Działania operacyjno-taktyczne: Zatoka blokuje dostęp providerowi

Zatoka piratów postanowiła zablokować dostęp do swoich zasobów użytkownikom korzystającym z infrastruktury szwedzkiego dostawcy usług internetowych Perspektiv Broadband. Jest to niejako akcja odwetowa, gdyż ten szwedzki ISP blokuje dostęp do rosyjskiego serwisu AllOfMP3.com.

Chodzi o serwis ThePirateBay.org. Zamieszanie związane z tym serwisem opisywałem m.in. w tekście: Rewolucje i strzały ze statków, zaś zamieszanie dotyczące AllOfMP3.com w tekście: Nowa taktyka przeciwko AllofMP3.com (oraz Rosja wejdzie do WTO a "standard" własności intelektualnej będzie wyższy). Perspektiv Broadband jest szwedzkim providerem. ThePirateBay.org zaś niezwykle popularnym serwisem torrent trackerskim. AllOfMP3.com to rosyjski serwis internetowy, za pomocą którego można tanio kupić pliki mp3. Nie podoba się to branży muzycznej (w USA), bo w innych rejonach świata pliki te kosztują drożej. Serwis ten stał się efektem targów związanych z przystąpieniem Rosji do Światowej Organizacji Handlu. Rosja za cenę przystąpienia do WTO zobowiązała się wobec USA do zmiany przepisów prawa (wiadomo też, że obecnie AllOfMP3.com działa na podstawie licencji uzyskanych od rosyjskich organizacji mogących udzielić takich licencji zgodnie z rosyjskim prawem). Trzeba też dodać, że porozumienie TRIPS (Porozumienie w sprawie Handlowych Aspektów Praw Własności Intelektualnej) stanowi załącznik do porozumienia w sprawie utworzenia Światowej Organizacji Handlu, stąd właśnie wynika temat ewentualnej zmiany rosyjskiego stanu prawnego.

Do rzeczy: Perspektiv Broadband zablokowało szwedzkim użytkownikom możliwość dotarcia do rosyjskiego serwisu. Solidaryzując się zaś z Rosjanami serwis ThePirateBay.org odciął możliwość korzystania ze swoich zasobów użytkownikom Perspektiv Broadband. Brzmi jak działania wojenne na forum międzynarodowym. Być może właśnie w ten sposób nastąpi podział Sieci, o którym mówił Nitin Desai (por. Przygotowania do ateńskiej konferencji the Internet Governance Forum).

IDG: "Serwis ThePirateBay.org (oferujący m.in. odnośniki do plików dostępnych w sieci BitTorrent) jest w Szwecji niezmiernie popularny. Jego przedstawiciele sądzą, że odcięcie klientom największego szwedzkiego dostawcy Internetu - firmy Perspektiv - dostępu do strony sprawi, iż zaczną oni naciskać na firmę w sprawie AllofMP3.com lub po prostu zrezygnują z jej usług. W obu przypadkach działanie to powinno być dość uciążliwe dla szwedzkiego ISP".

Komentarze również w innych źródłach:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

solidarnosc przeciw cenzurze?

mmajchrzak's picture

mysle ze to dobre posuniecie, aby w ten sposob traktowac dostawcow, ktorzy cenzuruja internet. przylaczenie sie innych serwisow do blokady szwedzkiego ISP, mogloby odstraszyc innych potencjalnych cenzorow na przyszlosc, podjecie krokow przeciwko takim dzialaniom jest konieczne gdyz grozba podzialu internetu (poczawszy od takich drobnych podzialow) wydaje byc sie realna, a spolecznosc internetowa raczej nie miala by w tym interesu

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>