NIK o pracach nad portalem e-DolnyŚląsk

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wystąpienie pokontrolne w sprawie e-DolnyŚląsk. Szkoda, że opublikowano skan wystąpienia, nie zaś tekst (np. nadający się do przeszukiwania, zaznaczania fragmentów, generalnie nadający się do użycia).

Wystąpienie to jest dostępne na stronach NIK: Regionalna platforma informacyjna dla mieszkańców i samorządów Dolnego Śląska e-DolnySlask.

Omówienia dziennikarskie m.in. w tekstach:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

(Nie) Wiele hałasu o wiele

Lektura tego wystąpienia jak dla mnie była rozczarowaniem.

Wiele hałasu o prawie nic. Wnioski mdłe i wg mnie mało znaczące (czyt. mało odczuwalne dla radosnej dobrego samopoczucia ludzi, którzy legitymizowali wydanie takiej ka$y na serwis informacyjny). Wrota Dolnego Śląska wpisały się bowiem godnie w mainstream ambicyjek regionalnych i licytacji na "przeznaczanie" gór publicznych pieniędzy (pardon - dla porządku trzeba powiedzieć, że głownie matko-unijnych) na budowy "wrót" w różnych częściach Polski.

Interesujący i wkurzający jest środek opracowania, gdzie zdiagnozowano niekompetencję i nieudolność działania administracji. Spodziewałem się tu nazwania i wniosków, a skupiono się na kwotowo mało uciążliwych karach. Niekompetencja informatyczna, w zarządzaniu projektami, unikanie odpowiedzialności...

Tymczasem, to zdaje się tylko jeden z dolnośląskich wierzchołków czegoś, co u podstawy ma chorą koncepcję wydania jeszcze większej góry złotówek na Data Center dla tzw. eZdrowia. Pisały o tych sprawach serwisy lokalne już od dłuższego czasu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>