O komputerowym modelu układu
"Dziś o układzie można więcej powiedzieć niż kiedyś, nawet są prowadzone badania o charakterze naukowym, przy użyciu modelu komputerowego układu, by ukazać te wszystkie związki między różnego rodzaju ośrodkami sił społecznych w Polsce. Najprościej mówiąc układ to system powiązań między ludźmi, którzy - najczęściej - zdobyli swą pozycję w PRL-u, i który pozwalał im zdominować polskie życie gospodarcze."
- Jarosław Kaczyński, premier rządu RP, w wywiadzie dla Gazety Pomorskiej, zatytułowanym "Układ w komputerze".
Podobne doniesienia gromadzę w dziale dane osobowe, prywatność, e-government oraz cytaty.
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>
ciekawe jakie dane...
...zasilily model układu. Administracja ma mnostwo nieslychanie interesujacych danych, ale zazwyczaj nie w formie cyfrowej. Raporty spolek gieldowych, mnostwo organizacji OPP, decyzje administracji publicznej, wyroki sadowe, deklaracje podatkowe, rejestracje pojazdow, ubezpieczenia spoleczne... Ale podlaczenie tego w sensowna baze danych jest obecnie raczej awykonalne. Wiec co jest w tym modelu? Hmmm... deklaracje podatkowe... ?
Układ scalony w schemacie telegrafu
Tego rodzaju układy są badane od dawna.
Już w 1990 roku twórcy spółki Telegraf zauważyli, że podstawą działania współczesnych wersji tego urządzenia jest układ scalony, który starali się intensywnie rozwijać.
Niestety nie dotrzymali kroku konkurencji, budującej układy łączące półprzewodniki z łańcuchami białkowymi, tworzone najpierw wokół spółki LFO, a obecnie z większym sukcesem wokół spółki Bioton.
Inżynierowie Telegrafu na wiele lat wrócili do laboratoriów. Obok układów studiowali wschodnie sztuki walki z upiorami, a po latach triumfalnie powrócili z układem zdolnym analizować obraz ze wszystkich kamer w mieście równocześnie, przejąć sterowanie każdym systemem i jego siłowymi mechanizmami wykonawczymi, wskazać mu słuszną ocenę rzeczywistości, a nade wszystko umacniać się dzięki sprawnemu odrzucaniu zawodnych elementów.
Władku,
Władku, prosze... Nie o polityce :> Ktoś zaraz słusznie zada pytanie, dlaczego Twój komentarz się pojawił, a inne moderuje.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
jestem rozczarowany :-(
Jestem rozczarowany. Przez wiele miesięcy odwiedzałem ten serwis w złudnym poczuciu bezpieczeństwa, że nie przywitają mnie tutaj teksty o układach, szarych sieciach, kręgach podejrzeń i innych tym podobnych. Przynajmniej nie ze strony prowadzącego...
A tymczasem otrzymałem zimny prysznic w postaci fragmentu wypowiedzi polityka, który z tego co mi wiadomo specjalistą w zakresie komputerowego modelowania nie jest. I do tego wypowiedzi skonstruowanej na potrzeby kampanii wyborczej, która już od jakiegoś czasu trwa.
Dlaczego? ;-(
Usprawiedliwiam się.
Usprawiedliwiam się: to jest wrzucone w dziale cytaty, gdzie pojawiają się różne wypowiedzi bez szerszego kontekstu, ale z podaniem źródła. Wypowiada się urzędujący Prezes Rady Ministrów i mówi o modelu komputerowym powiązań społecznych. Z racji przyjętej konwencji nie skomentowałem cytatu, ale dodałem go też do odpowiednich kategorii, takich jak prywatność i dane osobowe. Można zadać pytanie o to, czy jeśli tworzony jest komputerowy model (abstrahując od tego, że wedle socjologicznych eksperymentów - każdy do każdego ma 6 "hopów"), to czy podczas tworzenia takiego modelu spełnione są wymagania ustawy o ochronie danych osobowych (np. cel przetwarzania pokrywa się z dopuszczalnym, skąd pochodzą dane osób, czy spełniono obowiązki informacyjne i inne, w szczególności dotyczące bezpieczeństwa danych). Ten cytat nie jest dla mnie ważny ze względu na wydźwięk polityczny, a właśnie ze względu na społeczne implikacje stosowania komputerów.
Czy jestem usprawiedliwiony teraz?
PS. Komentarze w tym serwisie są moderowane. Moderowane są również komentarze zarejestrowanych użytkowników, aczkolwiek istnieje grupa użytkowników (takich, których znam, ew. zyskali zaufanie, i zakładam, że będą komentować w zgodzie z przyjętą konwencją serwisu), którzy mają uprawnienia do komentowania tekstu bez czekania na akceptację moderatora. Władek, po powyższej delikatnej reprymendzie, pewnie nie będzie robił wycieczek politycznych w serwisie. Od czasu do czasu puszczam różne komentarze, które normalnie bym wymoderował, by od razu je komentując pokazać innym użytkownikom jaką przyjąłem linię moderacyjną.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination
Sneaky ;)
Znalazłyby się też odniesienia do pewnej sfery, za odniesienia do której komentarz ten może się nie ukazać, tak więc ich nie wyartykułuję...
Re: jestem rozczarowany :-(
Lepiej być rozczarowanym, ale dobrze poinformowanym. W końcu cytat podchodzi od kogoś, kto ma wpływ na państwo i to w jakim kierunku będzie zmierzać.
Swoją drogą, ciekawe czy kiedyś będzie można nabyć taki program :)
Wojciech
Program to nie problem.
Program to nie problem. Problemem są dane. Aby model był w jakikolwiek sposób użyteczny należałoby go "nakarmić" ogromną ilością danych pochodzących z BARDZO wielu źródeł. Same np. bilingi to mało. Na ich podstawie można by udowodnić, że np. pan Krauze jest w jednej sieci z panem Williamem Gates III. Z czego można by wysnuć wniosek, że jeden z założycieli Microsoft jest w układzie.
Dostęp do innych baz danych jest trudniejszy. Tajemnica bankowa, tajemnica korespondencji, ba nawet tajemnica skarbowa (bo czy policja/ABW może LEGALNIE zaglądać w rozliczenia z fiskusem dowolnego obywatela?).
Pytanie skąd i jakie dane osiadło mi na zwojach i mówiąc szczerze bardzo mnie niepokoi. Bo jeśli państwo chce zaglądać w informacje o człowieku dlatego tylko, że rozmawiał z kimś kto rozmawiał z przestępcą to mówiąc szczerze zaczynam się bać. Ponoć wystarczy ciąg 6 znajomych aby dotrzeć do dowolnej osoby na tej planecie. Wyjdzie na to, że wszyscy jesteśmy w układzie.
"KOMPUTEROWY MODEL UKŁADU"
Ciekawy wpis zainspirowany cytatem premiera Kaczyńskiego popełnił pan Robert Gwiazdowski
"KOMPUTEROWY MODEL UKŁADU"