Jesienne hackowanie systemu prawnego

screenshot nagrania na temat hackowania systemu prawnego25 września, w czasie kolejnej edycji Jesieni Linuksowej, miałem uczestnikom tej konferencji opowiedzieć nieco o problemach przejrzystości działania państwa na przykładzie prac legislacyjnych, związanych z Rejestrem Stron i Usług Niedozwolonych oraz ACTA. Zamiast tego przygotowałem prezentację na temat "hackowania systemu prawnego". Wystąpienia były nagrywane i dziś udostępniono nagranie z tego wystąpienia.

Jesień Linuksowa to spotkanie towarzysko-naukowe skupiające miłośników Wolnego Oprogramowania i GNU/Linuksa, organizowane przez zarząd stowarzyszenia Polska Grupa Użytkowników Linuxa (PLUG). W tym roku chyba wiele emocji wywołał fakt, że głównym sponsorem Jesieni Linuksowej był Microsoft (Michał Jaworski w serwisie Facebook napisał wówczas: "Świat jaki znamy kończy się. Krowy przestają dawać mleko. Krasnale nie sikają już do garnków. Polska reprezentacja w piłce nożnej jak równy z równym gra z Brazylią (a nie z Wyspami Owczymi). Zaś Microsoft został złotym sponsorem Jesieni Linuksowej" i podlinkował tekst Microsoft Złotym Sponsorem Jesieni).

Ja nie uczestniczę w świętej wojnie systemów operacyjnych, skoro mnie zaproszono i akurat miałem być w tamtej okolicy (Jesień odbywała się w śląskim Ustroniu Jaszowcu), przyjąłem zaproszenie. Oto, jak ono przebiegało:


Nagranie wystąpienia podczas ósmej edycji Jesieni Linuksowej zostało opublikowane w serwisie Vimeo: Piotr Waglowski: Hakowanie systemu. Na obejrzenie nagrania należy przeznaczyć godzinę i 22 minuty.

Nota bene - nie tak dawno Jarosław Lipszyc, w czasie wystąpienia na TEDX w Poznaniu, przedstawił prezentację na temat hackingu systemu edukacji. Chyba taki trend społeczny na hackowanie różnych systemów nam się tu zrobił.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

To apropos Microsoftu i

To apropos Microsoftu i open-source.

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:lxHFF6gABcEJ:www.ubersoft.net/comic/hd/2010/03/sudden-inevitable-betrayal+&cd=1&hl=en&ct=clnk

MS i FLOSS c.d.

kocio's picture

Nie mogę sprawdzić o co chodzi w tym linku ("Your search - cache:lxHFF6gABcEJ:www.ubersoft.net/comic/hd/2010/03/sudden-inevitable-betrayal - did not match any documents."), ale mnie ostatnio w temacie Microsoftu i FLOSS zaintrygowała wiadomość o likwidacji serwisu Live Spaces na rzecz... Wordpressa.

Flash player

Czy jest mozliwosc udostepnienia tego nagrania w formacie, ktory nie wymaga wlasnosciowego oprogramowania? Jesli mozna to chociaz mp3 + slajdy.

alternatywa

VaGla's picture

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Vimeo i HTML5

Vimeo oferuje wersję HTML5 (która u mnie wyświetla się wyłącznie w odcieniach różu), a po zalogowaniu również download 493MB XViD+MP3, 600x450.

Pozwolę sobie pomóc

Przepraszam za offtopic, ale Vimeo jest raczej niewinne :)

http://code.google.com/p/chromium/issues/detail?id=57741

ACTA

mtrojnar's picture

Pomysł wystąpienia o informacje publiczne dotyczące ACTA jest dobry. Chętnie wziąłbym udział w zrzucie na zarezerwowanie Twojego czasu, abyś mógł pociągnąć ten temat dalej.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>