O tym, że dostęp do informacji publicznej jest cechą ustrojów demokratycznych
"Demokracje szczycą się tym, że w tego typu ustrojach funkcjonuje dostęp do informacji publicznej. Cechą państw totalitarnych i autorytarnych jest utajnianie danych. Jawność wpływa na poprawę warunków w wielu kwestiach: od praw człowieka począwszy, a kończąc na działalności gospodarczej. Prawo cały czas się zmienia. Projekty są upublicznianie jak najwcześniej - żeby obywatele wiedzieli, czego się spodziewać, żeby mogli przewidywać, co ich czeka."
- Krzysztof Izdebski, reprezentujący Stowarzyszenie Lokalnych Liderów Grup Obywatelskich, w wywiadzie opublikowanym w serwisie Wiadomosci24.pl w ramach akcji Masz prawo wiedzieć.
Dziś organizacje pozarządowe obchodzą Międzynarodowy Dzień Prawa do Wiedzy (ten dzień obchodzony jest od 2002 roku w prawie pięćdziesięciu krajach świata), zaś w Polsce rozpoczął się Tydzień informacji publicznej 2009 (więcej na ten temat w serwisie informacjapubliczna.org.pl).
Podczas Tygodnia Informacji Publicznej 2009 odbędzie się pięć bezpłatnych szkoleń z procedur dostępu do informacji publicznej:
- 28 września. – Skarżysko Kamienna - godz. 13:45-20:00, Klub Pracy PUP
- 29 września – Morąg - godz. 14:00-18:00, Ratusz Miejski
- 29 września – Oświęcim - godz. 12:00-16:00, Centrum Organizacji Pozarządowych
- 2 października – Krosno, godz. 10:00-16:00, Podkarpackie Centrum Edukacji Nauczycieli w Rzeszowie Odd. w Krośnie
- 2 października – Szczecin - godz. 9:00-15:00, Stowarzyszenie POLITES
Jeśli chodzi o doniesienia ze świata - odwiedź serwis www.freedominfo.org, gdzie można poczytać o działalności poszczególnych organizacji, zajmujących się dostępem do informacji publicznej (freedom of information advocates around the world).
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
(Nie)udostępnianie informacji przez Rzecznika Praw Obywatelskich
Dostęp do informacji publicznej jest prawem każdego obywatela zawartym w art. 61 Konstytucji RP.
„Rzecznik Praw Obywatelskich stoi na straży wolności i praw człowieka i obywatela określonych w Konstytucji oraz w innych aktach normatywnych.". Tak stanowi art. 208 ust. 1 Konstytucji RP.
To jest teoria, a praktyka wygląda następująco:
Jeden z obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, Ireneusz Kowalkowski z Krakowa, w dniu 16 grudnia 2008 r. wystąpił do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej.
Wobec braku udostępnienia żądanej informacji w terminie 14 dni od złożenia wniosku, w dniu 29 stycznia 2009 r. obywatel wezwał Rzecznika Praw Obywatelskich do usunięcia naruszenia prawa, poprzez udostępnienie informacji publicznej wskazanej we wniosku z dnia 16 grudnia 2008 r., lub wydanie decyzji administracyjnej o odmowie udostępnienia informacji publicznej.
Z uwagi na trwającą bezczynność Rzecznika Praw Obywatelskich, w dniu 23 marca 2009 r. obywatel, za pośrednictwem organu, wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w której skarżący wniósł o zobowiązanie Rzecznika Praw Obywatelskich do udostępnienia informacji publicznej wskazanej we wniosku z dnia 16 grudnia 2008 r.
W zaistniałym stanie sprawy w dniu 17 kwietnia 2009 r. Rzecznik Praw Obywatelskich udostępnił informację publiczną objętą wnioskiem z dnia 16 grudnia 2008 r.
Postanowieniem z 8 lipca 2009 r., sygn. akt II SAB/Wa 41/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie umorzył postępowanie.
Przedstawiona sprawa jest bardzo niepokojąca. Rzecznik Praw Obywatelskich zamiast stać na straży prawa obywatela określonego w Konstytucji, łamie konstytucyjne prawo obywatela do informacji publicznej.
„Demokracje szczycą się tym, że w tego typu ustrojach funkcjonuje dostęp do informacji publicznej.”. Czy w związku z tym żyjemy w demokratycznym państwie?