Społeczeństwo obywatelskie po dyskusji o ACTA - nagranie z dyskusji
W notatce Czy spór o ACTA wpływa jakoś na dyskusję o społeczeństwie obywatelskim w Polsce? sygnalizowałem, że dziś odbędzie się dyskusja zorganizowana przez Centrum Monitoringu Wolności Prasy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Taka dyskusja na ul. Foksal w Warszawie się odbyła i nagranie jej przebiegu dostępne jest online.
Zainteresowanych obejrzeniem tego nagrania odsyłam do serwisu popler.tv, do nagrania zatytułowanego Debata o ACTA.
Nagranie można - mam nadzieję - obejrzeć dzięki wklejce poniżej (na obejrzenie należy poświęcić półtorej godziny):
W dyskusji wzięli udział:
- Dominika Bychawska - Siniarska, Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce HFPC,
- Igor Janke, Salon24.pl,
- Helena Rymar, Creative Commons Polska,
- Piotr „Vagla” Waglowski – VaGla.pl Prawo i Internet,
Moderatorem dyskusji był Wiktor Świetlik.
Na stronach SDP opublikowano też wywiad, którego udzieliłem portalowi Stowarzyszenia.
Chcących samodzielnie zgłębiać problematykę urzędowych publikatorów zachęcam do studiów związanych z Acta Diurna (urzędowego publikatora w starożytnym rzymie), albo np. chińskich urzędowych gazet Ta Kung Pao, które funkcjonowały od X w.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
pseudo-własność intelektualna...
w pierwszej kolejności trzeba usunąć tą sprzeczność tzw. pseudo "własności intelektualnej" z prawem własności materialnej, bo tu chodzi o fundamenty prawa...
Widział Pan co się dzieje
Widział Pan co się dzieje w UK?
UK Seize Popular Music Blog, Arrest Operators and Threaten Readers:
http://torrentfreak.com/uk-seize-popular-music-blog-arrest-operators-and-threaten-readers-120214/
W Polsce występuje zbyt
W Polsce występuje zbyt duża dysproporcja między wpływem jednostki - obywatela na życie publiczne, a władzą urzędnika państwowego. Ustrój mamy podobno demokratyczny, a państwo i biurokrację, w dużej mierze socjalistyczne. Trzeba zacząć ze wspólnego tortu publicznych pieniędzy, wykrawać po kawałku; dla organizacji pozarządowych, dla ludzi zaangażowanych; jednocześnie niwelując koszty zarządzania. Bierność jest najgorszym rozwiązaniem; oznacza bowiem utrzymanie status quo. Politycy i media sami swojej władzy i przywilejów nie oddadzą, prędzej zwiększać będą podatki... do czasu, kiedy pewnego pięknego dnia, cały ten kram, nam się na głowę, zawali!
Errata techniczna
Adres do wywiadu jest ucięty, przez co link daje błąd, a zamiast "będzie Wiktor Świetlik" powinno być chyba "był Wiktor Świetlik".
Zmienili adres
Zmienili adres, poprawiłem. Dziękuję.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination