O tym, że również działania Pana Prezydenta RP mogą podlegać społecznej kontroli

"Słuchając wywodów pana mecenasa, miałam wrażenie, że pomylono władzę prezydencką z władzą królewską, która pochodziła od Boga i nie podlegała żadnej kontroli"

- Irena Kamińska, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, w trakcie przedstawiania ustnych motywów uzasadnienia wyroku w sprawie, w której Fundacja ePaństwo (wydawca serwisu Sejmometr.pl) domagała się od Kancelarii Prezydenta RP udostępnienia opinii prawników ws. OFE.

O wcześniejszych wyrokach w sprawie tych pinii pisałem m.in. w Zdaniem WSA w Warszawie opinie prawne dla Prezydenta są informacją publiczną - garść szczegółów i źródeł oraz Ekspertyzy w sprawie OFE: po rozpatrzeniu pierwszej kasacji przez NSA. Ten ostatni ze wskazanych tekstów odnosi się do kasacji w analogicznej sprawie, która rozpoczęła się wnioskiem o udostępnienie opinii przez p. Marka Domagałę. Wczoraj zaś NSA wyrokował na temat argumentacji kasacyjnej złożonej przez Kancelarię Prezydenta w sprawie, która rozpoczęła się od wniosku Fundacji ePaństwo.

Czekając teraz na treść uzasadnienia zachęcam do lektury relacji w Gazecie Wyborczej (Komorowski znów przegrywa ws. OFE. NSA: Pomyliliście się - prezydent to nie król - stąd pochodzi przywołana wypowiedź sędzi Kamińskiej; Wyborcza publikuje również tekst Prezydent to nie król) oraz w serwisie Pozarządowego Centrum Dostępu do Informacji Publicznej (Czy Prezydent jest królem? Kolejna odsłona sporu w sprawie opinii na temat OFE).

Przypuszczalnie Kancelaria Prezydenta nadal nie będzie chciała udostępnić opinii. Zobaczymy.

Kiedy uzasadnienie wyroku się pojawi prawdopodobnie będzie można napisać więcej o takich sprawach, jak "dokument wewnętrzny" (wydaje się na razie, że zdaniem NSA nie wszystkie opinie zamawiane przez administrację publiczną muszą podlegać udostępnieniu), "nadużywanie prawa do informacji", albo o związkach prawa do informacji publicznej z ew. ochroną prawnoauatorską dzieł, które są przedmiotem wniosku o udostępnienie.

Podobne materiały gromadzę w dziale cytaty niniejszego serwisu.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

A co jeśli nadal nie pokaże?

Proste pytanie - co mozna zrobić, jeśli Prezydent się uprze i powie, że mimo wszystkich wyroków nie pokaże tych ekspertyz.
Jakie są możliwości prawne wyegzekwowania wyroku? Dostanie wyrok więzienia, siła wejdą do Kancelarii i zabiorą te papiery?
Pytam, bo nie mam pojęcia, czy tę sprawę można wygrać.

hmm

1. ten wyrok nie przesądził, że ma udostępnić te ekspertyzy
2. jeżeli będzie prawomocny wyrok zgodnie z którym opinie te mają być udostępnione, to są możliwości wymuszania wykonania tego wyroku na drodze sądowo-administracyjnej (w drodze nakładania kar na Kancelarię Prezydenta) oraz prawno-karnej bo wtedy będziemy mieli do czynienia z przestępstwem ściganym z urzędu i takim czymś powinna zainteresować się prokuratura.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>