Obowiązek korzystania z otwartych standardów w informatyzacji

Krzysztof Siewicz we WrocławiuMecenas Rafał Cisek pracowicie wrzuca do serwisu Vimeo kolejne nagrania z wrocławskiej konferencji pt. "Wymiar sprawiedliwości i administracja publiczna wobec prawa nowych technologii". Jednym z ostatnich nagrań, które zostały udostępnione przez autora serwisu nowemedia.org.pl, jest wystąpienie kol. Krzysztofa Siewicza, który mówił o obowiązku korzystania z otwartych standardów w informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne.

Mecenas Rafał Cisek będzie pewnie omawiał kolejne, sporządzone przez siebie w czasie konferencji, nagrania w swoim serwisie, Krzysztof Siewicz być może opublikuje komentarz w swoim, a skoro nagranie jest już opublikowane w Vimeo - poniżej zagnieżdżę je dla zainteresowanych tematem czytelników VaGla.pl.

Krzysztof Siewicz rozpoczął swoje wystąpienie od następującej tezy: "istnieje w prawie polskim obowiązek korzystania z otwartych standardów w informatyzacji podmiotów realizujących zadania publiczne", a następnie przeszedł do uzasadniania swojej tezy, poczynając od omówienia konstytucyjnej zasady równości... Materiały na temat standardów gromadzę w stosownym dziale niniejszego serwisu (por. również działy zamówienia publiczne oraz informatyzacja). W trakcie przedstawiania swojego referatu Krzysztof Siewicz odwoływał się do wcześniejszego wystąpienia, które było udziałem dr Wojciecha Wiewiórowskiego. Nagranie tego ostatniego wystąpienia nie jest jeszcze dostępne.


Wystąpienie Krzysztofa Siewicza pt. "Obowiązek korzystania z otwartych standardów w informatyzacji" opublikowane w serwisie Vimeo. Na obejrzenie nagrania należy przeznaczyć 25 minut. Inne nagrania przygotowane przez mec. Rafała Ciska dostępne są w Jego profilu vimeo.

Na zakończenie swojego wystąpienia Krzysztof nawiązał do kwestii Cloud Computing, omawianych w niniejszym serwisie w tekście Chmura zastąpi pudełka, czyli dlaczego mi ręce opadły, gdy Prezydent RP promuje Google.

Moje wystąpienie w czasie wrocławskiej konferencji opublikowałem przy tekście Accessibility a publiczne materiały audiowizualne.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Stanowczo polecam

VaGla's picture

Czytelnikom (widzom) stanowczo polecam obejrzenie wrocławskiego wystąpienia dr inż. Kajetana Wojsyka, zatytułowanego Odziaływanie prawa nowych technologii na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości w społeczeństwie informacyjnym - aspekty społeczne. Kajetan opowiada o swoich przejściach z wymiarem sprawiedliwości, w których występował jako... Nie zdradzajmy fabuły.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Jak ktos nie ma czasu to

Jak ktos nie ma czasu to radze zaczac ogladac od ok. polowy (wczesniej, jak dla mnie, nie bylo tam nic wielce absorbujacego, zreszta calosc nie zrobila na mnie jakiegos piorunujacego wrazenia, bo wiadomo, ze nie takie rzeczy sady wyprawiaja i nie takie absurdy sie tam dzieja codziennie, dla mnie to nic nowego, ale oczywiscie mowic o tym trzeba).
Natomiast o wspomnianym na koncu przemowy przepisie z kpk i problemach z tego wynikajacych byla juz tutaj mowa:
http://prawo.vagla.pl/node/8549#comment-16542
http://prawo.vagla.pl/node/8549#comment-16534
http://prawo.vagla.pl/node/8425#comment-16537

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>