Jeden był przeciw, a Sejm przyjął nowelę "świadczenia usług drogą elektroniczną"
Gintowt-Dziewałtowski Witold jako jedyny poseł zagłosował dziś rano przeciwko przyjęciu Sprawozdanie Komisji o projekcie ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Głosowało - 410 posłów, "za" przyjęciem sprawozdania głosowało - 409 posłów, "przeciw" - 1 poseł, nikt się nie wstrzymał, ale za to 50 posłów nie głosowało.
Głosowanie odbyło się dziś o 09:48, wyniki zaś można zobaczyć na stronie Sejmu. To głosowanie kończy nam kolejny etap procesu legislacyjnego dotyczącego ustawy nowelizującej ustawę o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Nie udało mi się jednak nagrać tego etapu (ze względu na zobowiązania zawodowe), tak więc nie zrealizowałem założenia, którego elementami były wcześniejsze notatki z materiałami video (chronologicznie): Rozpoczęło się pierwsze czytanie noweli ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną (30 września), To był piękny mecz i "zdecydowanie odnosi się to do usługi": relacja z podkomisji sejmowej (4 października), Nowelizacja świadczenia usług drogą elektroniczną: szybko i sprawnie pozamiatane (7 października), Świadczenie usług drogą elektroniczną po drugim czytaniu (14+55+17+34=120) (notatka z 9 października, chociaż samo czytanie odbyło się o 21:10 w dniu 8 października).
Zachodzę w głowę, dlaczego poseł Gintowt-Dziewałtowski tak samotnie "wyłamał się" z szyku i zagłosował "przeciw"? Może warto go o to zapytać? Nie przypuszczam, by to była pomyłka, gdyż posła widziałem kilkakrotnie, jak z własnej woli brał udział w różnych konferencjach i spotkaniach dotyczących "gospodarki elektronicznej" (ostatnio przy okazji spotkania w Agorze, w czasie którego rozważano "wybory przez internet"). Być może poseł chciałby się wypowiedzieć do kamery? Jeśli czas mi na to pozwoli - sprawdzę.
Jeśli miałbym zrobić kompletny materiał video z "procesu legislacyjnego" dotyczącego prac nad taką ustawą, to wypadałoby teraz iść do Senatu, nagrać posiedzenie senackiej komisji (jeśli takie będzie) i potem nagrać jeszcze raz posiedzenie Senatu, a następnie posiedzenie Sejmu, który odniesie się do poprawek Senatu (o ile jakiekolwiek zostaną zaproponowane). Potem tylko podpis Prezydenta i już (nie przypuszczam, by w przypadku takiej ustawy Prezydent skierował ją przed podpisem do Trybunału Konstytucyjnego).
Dziś na stronie Sejmu "metryczka ustawy" została ładnie zaktualizowana: Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>