Sąd Apelacyjny w Paryżu: Spółka Edu4 naruszyła GPL

Pojawiło się ciekawe rozstrzygnięcie Sądu Apelacyjnego w Paryżu (Cour D'Appel de Paris). Zdaniem sądu spółka naruszyła warunki licencji GNU General Public License (GPL) w ten sposób, że rozpowszechniała wersję programu VNC w postaci binarnej, a jednocześnie odmówiła udostępnienia kodu źródłowego tego oprogramowania, gdy użytkownicy się o to zwrócili. W tym sensie również jest to interesujące rozstrzygnięcie, gdyż to nie dysponent praw autorskich domagał się sądowej ochrony, a licencjobiorca (użytkownik), a konkretnie Association pour la formation professionnelle des adultes (AFPA) - towarzystwo kształcenia zawodowego dla dorosłych.

Dostępne są materiały źródłowe, tj. Arret du 16 septembre 2009 - Cour D'Appel de Paris - 04/24298 - jeśli dobrze rozumiem - jest to utrzymanie w mocy wcześniej wydanego wyroku z 21 września 2004 roku, wydanego przez Tribunal de Grande Instance de Bobigny - RG no 02/6290. Krótkie omówienie tego rozstrzygnięcia w języku angielskim dostępne jest również na stronie Free Software Foundation France: Paris Court of Appeals condemns Edu4 for violating the GNU General Public License. Tam również można znaleźć dłuższe omówienie stanowiska sądu w języku francuskim: Une cour d'Appel condamne pour non respect de la GNU GPL.

W 2000 roku spółka Edu4 dostarczyła AFPA oprogramowanie, w pakiecie którego był program do zdalnego dostępu do pulpitu innego komputera VNC. Dostarczone oprogramowanie miało być wykorzystywane w salach lekcyjnych AFPA. Wraz udostępnieniem binariów nie dostarczono jednak kodu źródłowego tego oprogramowania. Potem fundacja FSF France odkryła, że Edu4 usunęła z dystrybucji zarówno notę praw autorskich, jak również treść licencji GPL. W efekcie, w 2002 roku, złożono pozew, którego celem miało być wyegzekwowanie warunków "wolnej" licencji.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Jaka jest dokładna treść orzeczenia?

DiskDoctor's picture

Czy spółka musi tylko udostępnić źródła, czy została dodatkowo zasądzona jakaś kara? A jeśli tak to na rzecz kogo?

Rozstrzygnięcie jest podlinkowane

VaGla's picture

Rozstrzygnięcie jest podlinkowane w treści notatki. Proszę tam sięgnąć (istotnie może być problem, gdyż rozstrzygnięcie jest w języku francuskim; gdyby ktoś chciał poświęcić chwile na przetłumaczenie istotnych fragmentów, byłoby to pewnie bardziej pomocne, ale źródło zostało podane).
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Moze tlumaczenie

Moze tlumaczenie automatyczne bedzie wystarczajace:

http://translate.google.pl/translate?prev=hp&hl=pl&js=y&u=http%3A%2F%2Ffsffrance.org%2Fnews%2Farticle2009-09-22.fr.html&sl=fr&tl=pl&history_state0=

wyrok nie dotyczy naruszenia GPL?

ksiewi's picture

Z tego, co udało mi się ustalić, to wyrok nie dotyczył naruszenia GPL.

Sąd badał zdaje się, czy EDU4 mogło domagać się odszkodowania za wypowiedzenie/odstąpienie przez AFPA od umowy. AFPA broniło się, że mogło to zrobić, gdyż EDU4 nie wywiązało się z zobowiązania umownego do dostarczenia kodów. Ale AFPA nie powoływało się - jak mi się wydaje - na zobowiązanie EDU4 z licencji GPL (czyli stosunek łączący EDU4 z twórcami VNC), lecz na zobowiązanie EDU4 z umowy łączącej EDU4 i AFPA. Sąd ustalił, że EDU4 istotnie zobowiązało się wobec AFPA do dostarczenia kodów, a zobowiązania tego nie wykonało prawidłowo. Ale zastrzegam, że nie znam francuskiego.

Osobiście bardziej zainteresowałoby mnie orzeczenie, które nakazałoby udostępnienie kodów użytkownikowi powołującemu się na zobowiązanie dystrybutora oprogramowania wynikające z licencji GPL udzielonej temu dystrybutorowi przez producenta (twórcę) wolnego programu. Byłoby to bowiem orzeczenie potwierdzające prawo osoby trzeciej (użytkownika) do wykonania zastrzeżonego na jego rzecz zobowiązania inter partes (pomiędzy licencjodawcą a dystrybutorem).

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>