Prezydent Obama przedłużył działanie kontrowersyjnych przepisów USA Patriot Act o kolejny rok

Prezydent USA Barack Obama podpisał roczne przedłużenie ustawy która funkcjonuje w obrocie jako "USA Patriot Act" (co rozwija się do "Uniting and Strengthening America by Providing Appropriate Tools Required to Intercept and Obstruct Terrorism Act of 2001". Ustawa ta w pierwszej wersji został przygotowana przez administrację George’a W. Busha po atakach na WTC (prezydent podpisał tą ustawę 26 października 2001 roku). Na jej podstawie agenci federalni mogą zakładać podsłuchy na wszystkie telefony używane przez osoby podejrzane (o terroryzm), ustawa pozwala też na nieograniczone monitorowanie korzystania z Internetu, zwłaszcza z korespondencji elektronicznej, również osób, które mieszkają poza USA.

Treść samej ustawy można znaleźć w Sieci: Public Law Pub.L. 107-56. Ustawa była tak skonstruowana, że pewne "nadzwyczajne" uprawnienia dla służb, miały wygasnąć z czasem, w oryginalnej ustawie z dniem 31 grudnia 2005 roku. Historię przygotowania tych przepisów, a także bogatą bibliografię tematu (łącznie z przywołaniem literatury prawniczej) można znaleźć w wikipedystycznym haśle: USA PATRIOT Act. W niniejszym serwisie o tej ustawie pisałem w kilkunastu notatkach, m.in. w Batalia o Patriot Act, Patriot w części niekonstytucyjny, Rząd nielegalnie podsłuchuje obywateli - stwierdził amerykański sąd i innych.

Ustawa była zmieniana kilka razy, a to m.in. ustawami: the USA PATRIOT and Terrorism Prevention Reauthorization Act of 2005 oraz the USA PATRIOT Act Additional Reauthorizing Amendments Act of 2006 (por. również USA PATRIOT ACT SUNSET. We wrześniu 2009 roku administracja Prezydenta Obamy poprosiła Kongres o ponowne przejrzenie ustawy, która miała (po wcześniejszych poprawkach wydłużających moc obowiązywania przepisów dających pewne kompetencje służbom i modyfikujących nieco te uprawnienia) ostatecznie wygasnąć 31 grudnia 2009 roku. Wygasnąć miały art. 206 (the roving wiretap provision), art. 215 (access to business records under FISA) oraz art. 207 (the "lone wolf terrorist" provision). W tym czasie Washington Post pisał Democrats Seek to Tighten Oversight of Surveillance Methods. "Czasowe" przepisy miały wygasnąć w grudniu 2009 roku, ale decyzją Kongresu wydłużono prace nad "reformą" tego systemu do końca lutego 2010 (por. House Delays Patriot Act Spy Vote.

27 lutego, w sobotę, Prezydent Obama podpisał ustawę, która wydłuża okres obowiązywania dość kontrowersyjnych przepisów o rok. Wcześniej ustawę przyjęła Izba Reprezentantów (stosunkiem głosów 315 do 97) oraz Senat. Pozostaje więc w amerykańskim systemie prawnym możliwość multi-podsłuchiwania rozmów telefonicznych, możliwość przeszukiwania nieruchomości i osób w ramach antyterrorystycznych operacji, a w tym również przeglądania danych gospodarczych i finansowych, a także możliwość inwigilacji osób niebędących obywatelami USA, które również nie są podejrzane o przynależność do organizacji terrorystycznych (tzw. samotnych wilków, lone wolf).

O dyskusji i "przepychankach" nad tym projektem można przeczytać m.in. w następujących źródłach:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Cóż...

... niezwykle trudno oddaje się raz zdobytą władzę.

To jest przestrogą dla nas i nakazuje nam patrzeć władzy na ręce.

w oryginale bylo "nigdy"

Maciej_Szmit's picture

[...] Władzy, raz zdobytej, nie oddamy nigdy. Nie dlatego, aby ktokolwiek z nas pragnął tego dla siebie, tej władzy. [...] Władzy nie oddamy dlatego, aby narodu [...] nie spotkała nowa zguba

Władysław Gomułka 1945

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>