Archiwum - image

Bezpieczeństwo informacyjne?

Bezpieczeństwo informacyjne?

Bezpieczeństwo to stan braku zagrożenia, stan spokoju i pewności. W kontekście systemów teleinformatycznych oraz - ogólnie rzecz ujmując - w sferze informacji - "bezpieczeństwo" jest jednym z aspektów zarządzania. Bezpieczeństwo to m.in. taka dziedzina badań, w których analizuje się ryzyko. Czy przechowywane dane łatwo da się zmodyfikować? Czy usunąć je może tylko "uprawniony"? Czy zostanie po takiej operacji ślad?

Tele to daleko

Tele to daleko

Ponoć telekomunikacja to działalność "głównie techniczna", a zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość. Obserwujemy postęp techniczny i zjawisko konwergencji. Chociaż przekazujemy sygnały coraz dalej i coraz szybciej, to wypuszczanie gołębi pocztowych raczej za działania telekomunikacyjne uznane nie będzie. Daleko (gr. téle ‘daleko’) ma również telewizja, telefon, telefaks, ale we współczesnej telekomunikacji coraz więcej informatyki. O ile Światowy Dzień Telekomunikacji został przemianowany na Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego, to jednak infrastruktura, kable, światłowody, ma nadal istotne znaczenie w społeczeństwie.

Ponowne wykorzystanie a budowa społeczeństwa informacyjnego

Ponowne wykorzystanie a budowa społeczeństwa informacyjnego

Konieczność transpozycji do polskiego porządku prawnego dyrektywy 2003/98/WE może pomóc w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego. Jeśli dowolny podmiot i w dowolnym celu (komercyjnym i niekomercyjnym) będzie mógł budować w oparciu o gromadzone w państwie informacje własne ośrodki informacyjne, a takich ośrodków powstanie odpowiednio dużo, to jest szansa, że zwiększy się przejrzystość działania organizacji państwowej.

"Każdy myśli o sobie, tylko ja myślę o mnie"

"Każdy myśli o sobie, tylko ja myślę o mnie"

Poza "niewidzialną ręką rynku", poza popytem i podażą, poza zabiegami marketerów i wysiłkami działów produkcji, na kształt dostępnej oferty produktów i usług wpływa regulator, mający na celu m.in. ochronę konsumentów (których działania są podobno racjonalne). Bez konsumentów gospodarka nie ma sensu.

Panoptikon czyli wszystko wiedzieć

Panoptikon czyli wszystko wiedzieć

Pod koniec XVIII wieku Jeremy Bentham (filozof i krytyk brytyjskiego systemu prawnego) wymyślił, a następnie zaprojektował więzienie, którego koncepcja polegała na tym, że strażnicy mogli obserwować więźniów, ale więźniowie nie wiedzieli, kiedy (i czy w ogóle) są przez strażników obserwowani. Koncepcja skrytego obserwowania wielokrotnie pojawiała się w literaturze, wystarczy wymienić "1984" Orvella, "Paradyzję" Zajdla, czy "Raport mniejszości" (Minority Report) - ostatnio bardziej znany jako film, chociaż w rzeczywistości to ekranizacja opowiadania Philipa K. Dicka.

Va banque!

Va banque!

"Nasze możliwości są ograniczone, jeżeli serwis hazardowy istnieje poza granicami" powiedział kiedyś zastępca prokuratora apelacyjnego w Krakowie. Bo internet jest transgraniczny, a nie wszędzie gry hazardowe online są niezgodne z prawem. Ba, nie wszędzie są jasne przepisy.

Prawdziwe życie

Prawdziwe życie

Czasem słońce, czasem deszcz (a, jak na powyższym obrazku: czasem nadchodzi wiosna, po której na chwilę pojawia się zima). Jak to w życiu.

Chore programy w podatnym systemie

Chore programy w podatnym systemie

"Wirus komputerowy - najczęściej prosty program komputerowy, który w sposób celowy powiela się bez zgody użytkownika. Wirus komputerowy w przeciwieństwie do robaka komputerowego do swojej działalności wymaga nosiciela w postaci programu komputerowego, poczty elektronicznej itp. Wirusy wykorzystują słabość zabezpieczeń systemów komputerowych lub właściwości systemów oraz niedoświadczenie i beztroskę użytkowników" - napisano w Wikipedii.

"Celem terroryzmu jest szerzenie terroryzmu"

"Celem terroryzmu jest szerzenie terroryzmu"

Znów cytat z klasyka - tytułową sentencję miał wypowiedzieć Lenin. Jeśli celem terroryzmu jest szerzenie czegokolwiek, to media znacznie to ułatwiają. Właściwie, to nie ma terroryzmu bez mediów.

Budujemy publiczną infrastrukturę społeczeństwa informacyjnego

Budujemy publiczną infrastrukturę społeczeństwa informacyjnego

Ustawa o działach administracji rządowej stwierdza, że dział "informatyzacja" obejmuje sprawy: informatyzacji administracji publicznej, systemów i sieci teleinformatycznych administracji publicznej, technologii i technik informacyjnych, standardów informatycznych, wspierania inwestycji w dziedzinie informatyki, zastosowań technologii informatycznych w społeczeństwie informacyjnym, rozwoju społeczeństwa informacyjnego, realizacji zobowiązań międzynarodowych Rzeczypospolitej Polskiej w dziedzinie informatyzacji.