KRS drogą elektroniczną

Od nowego roku ma obowiązywać nowelizacja przepisów o Krajowym Rejestrze Sądowym, która umożliwi składanie wniosków do KRS drogą elektroniczną, zarówno o wpis w rejestrze, ale również o przysłanie orzeczeń sądowych, udzielenie informacji z KRS i udostępnienie odpisów dokumentów przez Centralną Informację.

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt ustawa o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz niektórych innych ustaw (komunikacja elektroniczna).

Na stronach Ministerstwa dostępny jest zarówno projekt ustawy (RTF) jak i uzasadnienie (RTF). Projekt został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet Rady Ministrów.

Planuje się, że Minister Sprawiedliwości utworzy Centralną Informację Krajowego Rejestru Sądowego z oddziałami przy sądach rejestrowych. Zadaniem Centralnej Informacji będzie:
1) prowadzenie zbioru informacji Rejestru oraz elektronicznego katalogu dokumentów spółek
2) udzielanie informacji z Rejestru oraz przechowywanie i udostępnianie kopii dokumentów z katalogu,
3)utworzenie i eksploatacja połączeń Rejestru i katalogu w systemie informatycznym.

Centralna Informacja będzie wydawać z katalogu, drogą elektroniczną, kopie dokumentów, które będą poświadczane za zgodność z dokumentami znajdującymi się w aktach rejestrowych podmiotu.

Zwróciłbym uwagę na propozycje zgodnie z którymi:

Minister Sprawiedliwości określi w drodze zarządzenia:

- warunki organizacyjno-techniczne przekazywania przez sądy rejestrowe dokumentów drogą elektroniczną do katalogu oraz sposób ich przechowywania, uwzględniając potrzebę zapewnienia integralności i kompletności dokumentów złożonych do akt rejestrowych, konieczność przetwarzania kopii dokumentów na postać elektroniczną, a także stan wyposażenia sądów w odpowiednie środki techniczne.

- sposób i tryb przekazywania przez sądy rejestrowe danych rejestrowych do Centralnej Informacji, uwzględniając możliwości techniczne i organizacyjne sądów rejestrowych oraz konieczność zapewnienia sprawnego i kompleksowego przekazywania danych rejestrowych do Centralnej Informacji, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa,

- warunki organizacyjno-techniczne przekazywania przez sądy rejestrowe dokumentów drogą elektroniczną do katalogu oraz sposób ich przechowywania, uwzględniając potrzebę zapewnienia integralności i kompletności dokumentów złożonych do akt rejestrowych, konieczność przetwarzania kopii dokumentów na postać elektroniczną, a także stan wyposażenia sądów w odpowiednie środki techniczne,

Rozporządzeniem zaś Minister Sprawiedliwości określi:

- warunki techniczno-organizacyjne dotyczące formy wniosków i dokumentów oraz ich składania do sądów rejestrowych i Centralnej Informacji drogą elektroniczną, a także orzeczeń, odpisów, wyciągów, zaświadczeń, informacji i kopii dokumentów doręczanych wnioskodawcom tą drogą, uwzględniając rodzaj wniosków i dokumentów rejestrowych, sposób ich składania do sądów rejestrowych i Centralnej Informacji drogą elektroniczną oraz zapewniając powszechny i bezpośredni dostęp do informacji i dokumentów rejestrowych

No i jest jeszcze propozycja przepisu, zgodnie z którym: "Każdy ma prawo otrzymać, również drogą elektroniczną, poświadczone odpisy, wyciągi, zaświadczenia i informacje o danych zawartych w Rejestrze".

Jeśli dojdzie do jej uchwalenia - ustawa zmieni następujące ustawy: ustawę z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym, ustawę z dnia 15 września 2000 r.- Kodeks spółek handlowych, ustawę z dnia 17 listopada 1964r – Kodeks postępowania cywilnego, ustawę z dnia 22 grudnia 1995 r. o wydawaniu Monitora Sądowego i Gospodarczego.

Zmiany wymienionych ustaw wynikają z implementacji Pierwszej Dyrektywy Rady z dnia 9 marca 1968 r. w sprawie koordynacji gwarancji, jakie są wymagane w Państwach Członkowskich od spółek w rozumieniu art. 58 akapit drugi Traktatu, w celu uzyskania ich równoważności w całej Wspólnocie, dla zapewnienia ochrony interesów zarówno wspólników, jaki osób trzecich (68/151/EWG), zmienionej Dyrektywą 2003/58/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 czerwca 2003 r.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Przyszlosc pokaze...

Mam nadzieje, ze Polski KRS bedzie przynajmniej w polowie tak sprawny i uzyteczny jak jego brytyjski odpowiednik: Comapnies House.

Zainteresowanym polecam strone glowna:
http://www.companieshouse.gov.uk

oraz index firm brytyjskich dostepny online:
http://www.companieshouse.gov.uk/WebCHeck/fastrack/

Słowacki rejestr firm online

Polska jak zwykle daleko w tyle, nawet za naszymi słowackimi sąsiadami. Słowackie Ministerstwo sprawiedliwości udostępnia rejestr firm online. Słowacki rejestr firm

Raya N.

Niestety ten projekt to

Niestety ten projekt to duża fikcja. Wynika z niego, że w internecie będą dostępne tylko szczątkowe informacje, a nie pełna zawartość bazy danych (jak np. we wskazywanych wcześniej rejestrach - chodź zaznaczmy, że wcale polski KRS nie jest taki ostatni w Europie). Co więcej to dostępny odpis z Rejestru w postaci elektronicznej (z podpisem elektronicznym) tak naprawdę nie będzie mógł być użyty w postępowaniach sądowych i administracyjnych bo nie będzie miał takiego samego waloru jak odpis papierowy - w tym zresztą punkcie projekt nie realizuje dyrektywy.

Krasnoludki?

Ciekawe kto zeskanuje dokumenty, aby można była korzystać z nich przez Internet? Krasnoludki?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>