Rosja wejdzie do WTO a "standard" własności intelektualnej będzie wyższy

Jak informowałem we wcześniejszych notatce Światowa Organizacja Handlu, USA i MP3 a potem nawiązałem do tego w tekście Nowa taktyka przeciwko AllofMP3.com - rosyjski serwis oferujący muzykę przez internet jest solą w oku amerykańskiego biznesu. Okazało się, że jednak Rosja za cenę wejścia do Światowej Organizacji Handlu zdecydowała się na zmiany w przepisach, które nieco utrudnią działanie serwisu.

O sprawie informuje Gazeta Wyborcza w tekście Pożytki z WTO: Koniec piractwa w Rosji?: "...przy okazji dwustronnych negocjacji w sprawie przystąpienia Rosji do WTO rosyjski rząd obiecał Amerykanom, że do 1 czerwca 2007 r. znowelizuje prawo tak, by wyplenić u siebie nielegalny handel plikami MP3. Przedstawiciele Media Services na łamach dziennika gospodarczego "Wiedomosti" przyznali, że jeśli planowane zmiany wejdą w życie, będą musieli dogadać się z właścicielami praw do utworów albo usunąć je z oferty".

Przy czym z lektury artykułu wynika, że AllofMP3.com jest nielegalne w Rosji, tymczasem ten serwis odprowadza zgodne z tamtejszym prawem opłaty licencyjne na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania (licencja # LS-3M-05-03 od the Russian Multimedia and Internet Society (ROMS) oraz licencja # 006/3M-05 od the Rightholders Federation for Collective Copyright Management of Works Used Interactively (FAIR)). Problem jest inny - internet przekracza granice państw, a różne reżimy prawa autorskiego w różny sposób regulują kwestie takich opłat, a także samych licencji ustawowych (dozwolonego użytku). Problemem dla amerykanów jest to, że rosyjski system jest różny od ich systemu, a empetrójki można kupić znacznie taniej w Sieci. Pliki są również niezabezpieczone za pomocą żadnego DRM.
Niektórzy komentatorzy zastanawiają się teraz czy Rosja "zamknie" internetowy serwis teraz, czy poczeka do wstąpienia do WTO. Mnie się wydaje, że to byłoby dość dziwne, gdyby ktoś "zamknął" serwis nie zmieniając tamtejszego prawa. Mowa jest też o tym, że Rosja podpisze z USA specjalną umowę międzynarodową, której celem będzie ochrona praw autorskich. Taka umowa byłaby podpisana niezależnie od porozumień w sprawie przystąpienia do WTO. Są też takie komentarze, że warunki takiego porozumienia będą bardziej radykalne niż wynika z porozumień TRIPS. W ten sposób przystąpienie Rosji do WTO może zaostrzyć ogólnoświatowy „standard” ochrony praw własności intelektualnej.

O negocjacjach można również przeczytać w innych doniesieniach ze świata:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Porozumienie USA - Rosja

Porozumienie negocjacyjne między USA a Rosją (Results of Bilateral Negotiations on Russia's Accession to the World Trade Organization (WTO) Action on Critical IPR Issues, November 19, 2006) opublikowano na stronie ustr.gov (PDF):

The United States and Russia have agreed on a binding blueprint for actions that Russia will take to address piracy and counterfeiting and improve protection and enforcement of intellectual property rights (IPR), both stated priorities of the Russian Government, starting immediately. This agreement sets the stage for further progress on IPR issues in Russia through the next phase of multilateral negotiations, during which the United States and other WTO members will examine Russia’s IPR regime. This binding agreement is an integral part of the United States – Russia WTO bilateral market access agreement, and implementation of the commitments on IPR will be essential to completing the final multilateral negotiations on the overall accession package.

The agreement requires action on critical IPR issues, including:
• fighting optical disc piracy;
• fighting Internet piracy;
• protecting pharmaceutical test data;
• deterring piracy and counterfeiting through criminal penalties;
• strengthening border enforcement against piracy and counterfeiting;
• bringing Russia’s laws into compliance with the WTO Agreement on Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights (TRIPS Agreement) and other international IPR standards; and
• continuing training and bilateral cooperation on IPR protection.
(...)

To są ustalenia związane z negocjacjami (3 strony) i jeszcze nie umowa międzynarodowa. Zobaczymy co będzie dalej.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Czy słuchanie plików zakupionych w allofmp3.com będzie

Czy słuchanie plików zakupionych w allofmp3.com będzie w Polsce legalne?

Czy wyciąg z karty jest wystarczającym dowodem zakupu plików w świetle Polskiego prawa?

Z tego co się orientuję

to serwis tam działa legalnie. Wg ichniejszego prawa, mają też chyba podpisane umowy z tamtejszymi ZAIK-sami i temu podobnymi organizacjami. Trzeba podkreślić, że Federacja Rosyjska nie jest członkiem Wspólnoty Europejskiej. I raczej nie zamierza być :)

No, a poza tym mamy w końcu art 23. prawa autorskiego.

Blogi AllofMP3.com i FAQ

W serwisie AllofMP3.com pojawiły się blogi, a w jednym z nich AllOFMP3 statement regarding the WTO negotiations. W FAQ serwisu zaś pojawiły się materiały dotyczące prawa związanego z dozwolonym użytkiem (głównie cytowane są amerykańskie przepisy, ale autorzy odnoszą się też do prawa rosyjskiego - FAQ serwisu w formacie PDF)
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

co do ochrony własności

co do ochrony własności intelektualnej w Rosji - rosyjskie sklepy internetowe (np. www.ozon.ru) nie sprzedają już :( za granicę płyt CD/DVD wydanych licencyjnie w Rosji - kwestia różnicy cen :)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>