Konferencja: „Etyka i prawo w dziennikarstwie obywatelskim"

2009-03-20 12:00
2009-03-20 15:58
Etc/GMT+1

Stowarzyszenie Dziennikarzy Obywatelskich i Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej organizują konferencję pt. „Etyka i prawo w dziennikarstwie obywatelskim". Poproszono mnie o wystąpienie w czasie tej konferencji. Będę bronił tezy, że nie ma czegoś takiego jak "dziennikarstwo obywatelskie" w swoim wystąpieniu pt. "Dziennikarstwo obywatelskie – nie istnieje…".

Jak przeczytacie Państwo na stronie uczelni, w tekście Etyka i prawo w dziennikarstwie obywatelskim – konferencja w SWPS, "Tematem przewodnim konferencji będą zasady etyki w dziennikarstwie obywatelskim oraz problematyka ewentualnych zapisów prawnych, odnoszących się do dziennikarstwa obywatelskiego (DO). Obie kwestie wiążą się z zaawansowanymi pracami nad nowelizacją ustawy „Prawo prasowe", ale też negatywnym zjawiskiem w postaci coraz częstszych przypadków łamania prawa autorskiego w internecie (często w postaci zawłaszczania materiałów dziennikarzy obywatelskich)".

Stowarzyszenie Dziennikarzy Obywatelskich, główny inicjator konferencji, związane jest z serwisem Wiadomosci24.pl, którego wydawcą jest Polskapresse Sp. z o.o.. W tym to serwisie nie tak dawno toczyła się ożywiona dyskusja na temat "pasożytów". To wszystko należy również analizować w kontekście działań "branży wydawniczej", która podejmuje kroki w celu "uładzenia" sytuacji na rynku (por. Infor ma święte prawo pozywać kogo chce, a wcześniej Wydawcy prasy, internetowy clipping oraz "źródło internet").

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>