Internetowe apteki mają być legalne?

Rząd Marka Belki przygotował podobno nowelizację prawa farmaceutycznego. Handel lekami przez internet ma być legalny. Rząd jednak podał się do dymisji, a nowy Parlament niekoniecznie przyjmie proponowane przepisy.

Gazeta Wyborcza: "Już po dwóch tygodniach od otwarcia mieliśmy kontrolę z nadzoru farmaceutycznego. Dostaliśmy decyzję o zakazie działalności. Ale odwołaliśmy się i została uchylona z powodów formalnych". To wypowiedź Mirosława Ostrowskiego z Domu Zdrowia, pierwszej polskiej apteki internetowej.

W wakacje (lipiec) Andrzej Wróbel, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, w liście wysłanym do ministra zdrowie Marka Balickiego skrytykował planowaną przez ówczesny rząd zmianę prawa. Miał ją nazwać "nieprzemyślaną i być może szkodliwą dla całego środowiska aptekarskiego". Prezes Wróbel zwrócił się też "z gorącą i naglącą prośbą o wycofanie z projektu nowego zapisu". Co na to ministerstwo? "Polska musi dostosować swoje prawo do rozwiązań europejskich, a Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał zakaz sprzedaży wysyłkowej "produktów leczniczych o kategorii dostępności bez recepty" za sprzeczny z traktatem o UE".

Warto przeczytać tekst Wyborczej. Proponuje też własny felieton: Leki z wirtualnej apteki. W archiwum serwisu są również dostępne newsy dotyczące kontrowersji związanych z internetowym handlem lekami.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>