Komisja wycofuje się z pytań o ACTA przed Trybunałem Sprawiedliwości. Gdzie źródło?
No dobrze. PAP podała informację o tym, że "Komisja Europejska zdecydowała o wycofaniu z Trybunału Sprawiedliwości UE prośby o opinię na temat umowy ACTA". I to miało być ogłoszone na konferencji prasowej Komisji. No i zwykle jest tak, że materiały z takiej konferencji są na stronach Komisji. Zatem gdzie jest materiał o wycofaniu pytań z Trybunału na stronie EU?
Informację o wycofaniu się z prób reanimowania dyskusji o ACTA można znaleźć np. na stronach Rzeczpospolitej, która podała informację za PAP: KE wycofała prośbę o opinię Trybunału UE w sprawie ACTA. Jest też notatka na stronach MAiC: Koniec ACTA w Europie.
Podobno ktoś w imieniu Komisji miał powiedzieć (to cytat za MAiC):
Komisja Europejska zdecydowała o wycofaniu prośby. Chodziło o uzyskanie jasności, czy ACTA narusza fundamentalne prawa i swobody Europejczyków. Nie ma jednak szansy, by Rada UE i Parlament Europejski zgodziły się na ten traktat na skutek wydarzeń ostatnich miesięcy.
Rzeczpospolita za PAP przywołuje takie słowa rzeczniczki Komisji Europejskiej Pii Ahrenkilde Hansen:
KE zdecydowała o wycofaniu prośby o opinię Trybunału UE. Staraliśmy się uzyskać jasność, czy ACTA narusza fundamentalne prawa i swobody Europejczyków - poinformowała rzeczniczka na codziennej konferencji prasowej w Brukseli. Uzasadniła, że "nie ma żadnej realnej szansy, by Rada UE i Parlament Europejski zgodziły się na ten traktat na skutek wydarzeń ostatnich miesięcy".
Bardzo podobne, ale jednak nie takie same zdania. Pytanie zatem brzmi: gdzie jest źródło? Gdzie jest dostępne powszechnie, oficjalne źródło materiału na temat wycofania się Komisji z Trybunału Sprawiedliwości?
Materiały z konferencji prasowych Komisji Europejskiej zwykle są publikowane na stronach Unii Europejskiej. Tym razem przebiłem się przez kilkanaście stron listy ostatnich komunikatów i jakoś nie mogę znaleźć materiału na ten temat.
Zupełnie inaczej było w trakcie zabiegania przez Komisje o przyjęcie ACTA. Jeszcze jest dostępny cały serwis internetowy na ten temat: ACTA - Anti-counterfeiting Trade Agreement, ale z jakiegoś powodu nie jest on już aktualizowany (ostatnia notatka prasowa tam umieszczona nosi datę 4 lipca: Statement by EU Trade Commissioner Karel De Gucht on European Plenary Vote on ACTA (Anti–Counterfeiting Trade Agreement)).
Komunikat na temat tego, że Komisja pyta Trybunał o ACTA jest nadal wyraźnie dostępny w Sieci: Update on ACTA's referral to the European Court of Justice (Reference: IP/12/354, Event Date: 04/04/2012). Tam, w pierwszym akapicie, czytamy:
Brussels, 04 April 2012 - Today, the European Commission has taken the next step in the important process of referring the Anti-Counterfeiting Trade Agreement (ACTA) to the European Court of Justice (ECJ). By agreeing on the legal submission to be put before the ECJ, the Commission aims to respond to the wide-ranging concerns voiced by people across Europe on what ACTA is about and whether it harms fundamental rights in any way.
A więc to był "ważny proces", ale wycofanie się z Trybunału już nie tak ważny...
I niech mi ktoś powie raz jeszcze, że publikowanie (lub powstrzymanie się od publikowania) informacji publicznych nie jest działaniem władczym. Kto ma informacje, ten ma władzę. Nie może być dowolności w publikowaniu informacji publicznych.
W kontekście polityki dot. internetu jakoś tak zawsze dobrze realizowano kampanie w ochronie dzieci. Jak zwykle bywa i tym razem porażka jest sierotą.
Jak zmusić Komisję do opublikowania komunikatu na oficjalnej stronie Komisji? Hmm?
Materiały na temat ACTA dostępne są w dedykowanej części niniejszego serwisu.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Cisza, zero oficjalnego komunikatu
Jest jedna wzmianka: EU reportedly gives up on anti-counterfeit treaty, ale to komunikat Socjalistów i Demokratów. Szukam w internetach i szukam. I nic nie widzę na oficjalnych stronach. Zdziwniej i zdziwniej.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Chociaż tyle
http://www.youtube.com/watch?v=VCBTFh3IhQY
protokół z posiedzenia KE z 19.12 – wycofanie ACTA z ETS
http://ec.europa.eu/transparency/regdoc/rep/10061/2012/EN/10061-2012-2028-EN-F-0.Pdf
pkt.6.3.
Zwraca uwagę, że Komisja zamierza powrócić do problematyki ACTA w rozpoczętej debacie na temat własności intelektualnej.
Jest nagranie na YouTube
Jest nagranie na YouTube: European Commission college decision on ACTA. Ale notatki nie widzę.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
oficjalne nagranie
http://ec.europa.eu/avservices/player/streaming.cfm?type=ebsvod&sid=218149
zaczyna się ok. 2 minuty.
Rzeczniczka mówi, że Trybunał zadał Komisji pytania, a ona uznała, że nie warto odpowiadać. Jakie pytania, nie wiemy.
Piracki poseł Christian Engström pyta KE o pytania ETS
http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+WQ+E-2013-000018+0+DOC+XML+V0//EN&language=EN