Jak mam uzyskać listę członków założycieli oraz KRS stowarzyszenia Szanuje.pl?
Zaciekawiła mnie "kampania społeczna" Szanuje.pl, gdyż od roku - jak wynika ze strony - przyznaje ona wyróżnienia i w tym roku, we wrześniu, ma takie wyróżnienia również przyznawać. W KRS nie znalazłem danych dotyczących stowarzyszenia ("Nie odnaleziono danych podmiotu"). Na stronie Szanuje.pl jest statut i zamarkowano takie działy serwisu jak "Członkowie", "Zarząd" oraz "Loże ekspertów", jednak kliknięcie na linki prowadzące do tych działów powoduje przejście na stronę bez żadnych danych (jest tylko stosowny tytuł, powielenie tytułu linku). Jeśli to stowarzysznie, to zastanawiam się kto je założył (jeśli założył)? Być może stowarzyszenie jeszcze nie powstało i to wszystko jedynie "aktywne przygotowania"?
Zgodnie z § 1 udostępnionego na stronie Statutu: "Stowarzyszenie Szanuje.pl, zwane dalej „Stowarzyszeniem”, jest samorządną organizacją społeczną, zrzeszającą osoby dla których bliskie są problemy prawa autorskiego oraz praw pokrewnych, jak również ochrona własności intelektualnej..." Temat mnie interesuje, jestem - mówiąc marketingowo - targetem, więc szukam dalej. Poza wyraźnym brakiem danych dotyczących zarządu, członków i członków założycieli (tu nawet nie przewidziano takiej strony) serwis jest interesujący również dlatego, że przedstawia partnerów i sponsorów, a tam pokazano loga m.in. takich podmiotów, jak: PKO Bank Polski, TVP 3 Łódź, Radio Pogoda, Gazeta Wyborcza. Nominowani do tytułu Laureata Kampanii Społecznej Szanuje.pl jest m.in. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, dwa Powiatowe Urzędy Pracy (w Gdańsku i Pabianicach), a w zeszłym roku Laureatem był m.in. Urząd Miejski w Głownie... Wymieniam tylko te podmioty, które mają związek ze sferą publiczną, bo wśród laureatów i nominowanych są również spółki...
Strona Szanuje.pl mnie zaintrygowała, bo obok takiego działu jak E - mecenas - gdzie znalazły się dość proste podsumowania dość trudnych problemów, są również takie działy jak Sprawa dla reportera - a tam jakaś sprawa, której nijak nie mogę połączyć z całą resztą serwisu... Na bocznym pasku jest odesłanie do miesięcznika IT w Administracji, w którym jestem felietonistą, jest też dział poświęcony PIIT, w której to izbie gospodarczej pełnię funkcję Członka Rady... Hmmm... Bardzo to dziwne wszystko. Kto to wszystko animuje?
Adresatami kampanii są - jak czytam na stronie - Gimnazjaliści (Projekt "Bądź Oryginalny" - tu czytam "Projekt „Bądź Oryginalny” – Twórcami projektu są BSA, FOTA, ZAIKS, ZPAV przy współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki oraz Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego"), Licealiści (Festiwal Boat-City - "Podczas warsztatów promuje się wśród młodzieży korzystanie z legalnych płyt, zamiast nielegalnych plików MP3"), Studenci ("Łańcuszek Szanuję" - tu wymienia się AIESEC), Przedsiębiorcy (w programie "Legalny Przedsiębiorca" - tu czytam m.in. "Program „Legalny Przedsiębiorca” opracowany na bazie statystyk i dokumentów BSA...") oraz Artyści (nad Listem intencyjnym podpisany jest p. Maciej Pacuła z Zakładu Prawa Prasowego Instytutu Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego)...
Szukam dalej. We wrześniu 2007 roku Gazeta Wyborcza z Łodzi (jeden z partnerów - jak wynika z listy w stopce serwisu) opublikowała tekst Kampania szanuje.pl, a tam napisała:
Dlaczego Polacy akceptują bezprawne kopiowanie i rozpowszechnianie filmów lub muzyki? Okazuje się, że problemem wcale nie są zbyt wysokie ceny oryginalnych CD i DVD, ale zwykłe lenistwo. W Łodzi podsumowano właśnie kampanię szanuje.pl.
W tekście pojawia się AIESEC i - wymieniony wyżej p. Maciej Pacuła. Napisano, że "uczestnicy kampanii szanuje.pl podkreślali potrzebę edukacji nie tylko młodzieży, ale i dorosłych". Ale kim są ci uczestnicy kampanii (poza wymienionymi)? Gazeta.pl pisze, że organizatorem akcji jest p. Przemysław Król, prezes firmy NT Group (aktualnie główny sponsor). Na stronie Idea Kampanii również podpisany jest p. Przemysław Król w roli "Przewodniczącego Komitetu Założycielskiego Kampanii społecznej Szanuje.pl" (któż jeszcze jest w tym komitecie?), ale już na stronie Program Partnerski mowa jest o Stowarzyszeniu (a więc jest zarejestrowane?) i to stowarzyszenie "poleca": NT GROUP, AGENCJĘ HETMAN oraz IT4. Agencja Hetman zajmuje się "Audytem Legalności Oprogramowania i Ochroną Praw Autorskich", ściśle współpracuje z BSA i Micrsoftem zaś IT4 to "kompleksowy dostawca rozwiązań informatycznych"...
Z innych źródeł wiadomo, że w jury oceniającym nominowanych w 2007 roku zasiedli (zostałem poproszony o sprostowanie: nazwiska wymieniono w kontekście Akcji Charytatywnej, na rzecz Domu Dziecka nr. 9 w Łodzi, która to akcja organizowana była również przez Szanuje.pl):
- Małgorzata Bartyzel - Posłanka Ziemi Łódzkiej
- Małgorzata Potocka - Dyrektor Programowy TVP3 w Łodzi
- Barbara Piegdoń - Adamczyk - Redaktor Naczelny Gazety Wyborczej w Łodzi
- Jolanta Chełmińska - Dyrektor Banku PKO BP S.A. oddział w Łodzi
- Anna Adamska - Wiceprezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
- Monika Kamieńska - Dyrektor Pałacu Młodzieży w Łodzi
W akcji biorą udział również politycy i to z różnych ugrupowań politycznych - to wynika z podlinkowanego wyżej tekstu w Wyborczej. Pani Anna Zarzycka (Koordynator Kampanii oraz Dyrektor Zarządzający NTG) pisała w czerwcu na listę Creative Commons, że zachęca do odwiedzenia strony i czeka na listy otwarte od adresatów...
Widzę NTG (czyli NT Group - na tej stronie "newsy": Autoryzowany Ośrodek Szkoleniowy MICROSOFT! czy BĄDŹ LEGALNY I BEZPIECZNY - to w ofercie audytów: "Przedsiębiorco, skorzystaj z Audytu Legalności Oprogramowania i sceduj odpowiedzialność za samowolne zmiany na komputerach na pracowników")... NTG jest spółką doradczą i szkoleniową. Ma fajny pomysł na biznes i nic mi do tego (zresztą: pozdrawiam serdecznie, bo spółka jest członkiem PIIT). Mnie interesuje kampania społeczna. Kto jeszcze za nią stoi? Nie mam pojęcia, ale postanowiłem sprawdzić. Napisałem na adres podany na stronie Szanuje.pl:
Zauważyłem serwis Szanuje.pl, ale niestety na stronie nie znalazłem danych dotyczących członków stowarzyszenia (strona w tym miejscu jest pusta), podobnie - brak tam danych członków Zarządu. Chciałbym tą drogą prosić o udostępnienie mi informacji na temat osób, które są we władzach Stowarzyszenia oraz chętnie poznałbym członków założycieli tej inicjatywy. Czy Stowarzyszenie jest już zarejestrowane? Pytam, gdyż KRS w odpowiedzi na pytanie o Szanuje.pl odpowiada: "Nie odnaleziono danych podmiotu". Pytam o to wszystko, gdyż inicjatywa porusza się w obszarach, którymi i ja się interesuję. Chciałbym napisać w serwisie nieco na temat tej inicjatywy, ale wcześniej muszę dowiedzieć się czegoś o animatorach inicjatywy.
Napisałem jeszcze przed odpowiedzią, bo bardzo mnie to wszystko zaintrygowało... Zobaczymy, czy otrzymam jakąś odpowiedź.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
wojewoda się połapała
Jedna dobra wiadomość. Wojewoda łódzka (była dyr. OR PKO BP S.A. w Łodzi) pani Jolanta Chełmińska odmówiła w tym roku udziału w pracach jury Programu Szanuje. I to pomimo iż była poddana silnemu lobbingowi. Ciekawe kto w tym roku da się im złapać?
proponuje zapytac organ nadzorujacy...
Wielce Szanowny Panie Piotrze,
Działalność tego stowarzyszenia przypomina mi nieco akcję promocyjno-marketingową niektórych podmiotów i osób; podejrzewam że to są główne cele jego działania.
Faktycznie nie sposób w KRS uzyskać danych o tej organizacji. Od czego jest jednak organ nadzorujący? Dla stowarzyszenia z siedzibą w Łodzi organem jest Starosta Łódzki.
Podejrzewam ze nadzorem (sprawy obywatelskie) zajmuje się:
(+42) 632 97 20
kiso@lodzkiwschodni.pl
komunikacja@lodzkiwschodni.pl
obywatel@lodzkiwschodni.pl
Można też uzyskać informacje w Urzędzie Miejskim:
Zespół ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi
Wydział Spraw Społecznych
Urząd Miasta Łodzi
91–113 Łódź, ul. Sienkiewicza 5, II piętro, pok. 205
tel. 638–46–10, 638–46–01, 638–46–00
email: zespop@uml.lodz.pl
Proszę nam ujawnić, co to za stowarzyszenie, bo dosyć to intrygujące.
pozdrawiam ciepło i serdecznie:)
Tylko nie powiat łódzki
Tylko nie powiat łódzki wschodni. Łódź to takie duże miasto i starostą z urzędu jest prezydent miasta. To się nazywa powiat grodzki. Przepraszam ale kocham moje miasto.
Stowarzyszenie jest w trakcie rejestracji
Od p. Anny Zarzyckiej, Koordynatora Kampanii Społecznej SZANUJE.PL i Dyrektora Zarządzającego NTG otrzymałem odpowiedź na list wysłany na adres kontaktowy. Pozwolę sobie zacytować fragmenty, dotyczące stawianych w tekście kwestii:
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Jakim cudem dzialaja?
Wielce Szanowny Panie Piotrze,
Z opublikowanej odpowiedzi wynika jasno, ze to "stowarzyszenie" nie ma osobowości prawnej i znajduje się dopiero w fazie rejestracji (nawet chyba nie złożono wniosku w KRS).
Powstaje zatem zasadnicze pytanie - jaki cudem działają?
Skoro nie mają osobowości prawnej, nie mają prawa "udawać" stowarzyszenia... Ośmiesza to tych wszystkich "patronów", "sponsorów" itp.
Trochę to zastanawiające w przypadku podmiotu, który dopomina się o szanowanie prawa przez innych...
pozdrawiam ciepło i serdecznie:)
W Polsce działa sporo takich inicjatyw
W Polsce działa sporo takich inicjatyw i to niezależnie od tego jakie mają cele "statutowe". Ja sam na przykład prowadziłem konferencję prasową Koalicji Na Rzecz Otwartych Standardów (KROS), która to "koalicja" nie posiada osobowości prawnej, nie istnieje jako formalne stowarzyszenie ani porozumienie. Inicjatywa ta w moich oczach "wyczerpała swoją formułę" jakiś czas temu (a moja aktywność na tym forum spadła do zera), ale to nie zmienia faktu, że takich bytów jest w Polsce sporo. Problem pojawia się wówczas, gdy takie byty zaczynają wchodzić w interakcję z administracją publiczną i zaczynają przyznawać jej różne wyróżnienia, etc. Druga sprawa to komunikowanie istnienia stowarzyszenia w sytuacji, gdy stowarzyszenia nie ma. Jedynie to mnie niepokoi, chociaż zdaję sobie też sprawę z tego, że większych legalistów może szokować już sam fakt braku rejestracji (formalnego założenia). Proszę jednak pamiętać, że w Polsce są też "stowarzyszenia zwykłe" (które nie posiadają osobowości prawnej, a ich założenie jest mniej sformalizowane niż w przypadku "stowarzyszeń"), a możliwość zrzeszania się jest jednym z podstawowych praw konstytucyjnych w demokratycznym państwie.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Whois dla domeny szanuje.pl
Whois dla domeny szanuje.pl wskazuje na `NTGROUP SYSTEMY INFORMATYCZNE Sp. z o.o.' jako `Registrant'a domeny, zarejestrowanej w kwietniu 2007 roku.
Wczesna wersja witryny, zachowana przez archive.org, zawiera fragment:
W późniejszej zarchiwizowanej wersji pojawia się m.in. fragment:
W artykule cytowanym na witrynie za Gazetą Wyborczą, jest fragment
Artykuł wspomina też
Z ciekawością będę śledził dalsze losy tej sprawy :)