KT 182: Yes with comments

No to zdaje się, że Komitet Techniczny nr 182 PKN zagłosował "Yes with comments" w głosowaniu dotyczącym rekomendowania przez PKN (reprezentujący Polskę) przyjęcia lub odrzucenia nowego standardu w organizacji standaryzacyjnej ISO. Wcześniej zaś odbyło się głosowanie w komitecie technicznym nr 171, o czym pisałe mw tekście Komitet Techniczny 171 nie chce OOXML, ale jest jeszcze KT 182. O przedziwnych konsultacjach przeczytacie w tekście Open Office XML: wyjątkowy tryb opiniowania w PKN

Sergiusz Pawłowicz na liście Internet Society Poland (ISOC Polska) napisał: "PKN KT nr 182 zagłosował 'Tak z komentarzem' dla MSOOXML, 17 głosów za, 3 się wstrzymalo, nikt nie był przeciw. To głos Polski, który idzie do JTC1 - części ISO d/s "Standardization in the field of Information Technology""

Jakiś czas temu na międzynarodowej liście dyskusyjnej delegatów oddziałów ISOC (Chapter-delegates) interesująco scharakteryzował możliwe odpowiedzi organizacji narodowych Władek:

"No with comments" really means "conditionally YES"
"Yes with comments" really means "yes, you are not required to read our comments"
"Yes" means "I am blind and do not need to read this damn specification".

Aby ktoś nie pomylił:

  • ISO - International Organization for Standardization
  • ISOC - Internet Society

To dwie różne organizacje.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Sprostowanie

Nie.
Możliwe odpowiedzi to:
1. approval
2. approval with commants
3. disapproval (ta opcja wymaga komentarzy technicznych)
4. abstention
Polska zagłosuje za approval with commants (z czterema komentarzami)

Uprzejmie dziękuję za sprostowanie

VaGla's picture

Dziękuje za ten komentarz. To "Yes with comments" pochodzi od p. Elzbiety Andrukowicz, przewodniczącej KT 182, ale była to pewnie tylko "szybka informacja", która przekazuje idee. Tak więc powyższe sprostowanie powinno rozwiać wszelkie wątpliwości co do możliwych do wybrania stanowisk PKN.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

stanowisko Polski ws. formatu MS OO XML

Z tego co powszechnie wiadomo na dzień dzisiejszy nie jest jeszcze znana decyzja prezesa PKN. Biorąc pod uwagę opinię KT 171 (ds Oprogramowania i Sieci Komputerowych), który wcześniej zajmował się tym tematem, zagłosował zdecydowaną większością głosów przeciwko przyjmowaniu formatu MS OO XML jako standardu ISO. Więc na razie mamy dwie sprzeczne opinie Komitetów.

Widać nie tylko w Polsce ten temat wywołuje spore emocje - na Węgrzech mieliśmy powtórne głosowanie, w Szwecji głosowanie zostało unieważnione. Szwecja pewnie nie zdąży zorganizować kolejnego głosowanie, więc jej głos nie będzie brany pod uwagę w międzynarodowym głosowaniu.

Sam jestem gorącym zwolennikiem rozwiązań open source, tylko uważam, że ta sprawa jest za bardzo wyolbrzymiana - myślę, że nawet uznanie jako standardu formatu MS OO XML, nie wpłynie na zahamowanie rozwój wolnego oprogramowania. Dla mnie większym zagrożeniem jest kwestia stosunku Państwa Polskiego (instytucji) do rozwiązań open source - ostatnio wzorem dla nas mogą być Niemcy, ale też Francja i inne państwa europejskie.

Jako student informatyki nie

Jako student informatyki nie widzę możliwości zaimplementowania pełnej obsługi MS OOXML na podstawie przedstawionej dokumentacji. Na podstawie dokumentacji ODF można napisać edytor obsługujący ten format przynajmniej jeżeli chodzi o warstwę wizualizacji (nie czytałem całej dokumentacji ani jednego ani drugiego formatu, zatrzymałem się jak tylko doszedłem do powyższych wniosków). O ile w ODFie zapowiadane są uaktualnienia, które doprowadzą do finalizacji (niedoróbki w dodatkowej funkcjonalności wskazane m.in przez Kravietz'a), to parametr autoSpaceLikeWord95 w OOXML wskazuje, że może się niedługo pojawić antialiasFontsLikeWordXP lub cellPaddingLikeExcel2007. Oznacza to, że konwersja z OOXML do ODF będzie zdecydowanie trudniejsza niż w drugą stronę. Należy też pamiętać, że o wiele łatwiej jest opisać tagi dodające nową funkcjonalność, niż usunąć źle zaprojektowane tagi z obowiązującego od jakiegoś czasu formatu. Tym bardziej, że w/w parametry dotyczą wyglądu dokumentu, czyli najważniejszej dla większości użytkowników cechy.

Do tego dochodzi stosowanie nietypowych formatów (zamiast wykorzystać otwarte i w pełni udokumentowane) w rzeczach tak trywialnych jak timestamp oraz do rzeczy skomplikowanej jak grafiki wektorowe. Mamy kolejną barierę przy obsługiwaniu obydwu formatów na raz, a "podformaty do zadań specjalnych" są póki co edytowalne tylko w oprogramowaniu jednego producenta.

Co się stanie po przyjęciu MS OOXML jako standard ISO? Znając tradycje panujące w naszej administracji publicznej mogę przypuszczać, że niedługo w większości urzędów będzie używane oprogramowanie MS Office 2007 (jesteśmy takim bogatym krajem), które pod Plik>Zapisz będzie miało tylko OOXML, a do ODFa będzie można dokument wyeksportować po zainstalowaniu wtyczki od osobnego producenta. Ciekawe czy pani Krysia będzie bawić się w eksportowanie, czy po prostu wciskać Ctrl+S. Formalnie nie będzie to miało żadnej różnicy, oba formaty będą standardami ISO.

??? Są tylko trzy możliwości !!!

Informacja poniżej pochodzi ze strony internetowej ISO 9 Voting

Proszę zwrócić uwagę na notatke na końcu...

9.8 Votes on Fast-track DISs

The period for fast-track DIS (or DAM) voting shall be six months, consisting of a 30-day JTC 1 National Body review period followed by a five-month ballot period. NBs may reply in one of the following ways:

* approval of the technical content of the DIS as presented (editorial or other comments may be appended);
* disapproval of the DIS (or DAM) for technical reasons to be stated, with proposals for changes that would make the document acceptable (acceptance of these proposals shall be referred to the NB concerned for confirmation that the vote can be changed to approval);
* abstention (see 9.1.2).

[Note: Conditional approval should be submitted as a disapproval vote.]

To już oficjalne

michuk's picture

Jak dowiedziałem się przed chwilą z PKN, oficjalne stanowisko zostało już w piątek wysłane do ISO: Oficjalne stanowisko Polski w sprawie OOXML: Approval with Comments

A więc PKN nie wziął pod uwagę licznych protestów, m.in. wystosowanych przez FWIOO i firmę amavis odnośnie trybu podejmowania decyzji, pracy komitetów i wielu niejasności związanych z tą kontrowersyjną sprawą.

na razie bez szybkiej ścieżki

VaGla's picture

ISO votes against fast tracking Microsoft's Office Open XML: "The International Organization for Standardization has voted against a proposal to fast-track Microsoft's Office Open XML format as an international standard. Here's how the vote went: all 41 of the of the countries that had worked on the proposal participated in the vote. There were 17 "yes" votes, 15 "no" votes, and 9 abstentions. Without counting the abstentions, that works out to 53.12 percent approval, far short of the two-thirds majority needed. Of the 87 national standards bodies voting, 18 voted against OOXML, leaving OOXML just shy of the 75 percent threshold for that vote."

ISO odrzuciło format Microsoftu: "By stać się standardem, opracowany przez Microsoft format Office Open XML (OOXML) musiałby spełnić dwa warunki - zyskać poparcie dwóch trzecich z 41 członków specjalnego komitetu JTC 1, jednocześnie przeciwko formatowi nie mogłoby zagłosować więcej niż 25 proc. wszystkich członków ISO (104 kraje, w tym Polska). Nie udało się spełnić żadnego warunku, choć w jednym przypadku było o włos - za przyjęciem OOXML było 53 proc. członków JCT, przeciw - 26 proc. wszystkich członków ISO."
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>