O repertuarze zespołów ludowych
"Śpiewamy przecież tylko pieśni ludowe, których większość autorów dawno już nie żyje. Chcemy w ten sposób zachować je od zapomnienia. Na festynie śpiewaliśmy takie pieśni jak "Komm lieber Mai, und mache", którą skomponował Mozart. Tu nie ma mowy o żadnych prawach autorskich!"
- Katarzyna Szulik, członkini Heimatklangu (zespołu ludowego z Błotnicy Strzeleckiej), cytowana w tekście Ludowe zespoły mają płacić tantiemy opublikowanym w Nowej Trybunie Opolskiej. Tematem artykułu jest inicjatywa ZAiKS, polegająca na oczekiwaniu tantiem od "ludowych artystów" - w opisanym w NTO przypadku chodzi o festyn zorganizowany przez sołtysa Wojciecha Vrabetza.
Podobne komentarze gromadzę w dziale cytaty. Odwiedź również:
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
Powoli mnie bierze.
Powoli mnie bierze. Im więcej czytam takich informacji, tym mocniej jestem przekonany, że takie organizacje jak ZAiKS należy ZLIKWIDOWAĆ! Piotrze, na kiedy prognozujesz rewolucję w tej kwestii? Czy jest to możliwe?
A ja jeszcze tylko czekam na...
A ja jeszcze tylko czekam na... dzień, w którym po Mszy Świętej podejdzie do mnie pan z ZAIKSu i zapyta: "Śpiewał Pan w kościele Bogurodzice, tak? To uiścić opłatę!".
Ceremonie religijne na dzień dzisiejszy
Na dzień dzisiejszy - art. 31. ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych:
Aczkolwiek nie spotkałem się jeszcze z interpretacjami na temat związku tego przepisu z art. 18 ust. 3 oraz 70 w kontekście utworów audiowizualnych (i artystycznych wykonawców).
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Korzyści majątkowe organisty...
Wierny śpiewający nie osiąga korzyści majątkowych, ale już organista za darmo nie gra... Taca jest zbierana, nie mówiąc już o "dobrowolnych datkach" za konkretniejsze ceremonie.