Jak mam uzyskać listę członków założycieli oraz KRS stowarzyszenia Szanuje.pl?

Zaciekawiła mnie "kampania społeczna" Szanuje.pl, gdyż od roku - jak wynika ze strony - przyznaje ona wyróżnienia i w tym roku, we wrześniu, ma takie wyróżnienia również przyznawać. W KRS nie znalazłem danych dotyczących stowarzyszenia ("Nie odnaleziono danych podmiotu"). Na stronie Szanuje.pl jest statut i zamarkowano takie działy serwisu jak "Członkowie", "Zarząd" oraz "Loże ekspertów", jednak kliknięcie na linki prowadzące do tych działów powoduje przejście na stronę bez żadnych danych (jest tylko stosowny tytuł, powielenie tytułu linku). Jeśli to stowarzysznie, to zastanawiam się kto je założył (jeśli założył)? Być może stowarzyszenie jeszcze nie powstało i to wszystko jedynie "aktywne przygotowania"?

Zgodnie z § 1 udostępnionego na stronie Statutu: "Stowarzyszenie Szanuje.pl, zwane dalej „Stowarzyszeniem”, jest samorządną organizacją społeczną, zrzeszającą osoby dla których bliskie są problemy prawa autorskiego oraz praw pokrewnych, jak również ochrona własności intelektualnej..." Temat mnie interesuje, jestem - mówiąc marketingowo - targetem, więc szukam dalej. Poza wyraźnym brakiem danych dotyczących zarządu, członków i członków założycieli (tu nawet nie przewidziano takiej strony) serwis jest interesujący również dlatego, że przedstawia partnerów i sponsorów, a tam pokazano loga m.in. takich podmiotów, jak: PKO Bank Polski, TVP 3 Łódź, Radio Pogoda, Gazeta Wyborcza. Nominowani do tytułu Laureata Kampanii Społecznej Szanuje.pl jest m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, dwa Powiatowe Urzędy Pracy (w Gdańsku i Pabianicach), a w zeszłym roku Laureatem był m.in. Urząd Miejski w Głownie... Wymieniam tylko te podmioty, które mają związek ze sferą publiczną, bo wśród laureatów i nominowanych są również spółki...

Strona Szanuje.pl mnie zaintrygowała, bo obok takiego działu jak E - mecenas - gdzie znalazły się dość proste podsumowania dość trudnych problemów, są również takie działy jak Sprawa dla reportera - a tam jakaś sprawa, której nijak nie mogę połączyć z całą resztą serwisu... Na bocznym pasku jest odesłanie do miesięcznika IT w Administracji, w którym jestem felietonistą, jest też dział poświęcony PIIT, w której to izbie gospodarczej pełnię funkcję Członka Rady... Hmmm... Bardzo to dziwne wszystko. Kto to wszystko animuje?

Adresatami kampanii są - jak czytam na stronie - Gimnazjaliści (Projekt "Bądź Oryginalny" - tu czytam "Projekt „Bądź Oryginalny” – Twórcami projektu są BSA, FOTA, ZAIKS, ZPAV przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego"), Licealiści (Festiwal Boat-City - "Podczas warsztatów promuje się wśród młodzieży korzystanie z legalnych płyt, zamiast nielegalnych plików MP3"), Studenci ("Łańcuszek Szanuję" - tu wymienia się AIESEC), Przedsiębiorcy (w programie "Legalny Przedsiębiorca" - tu czytam m.in. "Program „Legalny Przedsiębiorca” opracowany na bazie statystyk i dokumentów BSA...") oraz Artyści (nad Listem intencyjnym podpisany jest p. Maciej Pacuła z Zakładu Prawa Prasowego Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego)...

Szukam dalej. We wrześniu 2007 roku Gazeta Wyborcza z Łodzi (jeden z partnerów - jak wynika z listy w stopce serwisu) opublikowała tekst Kampania szanuje.pl, a tam napisała:

Dlaczego Polacy akceptują bezprawne kopiowanie i rozpowszechnianie filmów lub muzyki? Okazuje się, że problemem wcale nie są zbyt wysokie ceny oryginalnych CD i DVD, ale zwykłe lenistwo. W Łodzi podsumowano właśnie kampanię szanuje.pl.

W tekście pojawia się AIESEC i - wymieniony wyżej p. Maciej Pacuła. Napisano, że "uczestnicy kampanii szanuje.pl podkreślali potrzebę edukacji nie tylko młodzieży, ale i dorosłych". Ale kim są ci uczestnicy kampanii (poza wymienionymi)? Gazeta.pl pisze, że organizatorem akcji jest p. Przemysław Król, prezes firmy NT Group (aktualnie główny sponsor). Na stronie Idea Kampanii również podpisany jest p. Przemysław Król w roli "Przewodniczącego Komitetu Założycielskiego Kampanii społecznej Szanuje.pl" (któż jeszcze jest w tym komitecie?), ale już na stronie Program Partnerski mowa jest o Stowarzyszeniu (a więc jest zarejestrowane?) i to stowarzyszenie "poleca": NT GROUP, AGENCJĘ HETMAN oraz IT4. Agencja Hetman zajmuje się "Audytem Legalności Oprogramowania i Ochroną Praw Autorskich", ściśle współpracuje z BSA i Micrsoftem zaś IT4 to "kompleksowy dostawca rozwiązań informatycznych"...

Z innych źródeł wiadomo, że w jury oceniającym nominowanych w 2007 roku zasiedli (zostałem poproszony o sprostowanie: nazwiska wymieniono w kontekście Akcji Charytatywnej, na rzecz Domu Dziecka nr. 9 w Łodzi, która to akcja organizowana była również przez Szanuje.pl):

- Małgorzata Bartyzel - Posłanka Ziemi Łódzkiej
- Małgorzata Potocka - Dyrektor Programowy TVP3 w Łodzi
- Barbara Piegdoń - Adamczyk - Redaktor Naczelny Gazety Wyborczej w Łodzi
- Jolanta Chełmińska - Dyrektor Banku PKO BP S.A. oddział w Łodzi
- Anna Adamska - Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Monika Kamieńska - Dyrektor Pałacu Młodzieży w Łodzi

W akcji biorą udział również politycy i to z różnych ugrupowań politycznych - to wynika z podlinkowanego wyżej tekstu w Wyborczej. Pani Anna Zarzycka (Koordynator Kampanii oraz Dyrektor Zarządzający NTG) pisała w czerwcu na listę Creative Commons, że zachęca do odwiedzenia strony i czeka na listy otwarte od adresatów...

Widzę NTG (czyli NT Group - na tej stronie "newsy": Autoryzowany Ośrodek Szkoleniowy MICROSOFT! czy BĄDŹ LEGALNY I BEZPIECZNY - to w ofercie audytów: "Przedsiębiorco, skorzystaj z Audytu Legalności Oprogramowania i sceduj odpowiedzialność za samowolne zmiany na komputerach na pracowników")... NTG jest spółką doradczą i szkoleniową. Ma fajny pomysł na biznes i nic mi do tego (zresztą: pozdrawiam serdecznie, bo spółka jest członkiem PIIT). Mnie interesuje kampania społeczna. Kto jeszcze za nią stoi? Nie mam pojęcia, ale postanowiłem sprawdzić. Napisałem na adres podany na stronie Szanuje.pl:

Zauważyłem serwis Szanuje.pl, ale niestety na stronie nie znalazłem danych dotyczących członków stowarzyszenia (strona w tym miejscu jest pusta), podobnie - brak tam danych członków Zarządu. Chciałbym tą drogą prosić o udostępnienie mi informacji na temat osób, które są we władzach Stowarzyszenia oraz chętnie poznałbym członków założycieli tej inicjatywy. Czy Stowarzyszenie jest już zarejestrowane? Pytam, gdyż KRS w odpowiedzi na pytanie o Szanuje.pl odpowiada: "Nie odnaleziono danych podmiotu". Pytam o to wszystko, gdyż inicjatywa porusza się w obszarach, którymi i ja się interesuję. Chciałbym napisać w serwisie nieco na temat tej inicjatywy, ale wcześniej muszę dowiedzieć się czegoś o animatorach inicjatywy.

Napisałem jeszcze przed odpowiedzią, bo bardzo mnie to wszystko zaintrygowało... Zobaczymy, czy otrzymam jakąś odpowiedź.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

wojewoda się połapała

Jedna dobra wiadomość. Wojewoda łódzka (była dyr. OR PKO BP S.A. w Łodzi) pani Jolanta Chełmińska odmówiła w tym roku udziału w pracach jury Programu Szanuje. I to pomimo iż była poddana silnemu lobbingowi. Ciekawe kto w tym roku da się im złapać?

proponuje zapytac organ nadzorujacy...

Wielce Szanowny Panie Piotrze,

Działalność tego stowarzyszenia przypomina mi nieco akcję promocyjno-marketingową niektórych podmiotów i osób; podejrzewam że to są główne cele jego działania.

Faktycznie nie sposób w KRS uzyskać danych o tej organizacji. Od czego jest jednak organ nadzorujący? Dla stowarzyszenia z siedzibą w Łodzi organem jest Starosta Łódzki.

Podejrzewam ze nadzorem (sprawy obywatelskie) zajmuje się:
(+42) 632 97 20
kiso@lodzkiwschodni.pl
komunikacja@lodzkiwschodni.pl
obywatel@lodzkiwschodni.pl

Można też uzyskać informacje w Urzędzie Miejskim:

Zespół ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi
Wydział Spraw Społecznych
Urząd Miasta Łodzi
91–113 Łódź, ul. Sienkiewicza 5, II piętro, pok. 205
tel. 638–46–10, 638–46–01, 638–46–00
email: zespop@uml.lodz.pl

Proszę nam ujawnić, co to za stowarzyszenie, bo dosyć to intrygujące.

pozdrawiam ciepło i serdecznie:)

Tylko nie powiat łódzki

Tylko nie powiat łódzki wschodni. Łódź to takie duże miasto i starostą z urzędu jest prezydent miasta. To się nazywa powiat grodzki. Przepraszam ale kocham moje miasto.

Stowarzyszenie jest w trakcie rejestracji

VaGla's picture

Od p. Anny Zarzyckiej, Koordynatora Kampanii Społecznej SZANUJE.PL i Dyrektora Zarządzającego NTG otrzymałem odpowiedź na list wysłany na adres kontaktowy. Pozwolę sobie zacytować fragmenty, dotyczące stawianych w tekście kwestii:

Bardzo mnie cieszy, że dostrzegł Pan naszą inicjatywę.
Pana artykuł zwrócił uwagę na odczyt strony. Jeżeli Pan tak odebrał stronę, to inni również mogą ją tak odczytać.

Dolny Pasek strony dotyczy patronatów i sponsoringu z ubiegłego roku, zdecydowałam się go pozostawić na stronie, gdyż uważam, że należy pozostawić ślad historii, od czego zaczynaliśmy pracę, a gdzie jesteśmy obecnie.

W tym roku patronują nam:
Honorowo: Prezydent Miasta Łodzi
Problemowo: PIIT( i tutaj się zastanawiam, dlaczego Pan o tym nie wie).
Inicjatywa Szanuje.pl wyszła od NT Group, która jest członkiem Izby, na stronach Izby są informacje o patronacie, prośbę o patronat opiniował Pan Michał Jaworski- Wiceprezes PIIT)
Naukowo: Wyższa Szkoła Informatyki w Łodzi- potrzebujemy bardzo wsparcia naukowego, ponieważ stale uczymy się problematyki społeczeństwa informacyjnego)
Medialnie IT w Administracji- w numerze czerwcowym ukazał się artykuł o Szanuje.pl. Autorem był Pan Redaktor Pacuła, tez nie wiem, dlaczego Pan o tym nie wie, skoro jest Pan felietonistą tego bardzo pożytecznego i merytorycznego miesięcznika z przemiłym zespołem redakcyjnym, który bardzo mi pomógł w pracy merytorycznej i który stale do wszystkich wychwalam). Eurobook.pl

W ubiegłym roku pracowaliśmy w oparciu o aspekt moralny kradzieży własności intelektualnej w różnych środowiskach (sportowcy, lekarze, dziennikarze, IT, film itd.) Jednak po zakończeniu pierwszej edycji, skoncentrowaliśmy się na IT i nowych technologiach, bo w tym środowisku kampania znalazła największy odzew.

Po pierwszej edycji kampanii, zdecydowaliśmy się nadać jej formę prawną Stowarzyszenia. I Walne zebranie członków odbyło się 18 maja 2008 r.(Dokumenty są u prawników, którzy zajmują się rejestracją i również prowadzą zakładkę E-mecenas)
Do Zarządu Stowarzyszenia weszli:
Prezes: Przemysław Król, Prezes NT Group
Wiceprezes: Tomasz Rychlewski - Prezes Regionalnego Parku Technologicznego w Łodzi
Wiceprezes: Grzegorz Rogala- Wiceprezes NT Group

Do Loży ekspertów chcemy zapraszać osoby, które mają wiedzę, jakiej my nie posiadamy w dziedzinie IT i nowych technologii i społeczeństwa informacyjnego. Loże ekspertów powołuje Zarząd, więc musimy z tym poczekać. Zakładka będzie, podobnie jak cała strona, uzupełniana systematycznie, bo nie jesteśmy profesjonalnym portalem informacyjnym. Na stronie Szanuje.pl opisujemy to co robimy i myślimy. Miło, że Pan do nas dotarł.

Nazwiska prominentnych osób wymienił Pan w kontekście Akcji Charytatywnej, na rzecz Domu Dziecka nr. 9 w Łodzi, który wspieramy od samego początku działalności kampanii, tak że poproszę Pana o skorygowanie informacji w artykule. Akcję zorganizowaliśmy w formie konkursu: Do komputerów zaprosiliśmy znanych i lubianych Łodzian, poprosiliśmy, aby przy użyciu komputera napisali list do ukochanej. W Jury zasiadły znane Łodzianki i zdecydowały, który list chciałyby otrzymać. Wygrał Pan Piotr Krzywicki (chociaż jako jedyny nie użył komputera, a Jury przewodniczyła Pani Małgorzata Bartyzel, gdyż Pani Małgorzata Potocka, planowana na przewodniczącą, w ostatniej chwili musiała wyjechać do Warszawy i nie mogła pozostać na drugiej części konferencji.

Proponując wspólną zabawę Łodzianom, chcieliśmy zwrócić uwagę na nasze problemy, bo z IT jest trochę, jak w dowcipie : Kto to jest informatyk: To ktoś, kto rozwiązuje problemy, których nie widzę w sposób, którego nie rozumiem. Podczas Gali przekazaliśmy naszym łódzkim władzom list intencyjny, który przygotował dla nas Pan Maciej Pacuła, ponieważ nie jesteśmy prawnikami i aspiracji takich nie mamy. Prosiliśmy władze, aby list przekazano posłom ziemi łódzkiej. Mamy nadzieję, że ktoś, kto się specjalizuje w tych dziedzinach i ma możliwości legislacji, zechce się tym zająć, a może nasze wskazówki mu w czymś pomogą, dzięki temu my również zrobimy coś dobrego dla naszej branży. List odebrał Pan Włodzimierz Tomaszewski- Wiceprezydent Łodzi oraz Pan Krzysztof Makowski- Członek, wówczas, Zarządu Województwa Łódzkiego.

Jak sądzę, problemy z listu zostały dostrzeżone, Krzysztof Makowski i Wojciech Olejniczak podczas konferencji prasowej opowiedzieli o złożonym projekcie Komisji Sejmowej, która miałaby się zająć IT i nowoczesnymi technologiami (GW, 19 maj 2008)

Dziś, poza ochroną własności intelektualnej w kontekście innowacyjności, podjęliśmy działania w kierunku promocji Bezpieczeństwa w Internecie, nawiązaliśmy kontakt z fundacją dzieci niczyje, chcemy się od nich uczyć i dobre praktyki powielać w Łodzi.
Ekologicznego IT
Społeczeństwa Informacyjnego
(...)
Nie przeszkadza kampanii w pracy fakt, że Stowarzyszenie jest w trakcie rejestracji, gdy byliśmy tylko kampanią, zrobiliśmy bardzo dużo i jesteśmy z siebie dumni, bo wszyscy pracujemy w ramach kampanii gratis, ale lubimy to robić, bo kiedy można pomóc komuś (proszę się zwrócić do osób z "sprawa dla reportera", to jest to wielka frajda.)
Lubimy też nasze dzieciaki z Domu Dziecka, zabraliśmy ich na spotkanie z Dariuszem Michalczewskim, byli u nas na feriach z komputerem, zebrali pieniądze podczas Akcji, dostali sprzęt i inne drobiazgi, teraz też o nich myślimy.

Statuetka Szanuje.pl, która przyznajemy, jest (na ile mi wiadomo)jedyną nagrodą w Polsce za poszanowanie własności intelektualnej. Zwracałam się z prośbą do kilku organizatorów konkursów gospodarczych o uwzględnienie w kryteriach legalności posiadanego oprogramowania, ale nie przekonałam ich.

No cóż, tak też bywa.

Moim guru literackim jest Alvin Toffler - Trzecia Fala- polecam. Inni w Szanuje.pl, Parku Technologicznym, NT Group też się pasjonują nowymi technologiami.
To nas łączy i idea kampanii.

--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Jakim cudem dzialaja?

Wielce Szanowny Panie Piotrze,

Z opublikowanej odpowiedzi wynika jasno, ze to "stowarzyszenie" nie ma osobowości prawnej i znajduje się dopiero w fazie rejestracji (nawet chyba nie złożono wniosku w KRS).

Powstaje zatem zasadnicze pytanie - jaki cudem działają?
Skoro nie mają osobowości prawnej, nie mają prawa "udawać" stowarzyszenia... Ośmiesza to tych wszystkich "patronów", "sponsorów" itp.

Trochę to zastanawiające w przypadku podmiotu, który dopomina się o szanowanie prawa przez innych...

pozdrawiam ciepło i serdecznie:)

W Polsce działa sporo takich inicjatyw

VaGla's picture

W Polsce działa sporo takich inicjatyw i to niezależnie od tego jakie mają cele "statutowe". Ja sam na przykład prowadziłem konferencję prasową Koalicji Na Rzecz Otwartych Standardów (KROS), która to "koalicja" nie posiada osobowości prawnej, nie istnieje jako formalne stowarzyszenie ani porozumienie. Inicjatywa ta w moich oczach "wyczerpała swoją formułę" jakiś czas temu (a moja aktywność na tym forum spadła do zera), ale to nie zmienia faktu, że takich bytów jest w Polsce sporo. Problem pojawia się wówczas, gdy takie byty zaczynają wchodzić w interakcję z administracją publiczną i zaczynają przyznawać jej różne wyróżnienia, etc. Druga sprawa to komunikowanie istnienia stowarzyszenia w sytuacji, gdy stowarzyszenia nie ma. Jedynie to mnie niepokoi, chociaż zdaję sobie też sprawę z tego, że większych legalistów może szokować już sam fakt braku rejestracji (formalnego założenia). Proszę jednak pamiętać, że w Polsce są też "stowarzyszenia zwykłe" (które nie posiadają osobowości prawnej, a ich założenie jest mniej sformalizowane niż w przypadku "stowarzyszeń"), a możliwość zrzeszania się jest jednym z podstawowych praw konstytucyjnych w demokratycznym państwie.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Whois dla domeny szanuje.pl

dexen's picture

Whois dla domeny szanuje.pl wskazuje na `NTGROUP SYSTEMY INFORMATYCZNE Sp. z o.o.' jako `Registrant'a domeny, zarejestrowanej w kwietniu 2007 roku.

Wczesna wersja witryny, zachowana przez archive.org, zawiera fragment:

(...)Dlatego, w dobie trudnych do egzekwowania przepisów prawnych chroniących prawa autorskie twórców, wynikających z nieświadomości społecznej, NT Group, Microsoft i BSA, podjęły wspólnie inicjatywę kampanii, której celem jest zwrócenie uwagi społecznej na znaczenie wkładu intelektualnego jednostki w pracy na rzecz rozwoju i dobra ogółu.(...)

W późniejszej zarchiwizowanej wersji pojawia się m.in. fragment:

KOMUNIKAT
Uprzejmie informujemy, iż Kampania Szanuję jest inicjatywą społeczną. (...)

W artykule cytowanym na witrynie za Gazetą Wyborczą, jest fragment

(...)Mam nadzieję, że za rok będziemy mieli już zasięg ogólnopolski. Tym bardziej że pilotażowa kampania w Łodzi spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem - mówi Przemysław Król, organizator i jednocześnie prezes firmy NT Group.

Król zorganizował akcję Szanuje.pl, bo jego firma nieraz została okradziona. Nikt co prawda nie wyniósł z niej komputerów, ale straty były dotkliwe.(...)

Artykuł wspomina też

Łódzcy politycy zmierzyli się w pisaniu... listów do ukochanej. Przed laptopami zasiedli m.in. Krzysztof Makowski (wicemarszałek województwa, SLD), Sywester Pawłowski (poseł SLD), Dariusz Joński (radny LiD) i Michał Król (radny niezrzeszony).

Z ciekawością będę śledził dalsze losy tej sprawy :)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>