Robaki haraczu - ransomware

To nie nowe zjawisko, ale podobno coraz częściej obserwowane. Chodzi o rozpowszechniające się na zasadach wirusów i robaków komputerowych oprogramowanie, które szyfruje pliki na zainfekowanym komputerze, a mający kontrolę takim programem wymusza następnie haracz za odzyskanie (odszyfrowanie) danych.

Rzeczpospolita: "Najnowszym przykładem złośliwych programów wymuszających okup (zjawisko to dorobiło się własnej nazwy - "ransomware") jest Archiveus. To odmiana wirusa internetowego (tzw. koń trojański), który atakuje komputery z systemem Microsoft Windows. W tej chwili nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób Archiveus się rozsiewa. Eksperci z firm antywirusowych, którzy zdążyli już Archiveusa rozebrać na części, uważają, że może on infekować komputery osób, które zaglądają na strony pornograficzne lub korzystają z grup dyskusyjnych z materiałami tego typu. Według danych firmy Symantec, Archiveus zainfekował dotąd mniej niż 50 osób. Nie ma danych o problemach w Polsce."

Przeczytaj felieton Nie trać nadziei i daj... szansę. Podobne doniesienia gromadzę w dziale "groźby" niniejszego serwisu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Tak na wszelki wypadek...

... jakby któryś z czytelników miał nieszczęście paść ofiarą tego paskuda - "Dziennik Internautów" podał hasło, które ma (podobno) odszyfrowywać zakodowane przez Archiveusa dokumenty: mf2lro8sw03ufvnsq034jfowr18f3cszc20vmw

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>