Dziś w poranku Radia PIN o retencji i odcinaniu internautów

VaGla w Radio PINMoże kiedyś będę prowadził jakąś cykliczną audycję radiową? Kto mi zaproponuje swoją antenę? Może być z tym problem, bo chyba raczej nie mam radiowego głosu, a jeszcze jest kryzys w tradycyjnych mediach, wszyscy tną koszty (i rozumiem, że może nieco szokować podejście opisane przeze mnie w tekście Ile redakcje/wydawcy powinni płacić za wypowiedź, albo za udział w programach?, zwłaszcza, gdy ktoś się z takim podejściem spotyka po raz pierwszy). Tak czy inaczej - dziś w audycji Poranek Radia PIN rozmawiałem z Bartkiem Wejmanem na temat francuskich pomysłów na "odcinanie internautów" od Sieci oraz o dyrektywie 2006/24/WE poświęconej retencji danych telekomunikacyjnych. W jaki sposób koledzy z Radia PIN zachęcili mnie, bym o godzinie 8:10 rano (!) pojawił się na drugim końcu miasta - to pozostawię dla siebie. Negocjowaliśmy i wynegocjowaliśmy. Łatwo nie mieli :)

W uzupełnieniu do poniżej zamieszczonego nagrania z dzisiejszej audycji najpierw przywołam dwa teksty: Francuskie Zgromadzenie Narodowe odrzuciło projekt ustawy "Hadopi" (tri-strike and you're out) oraz Retencja danych: oddalenie skargi w sprawie C-301/06, polska transpozycja dyrektywy. W sieci kilka dni temu pojawiły się informacje, że "właśnie weszła w życie dyrektywa" - z tego względu wypada też to nieco sprostować.

Otóż Dyrektywa 2006/24/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 15 marca 2006 r. w sprawie zatrzymywania generowanych lub przetwarzanych danych w związku ze świadczeniem ogólnie dostępnych usług łączności elektronicznej lub udostępnianiem publicznych sieci łączności oraz zmieniająca dyrektywę 2002/58/WE weszła w życie 3. maja 2006 roku, a więc prawie trzy lata temu. Kolejną datą, która jest związana z tą dyrektywą, jest 15. września 2007 roku, kiedy to miały się w krajach członkowskich UE zakończyć prace związane z transpozycją tej dyrektywy (czyli, aby w prawodawstwie krajów członkowskich pojawiły się przepisy krajowe, wdrażające postanowienia dyrektywy - to wynika z art. 15 ust. 1 dyrektywy). Wreszcie trzecią data to 15. marca 2009 - do tego dnia - jak wynika z art. 15 ust. 3 dyrektywy - państwa członkowskie mogły odroczyć stosowanie dyrektywy w stosunku do "zatrzymywania danych z zakresu łączności w odniesieniu do dostępu do Internetu, telefonii internetowej i internetowej poczty elektronicznej". Chyba powyższe powinno wyjaśnić wątpliwości.

A teraz - dla zainteresowanych - nagranie z dzisiejszej audycji:


Nagranie z dzisiejszej audycji Poranek Radia PIN. Na wysłuchanie (obejrzenie) nagrania należy przeznaczyć 9 minut.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Brawo...

Dzieki Szanowny Panie za swietna robote, ktora Pan wykonuje. Ten blog jest jednym z najlepszych zrodel informacji, z jakich korzystam.

Mysle sobie tak: Jestem

Mysle sobie tak:
Jestem uzytkownikiem danego serwisu,portalu - czytam, przegladam itp - wiec generuje traffic i NIC z tego nie mam, ba ponosze tylko koszta (za DSL place), nie dostaje nic z ciasta reklamowego tej instytucji, a nad glowa przelatuja miliardy :D. Trzeba sobie uswiadomic, iz bez usera nie ma kaski i to JEMU NALEZY SIE UDZIAL W ZYSKACH serwisu, strony, portalu...
A za RSS to miesiecznie stala kwota :D:D

Radio

Może kiedyś będę prowadził jakąś cykliczną audycję radiową? Kto mi zaproponuje swoją antenę?
Może ciekawsze i ważniejsze tematy (dla Ciebie) jako audiocasty zrobić. Fajnie czasem wrzucić na mp3'kę i podczas jazdy rowerem, lub w drodze do pracy posłuchać.

O to to!

Albo na dłuższą jazdę samochodem - w odtwarzaczu mam ciągle tę samą muzykę, w radiu jest jeszcze gorzej, a tak możnaby połączyć przyjemne z pouczającym.
/aol :)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>