Skype pozwany w związku z patentem
Spółka Net2Phone Inc. pozwała Skype Technologies oraz spółkę eBay Inc. (jako, że eBay jest spółką matką Skype'a) w związku z rzekomym naruszeniem patentu dotyczącego telekomunikacji point-to-point.
Net2Phone Inc., której właścicielem jest spółka telekomunikacyjna IDT, specjalizuje się w połączeniach telefonicznych z komputera do telefonu, Skype zaś w połączeniach komputer - komputer, ale prowadzi również badania nad technikami komunikacji między komputerem a tradycyjną telefonią. Generalnie zatem chodzi o Voice over Internet Protocol (VoIP).
Nie jest nowością, że Skype umożliwia bezpłatne rozmowy między innymi użytkownikami Skypa. Niedawno jednak Skype ogłosił, że jego amerykańscy i kanadyjscy użytkownicy będą mogli do końca roku dzwonić bezpłatnie na numery w USA i Kanadzie (za połączenie SkypeOut płaci osoba, która inicjuje połączenie; wcześniej błędnie napisałem, że "osoba, do której dzwoniono"). To oczywiście nie podoba się konkurentom (bo takie oferty dotyczące darmowych rozmów mogą rozpocząć krwawą walkę na rynku rozmów long-distance).
Jako że Net2Phone jest pionierem na tym rynku dysponuje pewnymi patentami. Ale nie wiadomo, czy "technologia" Skypa stanowi jedynie usprawnienie tego, co chronią patenty Net2Phone, czy też Skype poszedł własną drogą, w efekcie czego sposób relacji usług wydaje się konsumentom lepszy... Dość, że pozew został złożony w sądzie w Newark w stanie New Jersey (the U.S. District Court in New Jersey). Net2phone żąda od Skype odszkodowania oraz zaprzestania wykorzystywania opatentowanej technologii. Chociaż żadna ze spółek nie chce komentować jeszcze tej sprawy wiadomo, iż celem działań prawnych mogą być jeszcze inne podmioty, być może jacyś kooperanci Skypa.
Jeśli chodzi o sam patent, to wniosek patentowy został złożony w roku 1995, zaś przyznany został w roku 2000. Chodzi o US Patent 6,108,704. Pojawiają się też sugestie, że czas od uzyskania patentu do dziś spółki wykorzystały na poufne negocjacje, które - jak się wydaje - nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.
Tak czy inaczej - Skype może dysponować własnymi patentami (chociaż przeszukałem bazę USPTO, ale jakoś nie znalazłem, za to eBay dysponuje niezłym portfolio patentowym) i niektóre komentarze sugerują, iż dojdzie do wytoczenia kontrpozwu, czy też innych prawnych dział tej spółki, w efekcie czego dojdzie do zawarcia ugody.
Point-to-point internet protocol, Abstract:
A point-to-point Internet protocol exchanges Internet Protocol (IP) addresses between processing units to establish a point-to-point communication link between the processing units through the Internet. A first point-to-point Internet protocol includes the steps of (a) storing in a database a respective IP address of a set of processing units that have an on-line status with respect to the Internet; (b) transmitting a query from a first processing unit to a connection server to determine the on-line status of a second processing unit; and (c) retrieving the IP address of the second unit from the database using the connection server, in response to the determination of a positive on-line status of the second processing unit, for establishing a point-to-point communication link between the first and second processing units through the Internet. A second point-to-point Internet protocol includes the steps of (a) transmitting an E-mail signal, including a first IP address, from a first processing unit; (b) processing the E-mail signal through the Internet to deliver the E-mail signal to a second processing unit; and (c) transmitting a second IP address to the first processing unit for establishing a point-to-point communication link between the first and second processing units through the Internet.
Przeczytaj:
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Poprawka
W SkypeOut, podobie jak w każdej innej usłudze, za połączenie płaci osoba, która inicjuje połączenie, a nie ta, która je odbiera ;-)
OK. Juz poprawiam
Przez tę przeprowadzkę serwisów ostro jestem zakręcony. Dziękuje za zwrócenie uwagi. Już poprawiam w tekście, by nie wprowadzać w błąd.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination