Raport z pierwszego etapu komisyjnego badania narzędzi wspierających kontrolę rodzicielską
No, jeśli Komisja opublikowała wyniki testów 26 programów komputerowych "do kontroli korzystania z internetu przez dzieci i blokowania nieodpowiednich treści", to ja bym chętnie dowiedział się, gdzie to opublikowano. Polskie media puściły informacje o takim opublikowaniu za PAP, ale nie linkuja do materiałów źródłowych. Ograniczają się do przeredagowania depeszy. To też taki trochę filtr dostępowy.
Depesze PAP można znaleźć m.in. w serwisie Gazety Prawnej: Narzędzia ochrony dzieci w internecie są niedoskonałe, ale też np. w serwisie wnp.pl: Narzędzia ochrony dzieci w internecie są niedoskonałe (tu depesza jest po prostu przeklejona, a w innych "źródłach" chyba też nic lub niewiele zmieniono). Gdzie zatem jest ten komunikat Komisji, z którego wynika, że "19 proc. polskich rodziców używa programów do kontroli korzystania z internetu przez ich dzieci i blokowania nieodpowiednich treści"?
"Eksperci KE podkreślają..." - pisze Gazeta Prawna na swoich łamach, ale ponieważ przepisuje z depeszy PAP, to dziennikarz nie przeczytał tekstu źródłowego. Co tam w tej depeszy jest takiego, co nas może nakierować na źródła? Czytamy tam: "z ankiety EUKidsOnline (dzieci UE online) finansowanej w ramach unijnego programu "Bezpieczny internet" wynika...". Szukamy zatem ankiety EUKidsOnline. Są na stronie Komisji Europejskiej pewne zasoby związane z projektem EUKidsOnline, tylko tam Final Report opublikowano w lipcu 2009 roku.
Szukam, szukam... Jest: New survey highlights the strengths and weaknesses of parental control programmes - notatka w "blogu" programu Ins@fe. Tu jest link do materiału SIP-BENCH 2: Benchmarking of parental control tools for the online protection of children oraz do Pełnego raportu (PDF) (z którego się dowiadujemy, że to pierwszy cykl badania, że cały program potrwa do grudnia 2012 roku, że przygotowane będą jeszcze cztery kolejne raporty, że będą publikowane co 6 miesięcy...).
No i mając materiał źródłowy można go ocenić, nie zaś tylko na podstawie meta danych publikowanych w mediach...
Trwa przygotowywanie gruntu pod parlamentarną debatę na temat blokowania stron internetowych w celu ochrony dzieci (por. Podstawa prawna blokowania stron w UE - pozamiatane na Radzie). Skoro "programy są nieskuteczne w blokowaniu", to "trzeba zablokować u operatorów". Tak mogłaby wyglądać narracja.
Zbliża się międzynarodowy Dzień Bezpiecznego Internetu. Być może właśnie w tym dniu można by zorganizować debatę, w której padłyby również argumenty przeciwko blokowaniu dostępu do internetu (por. Pięć tez w dyskusji o systemie blokowania stron internetowych)?
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>