Sejmometr.pl nominowany do europejskiego wyróżnienia ePSI Trailblazer

Zapowiada się interesujące wydarzenie - 16 marca 2012 r. w Rotterdamie (Holandia) odbędzie się organizowana przez European Public Sector Information Platform konferencja ePSIplatform Conference 2012. Konferencja na temat ponownego wykorzystywania informacji z sektora publicznego w Europe będzie w dużej mierze poświęcona nowemu podejściu do problematyki re-use (por. Propozycja zmian podejścia do re-use w UE, czyli tzw. "Open data package"). Mnie zaś, jako współpracownikowi Fundacji ePaństwo (wydawcy serwisu Sejmometr.pl) miło jest w związku z tą konferencją również dlatego, że serwis Sejmometr.pl został kandydatem do nagrody "ePSI Trailblazer". W czasie konferencji laureat wyróżnienia zostanie wyłoniony i wyróżnienie zostanie ogłoszone publicznie. Trzymajcie kciuki.

W konferencji o podtytule "Taking Re-use To The Next Level" weźmie udział 350 osób z 40 krajów, do tego jeszcze 60 prelegentów...

Informacje na temat konferencji można znaleźć na stronach ePSIplatform: Join us: ePSIplatform Conference 2012 (organizatorzy ogłosili już, że są "overbooked", czyli, że już nie ma miejsc). Tam też agenda (PDF), ale też lista kandydatów do wspomnianego wyróżnienia: ePSI Trailblazers Candidates. Serwis Sejmometr.pl jest jedynym kandydatem z Polski.

W założeniach pomysłodawców wyróżnienia - przedsięwzięcia zasługujące na tytuł ePSI Trailblazer (czyli "wyznaczający europejskie szlaki" w sferze re-use) to inicjatywy, które pokazują, że da się zrobić coś wartościowego i ekscytującego z publicznymi danymi.

Jeśli chodzi o Fundację ePaństwo oraz rozwijany przez nią serwis, to warto zwrócić uwagę, że nie tak dawno Fundacja otrzymała z Omidyar Network grant w wysokości 200 tysięcy dolarów. Fundusz inwestycyjny Omidyar Network został założony przez Pierre’a Omidyara, twórcę i pierwszego prezesa eBaya – największego na świecie serwisu aukcyjnego. Po odejściu z eBaya, Omidyar założył Omidyar Network i przy jego pomocy wspiera inicjatywy prospołeczne na całym świecie. Fundacja ePaństwo jest pierwszą inwestycją funduszu w Polsce i jedną z pierwszych w Europie. Dzięki temu wsparciu finansowemu Fundacja rozwija skrzydła projektowe. Wcześniej, w 2010 roku, Fundacja uzyskała dofinansowanie od Fundacji im. Stefana Batorego, Open Society Institute z Budapesztu oraz mySociety z Wielkiej Brytanii.

Nominacja do wyróżnienia "ePSI Trailblazer" to sygnał, że Fundacja idzie w dobrą stronę również w oczach podmiotów odpowiedzialnych za re-use w Europie.

Trzymajcie kciuki. Jeśli Fundacja oraz jej Sejmometr uzyska takie wyróżnienie (a konkurencja jest silna), to będzie to coś, hmmm, ważnego i dużego.

Tymczasem obok serwisu Sejmometr.pl Fundacja ePaństwo buduje portal ePaństwo.net - w założeniu największą, darmową platformę udostępniania danych publicznych w Polsce.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>