Mapowanie numerów telefonicznych (ENUM) - dyskusja w Polsce

Kilka lat temu rozpoznawałem temat "ENUM", czyli "mapowanie" numerów telefonicznych w systemie DNS (Telephone Number Mapping). Temat jest ciekawy. Warto odnotować, że w Polsce z udziałem Urzędu Komunikacji Elektronicznej toczą się od pewnego czasu konsultacje dotyczące propozycji NASK w tej sprawie. Prezes UKE przychylił się do propozycji. Kilka lat temu o ENUM było naprawdę niewiele informacji. Dziś jest więcej, ale wydaje mi się, że poza hermetycznym światem telekomunikantów temat ten nie jest szerzej znany. Dlatego zachęcam do przyjrzenia się temu, o co w tym chodzi.

O ENUM można przeczytać w Wikipedii, że jest to projekt: "który polega na rejestracji w systemie nazw domenowych (DNS) numerów telefonicznych zgodnie z międzynarodowym standardem - Zaleceniem ITU-T E.164". Lepiej to wyjaśniono w Wikipedii angielskojęzycznej: Telephone Number Mapping.

Generalnie temat opisywany jest pakietem standardów różnych organizacji (“The E.164 to Uniform Resource Identifiers (URI) Dynamic Delegation Discovery System (DDDS) Application (ENUM)” RCF 3761, IETF, “Dynamic Delegation Discovery System (DDDS) Part One: The Comprehensive DDDS” RFC 3401, IETF, “Dynamic Delegation Discovery System (DDDS) Part Two: The Algorithm” RFC 3402, IETF, “Dynamic Delegation Discovery System (DDDS) Part Three: The Domain Name System (DNS) Database” RFC 3403, IETF, “Dynamic Delegation Discovery System (DDDS) Part Four: The Uniform Resource Identifiers (URI) Resolution Application” RFC 3404, IETF)". ENUM wykorzystywany jest dziś głównie w integrowaniu telefonii IP z numeracją telefoniczną.

W Prezentacji NASK (PDF) Andrzej Bartosiewicz wyjaśnia w punktach o co w tym chodzi (co to jest ENUM):

  • Zapis numeru telefonu jako domeny internetowej
  • Umieszczenie domeny w Systemie Nazw Domenowych (DNS)
  • Skojarzenie z nazwą domenową tzw. rekordów NAPTR, zawierających identyfikatory innych usług telekomunikacyjnych (np. numer telefonu komórkowego, adres SIP)
  • Udostępnianie wszystkim mającym dostęp do DNS informacji o rekordach NAPTR skojarzonych z domeną

Można powiedzieć, że chodzi o to, by zamieniać numery telefonów na numery IP. System może się przydać do realizacji niektórych usług telekomunikacyjnych. W Polskiej dyskusji (por. Rejestracja domen ENUM - na stronie UKE, gdzie również informacja, że Prezes UKE przychyla się do propozycji NASK dotyczącej nowych zasad rejestracji domen ENUM) wymienia się: "Przykładowymi usługami telekomunikacyjnymi związanymi z domeną ENUM są: usługi telefonii oparte o numerację E.164, telefonia IP oparta o adresację SIP, adresy e-mail, wirtualne wizytówki itd.". I dalej: "W początkowym okresie funkcjonowania ENUM, można spodziewać się że wpisy w systemie DNS będą wykorzystywane głównie do zapewnienia realizacji połączeń VoIP bez tranzytu poprzez inne sieci niż sieci IP, z wykorzystaniem numeracji E.164."

Wedle przedstawionych dwa miesiące temu propozycji (por. Konsultacje projektu ENUM na stronie UKE):

Wydaje się celowe aby zasady rejestracji domen ENUM w domenie 8.4.e164.arpa spełniały następujące kryteria:

1. Centralny Rejestr domen nie obsługuje rejestracji domen ENUM bezpośrednio, a jedynie poprzez wyspecjalizowane podmioty zwane dalej „Rejestratorami”.

2. Rejestracja następuje z wykorzystaniem protokołu według standardu IETF „EPP” w Centralnym Rejestrze.

3. Rejestratorzy muszą uzyskać akredytacje Centralnego Rejestru, wykazując zgodność na poziomie technicznym z wymaganiami Centralnego Rejestru (testy akceptacyjne) oraz wnieść określone zabezpieczenie finansowe na poczet kosztów rejestracji.

4. Rejestrator musi dokonać weryfikacji, czy Wnioskodawca (przyszły Abonent domeny ENUM) ma prawo do numeru telefonicznego dla którego chce uzyskać domenę.
(...)

To tylko początek. Ciekawym zagadnienia proponuję materiały na stronie www.dns.pl/ENUM/.

A ja ze swej strony proponuję lekturę tekstu Adres elektroniczny (P. Waglowski, Adres elektroniczny [w] J. Kisielnicki, J. K. Grabara, J. S. Nowak (red.) Informatyka w gospodarce globalnej - problemy i metody. Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa-Szczyrk 2003, str. 469), który przygotowałem jako przyczynek w badaniach nad spamem. Kwestie ENUM trzeba brać pod uwagę, gdy analizuje się definicje zawarte w ustawie o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

ENUM wystartował. Można

ENUM wystartował. Można rejestrować domenę dla swojego numeru telefonu. Aktualnie tylko jedna firma w kraju pośredniczy w rejestracji.

Czy poza gadaniem coś robicie?

Ile to już lat trwa ta dyskusja?
Poza wyznaczaniem numrka domeny przez odwrócenie cyfr i wstawieniem kropek zdaje się nic nie ustalono merytorycznie?
at formalni - już sa zakusy na stworzenie biurokracji w przyznawaniu domen.

A nie mozna tak, jak u VOXALOT, który współpracuje z SIP BROKER, który nadaje numery ENUM na własną rękę? Wpisuję dane, dzwonią do mnie, podaja hasło sprawdzające, ja je wpisuję, i wuedzą, że to konto założyła osoba, która jest przy telefonie. Inne dane - na ryzyko moje i dzwoniącego.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>