Czy wniosek ekstradycyjny sfabrykowano?

Gary McKinnon, mężczyzna, którego zatrzymano w zeszłym roku w związku z włamaniami do komputerów amerykańskiej armii oraz NASA (gdzie szukał ponoć informacji o UFO) twierdzi dziś, że władze USA zarzucając mu przestępstwa faktycznie dokonują manipulacji kwalifikacją prawną czynów, które przedstawiono we wniosku ekstradycyjnym. Brytyjski minister spraw wewnętrznych podpisał zgodę na ekstradycję McKinnona do USA, jednak hacker domaga się osądzenia w Wielkiej Brytanii.

IDG relacjonuje: "Mężczyzna złożył apelację i oskarżył Amerykanów, że sfabrykowali wniosek ekstradycyjny. "W ich własnym prawie jest zapis, że ekstradycji podlega osoba, która spowodowała straty w wysokości 5000 dolarów. I dziwnym trafem twierdzą oni, że w każdym komputerze do którego się włamałem spowodowałem straty dokładnie w takiej wysokości" - stwierdził McKinnon".

O zamieszaniu piszą również inne serwisy (źródła). The Register za OUT-LAW (tam odnośnik do pliku mp3, bo to qasi radio) pisze o przywołanym przez IDG Guantanamo (w kontekście ewentualnego uznania McKinnona terrorystą, skoro bezpośrednio zaatakował systemy wojskowe) oraz o tym, że w USA grozi mężczyźnie do 70 lat pozbawienia wolności. Skoro w Wielkiej Brytanii mógłby zostać ukarany np. pracami społecznymi (serve community service), to nic dziwnego, że walczy o proces w UK.

To nie pierwszy raz, gdy szkody związane z pewnymi działaniami w Sieci szacowane są na podstawie nostalgicznego spojrzenia w sufit. Wystarczy wspomnieć, że szkody wyrządzone pobraniem przez Kileczanina pliku udostępnionego przez producenta ZPAV wycenił na 130 tys funtów! I chociaż nie było przełamania zabezpieczeń, a chłopak działał w ramach dozwolonego użytku, to jednak go oskarżono, a następnie sam dobrowolnie poddał się karze.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>