Ciekawe orzeczenie o archiwizacji poczty

Sąd okręgowy ukarał firmę Philip Morris grzywną w wysokości 2.75 miliona dolarów w związku z nieprzestrzeganiem wcześniejszego nakazu sądu, na mocy którego firma miała zabezpieczyć wszystkie dokumenty oraz inne informacje, które potencjalnie mogły mieć znaczenie w toczącym się postępowaniu.

W procesie chodzi o to, że rząd oskarża przemysł tytoniowy o wprowadzenie opinii publicznej w błąd, odnośnie informacji na temat skutków palenia papierosów. Sąd nakazał zabezpieczenie danych ("all documents and other records containing information which could be potentially relevant to the subject matter of this litigation"), jednak firma przez dwa lata kasowała co miesiąc pocztę elektroniczną, która miała więcej niż 60 dni. Sędzia uznała (PDF), że przynajmniej jedenaście osób nie poddało się procedurze archiwizacji dokumentów elektronicznych, a były to osoby, które zajmują w firmie najbardziej eksponowane i odpowiedzialne stanowiska.

[Out-law][Zobacz również felieton: Niebieski dymek regulacji]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>