Parlament powołał nowego Prezesa UKE

Kilka dni temu Sejm RP powołał Panią Magdalenę Gaj na stanowisko Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, zaś wczoraj Senat RP wyraził swoje aprobujące stanowisko odnośnie kandydatury. Pani Magdalena Gaj zastąpiła na stanowisku Prezesa UKE Panią Annę Streżyńską. Przyłączam się do licznych gratulacji dla nowego Prezesa UKE.

Pani Magdalena Gaj jest radcą prawnym i ekspertem z zakresu prawa telekomunikacyjnego, od 2001 roku nieprzerwanie zajmuje się sprawami rynku telekomunikacyjnego, w szczególności strefą regulacji. Już wcześniej pracowała w UKE na stanowisku dyrektora departamentu prawnego. Nowo powołana Prezes UKE pełniła również funkcje podsekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury oraz analogiczną funkcję w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji (por. Kierownictwo Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji). Biogram Pani Prezes można znaleźć m.in. w notatce MAiC na temat powołania: Sejm powołał Magdalenę Gaj na prezesa UKE. Premier i szef MAC dziękują Annie Streżyńskiej.

Wraz z zakończeniem pracy w UKE przez Panią Streżyńską kończy się również, co wynika ze specyfiki tego typu misji, moja rola jako doradcy społecznego Prezesa UKE ds związanych z funkcjonowaniem rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci.

Kilka dni temu na stronach UKE opublikowano Raport zamknięcia kadencji ustępującego Prezesa UKE. Wspomniano tam m.in. o debacie na temat modelu współpracy dostawców treści i operatorów telekomunikacyjnych w kontekście neutralności sieci, w którą byłem w ostatnich miesiącach zaangażowany.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>