O tych pismach procesowych słanych mailem

Poprzez zawieruchę ostatnich dni sygnalizowano mi tekst w Rzeczpospolitej na temat wnoszenia do sądu administracyjnego pism pocztą elektroniczną. Chodzi o postanowienie NSA, które zostało wydane w dniu 21 grudnia 2011 roku. Sentencja, tezy i uzasadnienie tego postanowienia są już opublikowane w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych, zatem tam odsyłam po informacje źródłowe.

Artykuł Rzeczpospolitej opublikowano pod tytułem Pismo do sądu można wysłać z domu e-mailem, natomiast treść Postanowienia NSA sygn. II FZ 447/11 również jest dostępna.

Teza NSA jest następująca:

Chwilą wniesienia pisma procesowego drogą elektroniczną, jakkolwiek obarczonego brakiem formalnym określonym w art. 46 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.), jednakże wskazującego na zachowanie terminu z art. 194 § 2 w/w ustawy, będzie moment rzeczywistego przesłania poczty elektronicznej, który zostanie odzwierciedlony u odbiorcy wiadomości w odpowiednim programie pocztowym. Informacja o potwierdzeniu transmisji danych, której częścią jest data doręczenia znajduje się w nagłówku każdego listu elektronicznego i to ona powinna decydować o terminowości wniesienia pisma procesowego.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

No dobra, ale co w przypadku

No dobra, ale co w przypadku kiedy skargę do WSA muszę złożyć przez organ, na którego działalność skargę składam?
Np. urzędnik z magistratu nie odpisał mi na zapytanie udip więc skargę składam przesyłając ją przez tenże magistrat.
Tego się chyba mejlem zrobić nie da :)

zapiszemy SMTP w ustawie?

niestety widac ze pisal to humanista a nie inzynier.

ciekawe w jaki sposob NSA ma zamiar wymusic konkretne zachowanie serwerow SMTP? dwa przyklady:

- odpowiednik "nie odebralem listu poleconego, bo listonosz zawiodl (ale poznalem jego tresc)". email przychodzi do mojego serwera smtp, po DATA wysylam 451 4.7.1 Please try again later (TEMPFAIL), a jednoczesnie loguje sobie jego tresc (najprosciej mozna to zrobic np. paroma linijkami perla w mimedefang). list nie jest dostarczony i nigdy nie bedzie. wysylajacy dostanie informacje od swojego serwera smtp o niemozliwosci dostarczenia za 5 dni (i ja zignoruje). ja mam jego tresc juz teraz, bo sobie ja zalogowalem.

- odpowiednik "doszedl list polecony do sadu, ale sad go nie ma". celowo wysylam list z adresu/domeny/adresu ip wpisanego na listy spamowe. serwer pocztowy sadu przyjmuje list, ale oprogramowanie antyspamowe w sadzie go odrzuca, albo wrzuca do jakiejs skrzynki ze spamem. ja mam w logach ze "skutecznie dostarczylem pismo do sadu".

i co z tym zrobic? wymusic konkretne zachowanie sie SMTP w ustawie? (i wylaczyc antyspamy, co spowoduje koniecznosc utrzymywania kilkuosobowego "dzialu odbierania emaili" w kazdym sadzie)

koniecznosc utrzymywania

koniecznosc utrzymywania kilkuosobowego "dzialu odbierania emaili" w kazdym sadzie

Można ten obowiązek dać biuru podawczemu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>