Jeden był przeciw, ale przez pomyłkę

W tekście Jeden był przeciw, a Sejm przyjął nowelę "świadczenia usług drogą elektroniczną" napisałem, że będę usiłował skontaktować się z posłem Witoldem Gintowt-Dziewałtowskim, który jako jedyny był "przeciwko" ustawie o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Pomyślałem, że skoro Pan Poseł interesuje się problematyką wyborów "przez internet" (i jest im przeciwny), to może ma też jakieś uwagi krytyczne do innych regulacji związanych z "gospodarką elektroniczną"...

Pamiętacie wyniki głosowania? Głosowało - 410 posłów, "za" przyjęciem sprawozdania (a więc i ustawy, która potem została przesłana do Senatu) głosowało - 409 posłów, "przeciw" - 1 poseł, nikt się nie wstrzymał, ale za to 50 posłów nie głosowało.

Skontaktowałem się z Panem Posłem, wyjaśniłem cel mojego kontaktu, a mianowicie - co zasygnalizowałem powyżej - chciałem dowiedzieć się z jakich powodów Pan Poseł był jedyną osobą, która głosowała przeciwko przyjęciu nowelizacji ustawy. Pan Poseł wysłuchał mojego wyjaśnienia i stwierdził - co mam prawo zacytować, że po prostu popełnił w tym głosowaniu pomyłkę.

Jest kilka sfer, którymi Pan Poseł się szczególnie interesuje, a w pozostałych polega na stanowisku swojego klubu. Tu klub był "za", a Poseł - być może spiesząc się, a być może z innego powodu - zagłosował "przeciw". Dla mnie to oczywiście "smaczna" sytuacja: przepytać jedynego posła, który głosował przeciwko nowelizacji, ale okazało się, że tym razem u podstaw takiego głosowania nie leżały krytyczne uwagi do przyjmowanej nowelizacji. "Całe szczęście, że koledzy mnie przegłosowali" - podsumował Poseł Gintowt-Dziewałtowski.

Przebieg procesu legislacyjnego, związanego z nowelą ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, zebrałem w następujących notatkach (wraz z relacjami video):

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

podsumowujac: maszyna do

podsumowujac: maszyna do glosowania jest doskonala.

pytanie czy dyscyplina wojskowa sluzy demokracji?

nie wyborazam sobie, aby moich 460 kolegow mialo jedno zdanie na jeden temat, zatem sytuacja jednoglosnosci w sejmie jest dla mnie bardzo niepokojaca, sztuczna.

ale pomylił się tylko

ale pomylił się tylko jeden na 460? to jakieś 0,21%
ja myślę że pomyliło się więcej, tylko pomyłki się zniwelowały po różnych stronach barykady ;P

albo nikogo ta ustawa nie obchodzi

Jako obrzydliwie wręcz merytoryczna i niemedialna - posłów w ogólności ona nie interesuje. Tych kilku zainteresowanych zasugerowało szefom klubów jak kluby mają głosować i wobec niezrozumienia treści ustawy posłowie zagłosowali zgodnie z wytycznymi.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>