Kolejne ugody w sprawie rootkita Sony

logo Sony BMGMamy więcej informacji na temat kolejnych ugód Sony BMG w sprawach tzw. rootkita. Najpierw doszło do zawarcia ugody z władzami stanów California oraz Texas oraz z obywatelami tych stanów, a ostatnio z 39 innymi stanami. Z pierwszych ugód z Texasem i stanem California wynika, że Sony BMG ma zapłacić 1.5 miliona dolarów; z tych ostatnich ugód wynika, że Sony BMG ma zapłacić ponad 4 miliony dolarów (4,25) na rzecz 39 stanów. W zeszłym roku doszło do zawarcia ugód w sprawach rozpoczętych pozwami zbiorowymi, którymi "opiekowała się" Electronic Frontier Foundation.

O rootkicie pisałem w takich doniesieniach jak Sony rootkit - zainstaluj sobie dziurę w systemie, Rootkit Sony we Włoszech pod lupą oraz Rootkit Sony: prokurator generalny Teksasu broni konsumentów, a także USA: pozwy w sprawie rootkita Sony, Sądowe zatwierdzenie rootkitowej ugody i Ugoda w sprawie rootkita Sony. Ten ostatni tekst opublikowałem w styczniu.

Mamy już zatem kilka doniesień o ugodach w sprawie niebezpiecznego dla użytkowników oprogramowania, mającego pełnić funkcję DRM. O nich wszystkich można szukać informacji na stronie prowadzonej przez Electronic Frontier Foundation: Sony BMG Litigation Info. Informacje na temat ostatnich zgromadzono również w specjalnym serwisie internetowym: the Information Web Site for the Sony BMG CD Technologies Settlement www.sonybmgcdtechsettlement.com.

Spróbujmy to jakoś uporządkować. Najpierw sprawa rootkita wypłynęła, dzięki wpisowi w jednym z blogów internetowych. Zaczęła żyć własnym życiem (również w Europie). Prokurator stanu Texas rozpoczął postępowanie w sprawie wykorzystania takich programów jak MediaMax czy XCP. W grudniu zeszłego roku Sony dogadało się wstępnie z EFF. Przy okazji okazało się, że jeszcze Kanadyjczycy mieli dostęp do płyt CD, które stanowiły zagrożenie dla systemów komputerowych oraz prywatności użytkowników. We wrześniu doszło do przedstawienia ugody z konsumentami z Kanady, jednak zauważono, że ugoda z Kanadyjczykami nie była taka sama jak z konsumentami z USA. Zabrakło tam postanowień dotyczących przyszłych działań Sony BMG, gdyby kiedyś ten przedsiębiorca chciał korzystać jeszcze z technologii DRM w produkowanych przez siebie krążkach. The Canadian Internet Policy and Public Interest Clinic (CIPPIC) oprotestowało postanowienia wypracowanego porozumienia. Potem okazało się, że przy okazji pojawiły się nowe informacje na temat zagrożeń jakie niosło za sobą stosowanie oprogramowanie stosowane przez Sony (stwierdzono, że dzięki oprogramowaniu zupełnie mógł przestać działać napęd CD). To wpływa również na sprawę, która toczy się w Kanadzie. Wreszcie dochodzi do "ulepszenia" ugody z Kanadyjczykami.

To tylko niektóre wątki, bo i spraw było więcej. Jak wspomniałem - również władze stanowe rozpoczęły kroki prawne. W połowie grudnia 2006 roku doszło do zawarcia ugody z władzami stanów California oraz Texas (19 grudnia). Konsumenci mają 180 dni na to, by złożyć wnioski, w których wyjaśnią w jaki sposób ich komputery zostały zainfekowane oraz udokumentują swoje straty (w innych źródłach mowa o tym, że czas na złożenie wniosków upływa 31 grudnia 2006 roku). W wyniku tych wniosków mogą uzyskać do 175 dolarów odszkodowania. Sony ma również udostępnić narzędzia do usunięcia oprogramowania chroniącego przed kopiowaniem płyt. Na rzecz Stanów Sony ma zapłacić 1.5 miliona dolarów (każdy ze stanów po 750 tys dolarów).

Czyli najpierw EFF i zorganizowane pozwy zbiorowe, które Fundacja wzięła pod swoje skrzydła, potem ugoda z dwoma stanami. Kolejne zaś doniesienia mówią o kolejnej ugodzie, tym razem z kolejnymi 39 stanami. Tu mowa jest właśnie o 4,25 milionach dolarów na rzecz tych stanów. Ta ugoda również zabrania używania niebezpiecznych narzędzi bez spełnienia określonych w ugodzie warunków. Tu również mowa o odszkodowaniu do 175 dolarów dla tych wszystkich, którzy ponieśli szkody w wyniku działania MediaMax lub XCP. Ugoda zostałą zawarta z takimi stanami jak: Alabama, Alaska, Arizona, Arkansas, Connecticut, Delaware, Florida, Idaho, Illinois, Indiana, Iowa, Kentucky, Louisiana, Maine, Maryland, Massachusetts, Michigan, Mississippi, Montana, Nebraska, Nevada, New Jersey, New Mexico, New York, North Carolina, North Dakota, Ohio, Oklahoma, Oregon, Pennsylvania, Rhode Island, South Dakota, Tennessee, Vermont, Virginia, Washington, West Virginia, Wisconsin oraz Wyoming. Ugoda dotyczy również Prokuratora Generalnego Dystryktu Columbia (łącznie 39). 13 stanów, które rozpoczęło postępowanie ugodowe otrzyma 316,538 dolarów, zaś pozostałe po 5 tys.

Prowadzone jest jeszcze postępowanie przed Federalną Komisją Handlu (Federal Trade Commission (FTC))...

To wszystko zaczęło się od tego, że Sony BMG wypuściło na rynek 12 milionów płyt kompaktowych (52 tytuły), które "zabezpieczone" były oprogramowaniem powodującym zagrożenie dla bezpieczeństwa systemów komputerowych oraz dla prywatności użytkowników komputerów... Całe zamieszanie spowodowało ogólnoświatową dyskusję dotyczącą stosowania SRM, być może ugody zawierane właśnie z poszczególnymi stanami i innymi stronami przyczynią się do powstania specjalnego, dedykowanego ochroni oknsumentów prawa, które w przyszłości mają przeciwdziałać zbyt daleko idącej samowoli ze strony dystrybutorów utowrów. Prawa autorskie i dążenie do ich ochrony również ma granice. Granicami tymi są prawa konsumentów, ochrona prywatności, ochrona bezpieczeństwa systemów komputerowych, uczciwa konkurencja.

Niektózy komentatorzy zastanawiają się na jakich zasadach poszczególne stany dokonają redystrybucji uzyskanych od Sony BMG pieniędzy. Wszak to konsumenci zostali narażeni na ryzyko szkód, nie zaś władze stanowe.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>