Grodzenie kultury

Jarek Lipszyc na łamach Gazety Wyborczej opublikował artykuł na temat grodzenia kultury i w ten sposób dołączył do chóru porównujących obserwowane przemiany społeczne społeczeństwa informacyjnego do grodzenia gruntów wspólnych w przedprzemysłowej Anglii. Warto przeczytać.

Jarek Lipszyc, Gazeta Wyborcza, Nie gródźmy kultury: "...Grodzenie pól stało się symbolem rewolucji przemysłowej i związanych z nią przemian. Byłoby jednak źle, gdyby grodzenie kultury stało się symbolem społeczeństwa informacyjnego. Obecnie prawa podobne do polskiej nowelizacji są żywo dyskutowane w całej Europie. Niemcy, Francja i Hiszpania wdrażają te same unijne dyrektywy. Nigdzie jednak nie padła propozycja tak radykalna jak w u nas. Wręcz przeciwnie, we Francji wprowadza się wymagania mające chronić konsumentów przed monopolistycznymi praktykami, w Niemczech rozważa się stosowanie niewielkiej zryczałtowanej opłaty na rzecz organizacji twórców za swobodne korzystanie z dóbr kultury w sieci (podobny system już dziś działa w przypadku stacji radiowych)."

Przeczytaj również:

Podobne doniesienia i komentarze gromadzę w działach własność intelektualna, prawo autorskie czy drm niniejszego serwisu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>