Proces Jaschana - oskarżonego o autorswo Sassera

W Niemczech toczy sie proces nastolatka podejrzewanego o to, że w maju 2004 roku napisał kod robaka Sasser. Dziewiętnastoleni Sven Jaschan został aresztowany koło Rotenburga w północnych Niemczech. Podczas przesłuchania miał sie przyznać policji, iż istotnie jest autorem Sassera, ale również robaka NetSky.

12 maja 2004 roku informowałem, iż przedstawiciele prokuratury, prowadzącej dochodzenie w sprawie wprowadzenia do internetu robaka Sasser, nie wykluczają, że aresztowany, wówczas 18-letni Sven Jaschan, napisał Sassera aby "pomóc swoim rodzicom", właścicielom firmy "PC Help", zajmującej się naprawą komputerów. Chodziło być może o to, by poprzez działanie robaka, "napędzić" klientów firmie swojego ojca i macochy.

Chłopaka zatrzymano dzięki specjalnemu funduszowi Microsoftu - Antivirus Award Program - dysponujący zasobami w wysokości 5 milionów USD, z którego wypłacane są nagrody pieniężne za pomoc w schwytaniu autorów wirusów i robaków internetowych. W toczącym się procesie oskraża się Jaschana o sabotaż komputerowy, za co grozi do pięciu lat więzienia.

The Register

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>