Po VIII Walnym Zgromadzeniu Członków Stowarzyszenia ISOC Polska

logo ISOC PolskaDziś odbyło się VIII Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia ISOC Polska. Po przedstawieniu sprawozdania Zarządu oraz po dyskusji programowej (mam wrażenie - dość interesującej) - ustępujący Zarząd otrzymał absolutorium. Walne Zgromadzenie przegłosowało uchwałę w sprawie poparcia listu otwartego w sprawie zachowania wolnego, otwartego i innowacyjnego Internetu (chodzi o neutralność Sieci; por. Net Neutrality czyli spór o społeczeństwo informacyjne). Wybrano też nowe władze Stowarzyszenia. Prezesem Zarządu został (po raz kolejny) Marcin Cieślak, członkami Zarządu zaś Józef Halbersztadt, Władysław Majewski i - piszący te słowa - Piotr Waglowski.

Stowarzyszenie Internet Society Poland jest polskim oddziałem stowarzyszenia Internet Society (ISOC), które propaguje rozwój internetu i społeczeństwa informacyjnego. Do ISOC należy większość światowych pionierów Internetu. Oddziały ISOC działają w 150 krajach. W ramach Internet Society działają Internet Engineering Task Force (IETF) i Internet Architecture Board (IAB), które od zarania określają podstawowe standardy techniczne Internetu. Oddziały ISOC działają w 150 krajach i regionach świata. Na poziomie europejskim oddziały narodowe ISOC zrzeszone są w Internet Society European Coordination Council.

Jeśli chodzi o dzisiejsze Walne Zgromadzenie, to przywołam tu treść apelu o zachowanie neutralności Sieci, który został dziś przyjęty:

My niżej podpisani popieramy List Otwarty do Parlamentu Europejskiego autorstwa organizacji sfery publicznej, w tym europejskich oddziałów Internet Society. Zwracamy się także do Rady Unii Europejskiej, zasiadających w niej ministrów ds telekomunikacji, do nadzorujących ich narodowych gremiów parlamentarnych.

Zachowajcie wolny, otwarty i innowacyjny Internet.

Do tego jest niezbędne by:
[A1] Użytkownicy mieli prawo dostępu do wszystkich umieszczonych w sieci treści.
[A2] Użytkownicy mieli prawo korzystania ze wszystkich sieciowych aplikacji i usług.
[A3] Użytkownicy mieli prawo dołączenia do sieci każdego urządzenia, które nie szkodzi jej działaniu.
[B] Dostawcy Internetu nie mieli prawa selektywnego blokowania lub spowalniania usług swych konkurentów.

Te reguły byłyby zobowiązujące dla wszystkich dostawców, zarówno przewodowych jak i bezprzewodowych, a ich monitorowanie stałoby się obowiązkiem władz państwowych. Dostawca dostępu do sieci telekomunikacyjnej uchybiający choć jednej z nich nie mógłby się nazywać dostawcą Internetu.

Jeszcze wspomniany wyżej List Otwarty do Parlamentu Europejskiego:

Neutralność Sieci jest niezbędnym katalizatorem konkurencji rynkowej, innowacyjności i praw obywatelskich w cyfrowym środowisku społeczeństwa informacyjnego. Tylko neutralny Internet zapewnia, że użytkownicy nie są narażani na ograniczenia w dostępie do aplikacji i usług. Neutralność eliminuje jakąkolwiek dyskryminację co do źródła, przeznaczenia i treści informacji przesyłanej przez sieć.

Dzięki tej zasadzie nasze społeczeństwo wspólnie zbudowało współczesny Internet. Z wyjątkiem miejsc rządzonych przez autorytarne reżimy na całym globie każdy może mieć dostęp do tego samego Internetu. Nawet najdrobniejszy przedsiębiorca jest w takiej samej sytuacji jak największe globalne koncerny. Co więcej, neutralność sieci stymuluje szlachetny krąg rozwoju opartego na wzroście wspólnotowych sieci komunikacyjnych co umożliwia pojawianie się nowych zastosowań i narzędzi, czego brak gdy inwestujemy w filtrowanie i nadzór. Tylko w takich okolicznościach Internet może polepszać nasze społeczeństwa, powiększać obszar wolności – także swobody wypowiedzi i porozumiewania się – umożliwiając bardziej sprawne i twórcze funkcjonowanie rynków wymiany.

Jednakże taka Neutralność Sieci jest zagrożona przez operatorów telekomunikacyjnych i przemysł medialny, którzy mają interes w dyskryminowaniu, filtrowaniu i szeregowaniu przepływających przez sieć informacji. W całej Europie pojawiły się tego rodzaju praktyki dyskryminacyjne, które są wielce szkodliwe zarówno dla konsumentów, jak i dla innowacyjnej istoty Internetu. Aktualnie żaden sąd ani organ regulacyjny nie posiada właściwych narzędzi dla powstrzymania tych zachowań i zabezpieczenia interesu ogółu. Niektóre zapisy wprowadzone do Pakietu Telekomunikacyjnego zachęcają nawet do tych niepożądanych praktyk.

My sygnatariusze tego listu otwartego wzywamy Parlament Europejski do obrony wolności otrzymywania i dystrybuowania treści bez ingerencji podmiotów prywatnych. Wzywamy Posłów by w trakcie rozpoczynających się negocjacji odnośnie Pakietu Telekomunikacyjnego podjęli zdecydowane działania w celu zagwarantowania wolnego, otwartego i innowacyjnego Internetu i zabezpieczenia fundamentalnych wolności obywateli Europy.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Oddział?

Jak się ma stwierdzenie "Stowarzyszenie Internet Society Poland jest polskim oddziałem stowarzyszenia Internet Society (ISOC)" do statutu ISOC Polska? Pytam tak przy okazji dyskusji na liście NP WikimediaRU, czy WikimediaRU jest oddziałem (czapterem) Wikimedia Foundation?

Janusz "Ency" Dorożyński

Oddział

VaGla's picture

Stowarzyszenie Internet Society Poland jest stowarzyszeniem działającym na podstawie polskiej ustawy. Jeśli chodzi o status oddziału - wynika to w pierwszej kolejności z aplikacji ISOC Polska o uznanie za oddział i akceptacji tej aplikacji (por. Uznanie ISOC Polska za oddział Internet Society). Statut ISOC Polska również jest dostępny online.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Oddział?

Piotrze, statut poczytałem przed zadaniem pytania, co mam w swoim paskudnym zwyczaju ;-) . Nie ma tam ani jednego wystąpienia słowa "oddział". Jest jednakże w rozd. II § 4 p. 1 pp. d: "współpraca z organizacją międzynarodową Internet Society (ISOC)", co oznacza, że ISOC Polska jest partnerem. Z kolei w piśmie Terriego zawierającego list Tomaza nie ma w treści słowa "chapter", jest tylko stwierdzenie o uznaniu "chartered and approved", aczkolwiek Tomaz jest wiceprezesem ds. oddziałów (czapterów). Jak by nie było ze strony samego ISOC-u, ISOC Polska na gruncie statutu jest partnerem, a nie oddziałem, ale może się mylę :-) . Ponadto semantycznie oddział w języku polskim oznacza jednostkę hierarchicznie w jakiejś strukturze podległą, a nie partnerską.

Pzdr., J"E"D

Neutralność sieci bez regulacji

kocio's picture

A propos neutralności sieci - czytałem interesującą pracę, w której niejaki Timothy B. Lee (nie mylić z "ojcem" WWW) uważa, że neutralność sama się obroni i żadne odgórne regulacje nie są tu potrzebne, a nawet odniosą fatalny skutek:

It’s tempting to believe that government regulation of the Internet would be more consumer-friendly; history and economics suggest otherwise. The reason is simple: a regulated industry has a far larger stake in regulatory decisions than any other group in society. As a result, regulated companies spend lavishly on lobbyists and lawyers and, over time, turn the regulatory process to their advantage.

[ http://www.nytimes.com/2006/08/03/opinion/03lee.html?_r=1 ]

Pełna praca "The Durable Internet: Preserving Network Neutrality without Regulation" do pobrania w formacie PDF (44 str.) jest tu:

http://www.cato.org/pub_display.php?pub_id=9775

ISOC PL - co to jest?

Strona ISOC PL nie byla ruszana od lat, pomimo sprawnego i zaawansowanego silnika, sladowe ilosci komentarzy sa sprzed roku, nie znamy rowniez zadnych realnych sukcesow, planow czy tez strategii dzialania Stowarzyszenia. Dlaczego i za co Zarzad otrzymal absolutorium?

W/g mnie ISOC PL to kolejne zle zarzadzane stowarzyszenie kanapowe - wydmuszka, sluzace najprawdopodobniej wylacznie jego zarzadowi do podbudowania swojej pozycji zawodowej. Prezes jest tysiac razy bardziej aktywny w Wikipedii, niz w zarzadzanej przez siebie organizacji.

Nie lepiej zamknac wieko od trumny i uznac, ze sie nie udalo? Chyba, ze rzeczywiscie macie jakis plan dzialania i sily do jego realizacji?

Lista ISOC Polska działa sprawnie

VaGla's picture

Lista ISOC Polska działa sprawnie, a zaletą jej jest również to, że nie generuje zbyt dużego ruchu (chociaż systematycznie pojawiają się tam kolejne posty). Strona internetowa, to tylko jedna z form aktywności stowarzyszenia. Dyskusje odbywają się również na liście dyskusyjnej. Dlaczego i za co Zarząd otrzymał absolutorium? To było przedmiotem dyskusji w czasie Walnego Zgromadzenia ISOC Polska, w którym mogli uczestniczyć wszyscy członkowie Stowarzyszenia.

Ostatnie miesiące na liscie ISOC-PL:

wrzesień - 36 postów
sierpień - 42 posty
lipiec - 72 posty
czerwiec - 58 postów
maj - 109 postów
kwiecień - 59 postów
marzec - 62 posty
luty - 192 posty
styczeń - 47 posty

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>