Kto będzie walczył ze spamem?

Czy to dobry pomysł, by to właśnie UOKiK był głównym urzędem odpowiedzialnym za walkę ze spamem? Wszak poza atakami ze strony niezamówionej reklamy mamy też do czynienia ze szwindlami nigeryjskimi (innymi próbami wyłudzenia), łańcuszkami szczęścia, próbami wpływania na kursy walorów notowanych na giełdzie, spamem politycznym...

Rzeczpospolita: "Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma ścigać osoby, które rozsyłają niechcianą korespondencję w Internecie, ale nie potrafi ich zidentyfikować. Nowe przepisy mają to zmienić".

W Ministerstwie Transportu i Budownictwa powstaje program, który będzie koordynować walkę ze spamem. Zewnętrzna firma zajmie się zaś ustalaniem danych nadawców - twierdzi Łukasz Wroński z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Zatem właśnie resort odpowiedzialny za łączność będzie walczył ze spamem. I rzeczywiście. Jakiś czas temu pisałem, że Ministerstwo Transportu i Budownictwa zaczęło właśnie intensywne prace nad założeniami do nowej ustawy...

Sławomir Wikariak pisze dalej: "Rząd zajmie się nie tylko niezamawianymi informacjami handlowymi. Spam jest bowiem często związany z przestępczością komputerową. Służy np. oszustom podszywającym się pod legalnie działające firmy (tzw. phishing). Przestępca rozsyła wiadomość łudząco podobną do maili przesyłanych przez prawdziwe firmy handlujące w Internecie. Zawiera ona odnośnik do fałszywej strony, która również imituje oryginalną. Nieświadomy niczego klient podaje numer swojej karty lub przelewa pieniądze na wskazane konto oszusta".

Doniesienia na temat przesyłania niezamówionych informacji drogą elektroniczną zbieram w dziale "spam".

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Zewnętrzna firma zajmie się

Zewnętrzna firma zajmie się zaś ustalaniem danych nadawców - twierdzi Łukasz Wroński z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Hmm, chwila chwila - zewnętrzna firma będzie miała dostęp do moich danych telekomunikacyjnych/transmisyjnych? Przecież jakoś muszą ustalić, kto dokładnie nadał daną przesyłkę i czy to aby na pewno dana osoba.
Spodziewałem się, że ustawa o retencji danych będzie wykorzystywana do niecnych celów, ale że legalnie "zewnętrzne firmy" będą miały do nich dostęp to tego już się nie przewidziałem...

Na razie nie wiemy jak będzie

Ta firma zewnętrzna istotnie brzmi niezbyt ciekawie. Próbuje się czegoś dowiedzieć. Skoro mówi o tym człowiek z UOKiK być może są już jakieś projekty albo założenia, które pokażą cywilowi spoza "korpusu administracji publicznej". Sprawdzę.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Jesze dostawca.

Samo namierzenie wysyłającego to jeszcze nic, przydało by się jeszcze jakieś rozwiązanie przymuszające np dostawcę netu do reakcji na zgłoszenie do abuse. Bo teraz ta reakcja wszyscy chyba wiemy jak wygląda. Z niecierpliwością czekam na dalsze doniesienia w tej sprawie.

------------

W Polsce wszyscy znają się na prawie, medycynie i informatyce

Będą doniesienia już niebawem

Już wiem jaka to "firma" :) ale wszystko w swoim czasie :)) Powiem jedynie, że niebawem (bo na początku marca) pojawią się informacje o pewnej konferencji, w której nota bene będę uczestniczył. Wszystkie te doniesienia będą o spamie i nowych projektach legislacyjnych.

A tak swoją drogą - jeśli ktoś ma jakieś informacje na temat różnych prawnych aspektów społeczeństwa informacyjnego, to może mi spokojnie przesyłać - ja będę miał łatwiej, bo też przecież wszystkiego nie jestem w stanie tu sam ogarnąć. Ten serwis to nadal hobby. Tu nie ma jakiejś wieloosobowej redakcji. :)
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>