Nalot na ThePirateBay.org

rajd policji na Pirate BaySzwedzkie władze przeprowadziły "akcję" przeciwko założonemu w 2003 roku serwisowi The Pirate Bay. W efekcie działań pięćdziesięciu szwedzkich policjantów - zajęto serwery przystani piratów, trzy osoby zostały aresztowane. Zgodnie z relacjami - policja chciała sprawdzić dopiero, czy aby nie złamano tam jakiegoś prawa... Szwedzka Partia Piratów twierdzi, że nalot policji był działaniem bezprawnym.

Jak można przeczytać w podanych niżej źródłach - The Pirate Bay stał się "okrętem flagowym" publicznej debaty dotyczącej ochrony praw autorskich w internecie, i to zarówno w Szwecji, jak i poza nią. To dzięki temu serwisowi miał narodzić się w Szwecji ruch Piratbyrån a następnie polityczna partia propiracka Piratpartiet, o której pisałem we wcześniejszych notatkach i komentarzach.

Fakt faktem, staff The Pirate Bay poczynał sobie dość wyzywająco, publikując na swojej stronie korespondencje z różnymi prawnikami, domagającymi się usunięcia naruszających - ich zdaniem - materiałów, dostępnych dzięki temu serwisowi (w jednym z komentarzy przywołałem próbkę tej korespondencji). Ktoś się najwyraźniej zdenerowował.

W Szwecji niedawno zmieniono prawo autorskie, implementując doń postanowienia unijnych dyrektyw chroniących prawa autorskie. Niedawno również miały tam miejsce postępowania karne, zakończone orzeczeniami, z których wynika pobieranie plików z internetu na własny użytek osobisty - nie jest naruszenie prawa autorskiego (podobnie jak w Polsce). Nadal dyskusyjne jest to czy publikowanie torrentów można w jakikolwiek sposób uznać za naruszenie praw autorskich (ułatwienie). Sprawa jest dyskusyjna, o czym pisałem niedawno przy okazji nalotu na inny, tym razem bułgarski serwis torrent trackerski.

Tak czy inaczej - Partia piratów krytykuje szwedzką policję za bezprawne - ich zdaniem - przeszukanie i zajęcie serwerów.

Rzecznik ThePirateBay.org dla serwisu Slyck.com:

The police right now is taking all of our servers, to check if there is a crime there or not (they are actually not sure)

Prawdopodobnie usłyszymy jeszcze o The Pirate Bay.

O akcji policji czytaj:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Rzecznik prasowy Piratpartiet

Rzecznik prasowy Piratpartiet powiedział "przenosimy się do innego kraju" Może przyjadą do Polski? U nas już była Polska Partia Łysych i Polska Partia Piwna. Polska Partia Piratów na pewno znalazłaby wielu zwolenników.

Przenosiny nie są rozwiązaniem

Chociaż internet jest transgraniczny, to przecież nie powinno chodzić o to, by uciekać z serwisem, jak kapitał do podatkowego raju, a by w jakiś sposób sprowokować merytoryczną dyskusję. Jeśli (zdanie warunkowe) prawdą jest to, co pisze autor w serwisie Kurdel Polski, chociaż znaczna część z tego to - jak się wydaje - pomówienia, to jednak dają pewną wizję świata z rozlicznymi organizacjami broniącymi autorów przed piratami. Transparentność organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi jest jednym z podstawowych warunków reformowania tego systemu. Ale nie dziwi mnie wcale, że takiej transparentności nie ma, skoro w gre wchodzą takie pieniądze.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Serwis ThePirateBay.com powrócił

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, które można było znaleźć pod adresem ThePirateBay.com, największy na świecie serwis torrent trackerski powrócił online. Zobaczymy co będzie dalej... Na razie serwer przeniesiono - o ile dobrze dekoduje znalezione informacje - na serwer 85.17.40.37, który hostowany jest przez LeaseWeb z Holandii.

screenshot serwisu ThePirateBay.com

Screenshot witryny po powrocie. Jak widać jest to polska wersja językowa. Nie wszystko jeszcze działa, blog na przykład sygnalizuje błędy MySQL. Prawodopodobnie wynika to z tego, że serwis jest oblegany przez odwiedzających, czego nie wytrzymuje infrastruktura.

W części zatytułowanej "O nas" czytamy:

Pirate Bay jest największym w świecie trackerem bittorenta. Bittorent to protokół dzielenia plików, który umożliwia, wiarygodnie i szybko, przesyłanie dużych plików.

Jest to otwarty tracker, gdzie każdy może pobierać pliki torrent. Aby mieć możliwość załadowania plików torrent, pisz komentarze i osobiste wiadomości. Musisz być też zarejestrowany na stronie. Jest to oczywiście darmowe.

Członkowie Pirate Bay reprezentują szerokie spektrum ludzi dzielących się plikami, z tego powodu mogą być dostępne obraźliwe materiały. Nie kontaktuj się z nami, jeśli znajdziesz coś obraźliwego, skup się lepiej na materiale, który Cię interesuje. Pirate Bay usuwa tylko torrenty, których nazwa nie odpowiada zawartości. Pobierający plik musi wiedzieć co jest pobierane.

Na serwerze są przechowywane wyłącznie pliki torrent. To oznacza, że żadne materiały prawnie chronione nie są przez nas składowane. Z tego względu nie jest możliwe utrzymywanie, że ludzie stojący za Pirate Bay są odpowiedzialni za materiał udostępniany za pomocą trackera. Jakiekolwiek roszczenia organizacji chroniących prawa autorskie będą wyśmiane i opublikowane na stronie.

Pirate Bay zostało założone przez szwedzką organizację anty copyright Piratbyrån pod koniec 2003. Od października 2004 oddzielony i prowadzony przez zaangażowane osoby. Korzystanie ze strony jest darmowe, jednak prowadzenie jej kosztuje, datki są bardzo mile widziane.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Reportaż o relacjach szwedzkiego rządu z MPA

Zobaczę, czy uda mi się podpiąć do tego komentarza wideo z youtube.com, które w istocie jest reportażem szwedzkiej telewizji (z angielskimi napisami), w którym to analizuje się relacje jakie wiążą członków gabinetu z lobbystami z USA, a także w jaki sposób zmieniła się sytuacja polityczna po "nalocie policyjnym" na ThePirateBay.com:

Mogę również w tym miejscu zaproponować lekturę felietonu Rewolucje i strzały ze statków...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>