Prace nad "trudną ustawą medialną" w trybie pilnym - ustawa trafiła do Senatu
"Ponieważ wątek poddawania rygorom czegoś, co znajduje się w Internecie, towarzyszył wprowadzaniu tego projektu i dyskusji publicznej pod takim hasłem, że oto chcemy cenzurować Internet, chciałabym tu powiedzieć bardzo wyraźnie, że nie chcemy cenzurować Internetu, nikt nie ma zamiaru czegoś takiego robić."
- Iwona Śledzińska-Katarasińska, Poseł Sprawozdawca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, w czasie 86. posiedzenia Sejmu w dniu 2 marca 2011 r., w trakcie którego rozpatrywano Projekt ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji (a ściślej: pilnego rządowego projekt ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz niektórych innych ustaw). Stenogram z posiedzenia Sejmu można znaleźć na stronie Sejmu: Sprawozdanie stenograficzne posiedzenia nr 86 (PDF; str. 5-20).
W stenogramie można wyróżnić m.in. również ten fragment, w którym Posłanka Sprawozdawczyni mówi:
Materia projektu ustawy jest trudna, powiem nawet, że bardzo trudna. Zważywszy na to, że odnosi się do zjawisk dopiero pojawiających się w naszej rzeczywistości gospodarczej, bo chodzi tu także o wymiar gospodarczy i o zachowanie zasad zdrowej konkurencji, stąd w trakcie prac komisji były brane pod uwagę liczne opinie i sugestie wszystkich środowisk związanych w takim czy innym stopniu z działalnością radiowo-telewizyjną.
Posłowie jednak nie zdecydowali się na uruchomienie publicznego wysłuchania w sprawie tej ustawy (por. Czy implementacja dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych nie zasługuje na publiczne wysłuchanie w Sejmie?). Dlaczego się tak spieszą? Przepisy dyrektywy o audiowizualnych usługach medialnych powinny być wdrożone do prawa polskiego do 19 grudnia 2009 r...
O tym projekcie pisałem wcześniej m.in. w tekście Implementacja usług medialnych po pracach podkomisji, ale również w tekście Implementacja dyrektywy o usługach medialnych: będzie z tego niezły bigos.
Po głosowaniach w Sejmie ustawa trafiła teraz do Senatu, a "Stanowisko Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o radiofonii i telewizji oraz niektórych innych ustaw. - projekt pilny" jest ujęte w proponowanym porządku obrad 72. posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej VII kadencji w dniach 16 i 17 marca 2011 r.
Podobne materiały gromadzę w dziale cytaty niniejszego serwisu.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Poseł Elżbieta Kruk o pewnych pracach w Komisji
Poseł Elżbieta Kruk (cytat również za przywołanym wyżej sprawozdaniem stenograficznym posiedzenia Sejmu):
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Zapowiedzi rychłej nowelizacji w trakcie prac nad ustawą
Poseł Tomasz Kamiński (tym razem z innego opozycyjnego klubu):
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Jeszcze pytania
Niektóre pytania posłów, które padły wczoraj w Sejmie:
Poseł Antoni Błądek (Prawo i Sprawiedliwość):
Poseł Tomasz Kamiński (Sojusz Lewicy Demokratycznej):
Poseł Mirosław Pawlak (PSL):
Poseł Wojciech Kossakowski (Prawo i Sprawiedliwość)
Odpowiedzi, których udzielił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski:
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Jeszcze o legislacji - Iustitia
Maciej Strączyński ze Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia o tworzeniu prawa w Polsce:
Co prawda mówi o procedurach sądowych, ale ja dostrzegam ślady tej patologii w wielu innych dziedzinach - począwszy od kwalifikowanego podpisu elektronicznego po inne liczne uciążliwości urzędowe. Absurdem jest sytuacja, w której decyzja ministra jest uchylana bo "minister podpisała się zawijasem, a nie imieniem i nazwiskiem" (i się tego nie wypiera), albo gdy miasto chce "zgodnie z prawem" karać inwestora za opóźnienie inwestycji, którą samo "zgodnie z prawem" blokuje.
--
Paweł Krawczyk
IPSec.pl - Podpis elektroniczny i bezpieczeństwo IT
Echelon.pl - Blog o gospodarce, konkurencyjności i sprawach społecznych