ForumPomorze.pl po 9 miesiącach

Jak niektórzy pamiętają - w kwietniu 2006 roku pojawił się serwis internetowy ForumPomorze.pl. Pojawieniu się serwisu towarzyszyły kontrowersje związane z kwotą przyznanego dofinansowania oraz ze sposobem realizacji (darmowe oprogramowanie forumowe phpBB; por. 75 tys. euro. na darmowe Pomorze).

Projektu miał kosztować 75 tys. euro, przy czym - jak pisała PAP: "kwotę tę w trzech czwartych pokryły pieniądze z budżetu państwa i Unii Europejskiej. Pozostałe 25 proc. sfinansowały miasto Gdańsk, Międzynarodowe Targi Gdańskie oraz Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową". Projekt miał trwać 9 miesięcy, dlatego wracam dziś do niego. 9 miesięcy minęło na początku lutego.

Co dziś zobaczymy na stronie ForumPomorze.pl? Trzeba zacząć od tego, że 13. września 2006 roku pojawiła się tam notatka zatytułowana "Zmiany na naszej stronie". Czytamy tam: "Przygotowując się do otwarcia specjalnego portalu Pomorskich Sieci Dialogu zmieniamy także stronę ForumPomorze. Od 1 września br., czyli od chwili zakończenia współfinansowania ze środków UE, ForumPomorze oraz Pomorskie Sieci Dialogu prowadzone są jako projekt wewnętrzny IBnGR". Wniosek z tego, że zakończenie finansowania tego projektu ze środków UE planowano wcześniej niż wynikało z dostępnych mi informacji.

Zatem na co poszły te pieniądze? Na stronie ForumPomorze.pl są fora tematyczne: Gospodarka, Praca, Zdrowie, Bezpieczeństwo, Edukacja, Środowisko, Kultura i Twoje Forum. W forum Gospodarka ostatni post uznany za wart miana "gorąca dyskusja" datowany jest na 29 kwietnia 2006 roku. Ostatni wątek zaś na forum Gospodarka otworzono drugiego lutego 2007 roku. Wątek ten to efekt działania spambota, który pozostawił link do - najprawdopodobniej - serwisu "dla dorosłych". Dzień wcześniej również utworzono wątek. To efekt działania tego samego spambota. Ostatnia "żywa" dyskusja rozpoczęła się na forum Gospodarka 29 sierpnia 2006. Temat to "Notowania województwa pomorskiego w poszczególnych kategoriach raport IBnGR" i dodana była przez moderatora. Jest też jedna odpowiedź w tym wątku. Tak. Dodana przez spambota 2 lutego 2007.

Nie będę się pastwił nad tym serwisem, na którym wciąż można przeczytać dumne stwierdzenie "Projekt współfinansowany przez budżet państwa i Unię Europejską". Oceńcie Państwo sami.

Screenshot serwisu ForumPomorze.pl z dnia 8 luteo 2007 roku

Screenshot forum "Gospodarka" serwisu ForumPomorze.pl z dnia 8 lutego 2007 roku. W dziale "O nas" czytam: "Naszym celem jest otwarcie procesu programowania i monitorowania rozwoju społecznego i gospodarczego na poziomie lokalnym i regionalnym na szeroką konsultację społeczną. Projekt skierowany jest do mieszkańców Pomorza - pomorskich społeczności lokalnych, przedsiębiorstw i ich zrzeszeń, organizacji pozarządowych, mediów oraz władz lokalnych i regionalnych".

Ale raczej wyszło inaczej? Najwięcej odpowiedzi wśród tekstów opublikowanych w ramach tego serwisu zebrała wypowiedź zatytułowana Jak można wydać 75 000 euro na stronę opartą na darmowym skrypcie?. Wątek finansowanie Forum Pomorze, w którym się ona pojawiła zaliczyła największą aktywność użytkowników: 208 wypowiedzi.

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Nil novi sub sole.

No co w tym dziwnego? Informatyzacja po polskiemu były miliardy na system komputerowy w zusie, był autobus z ineternetem co jezdził po wioskach, a teraz: UE pomorze-cie? Pomorze-my! (pisownia zamierzona).

Informacje o budżecie forum

Z jednego z komentarzy w wątku o finansowaniu:

Łączny koszt całego projektu to 74 600 EURO, w tym:

  • koszty osobowe to ok. 52 tys. Euro (w przeliczeniu na osobę miesiąc to średnio 290 euro miesięcznie brutto)
  • koszt opracowania strony internetowej to ok. 2600 Euro (koszt dostosowania skryptu do wymogów Forum, wielokrotnych testów i modyfikacji, kilku wersji szaty graficznej poddawanych badaniom opinii) - PAMIĘTAJMY: Forum Pomorze ma być funkcjonalne nawet dla osób niedoświadczonych w używaniu tego typu narzędzi. Świadomie zostało w maksymalny sposób uproszczone i "wyczyszczone" ze wszystkich zbędnych dla prowadzenia debaty funkcji i informacji,
  • pozostałe koszty (zakup niezbędnego sprzętu i oprogramowania komputerowego, koszty biurowe i administracyjne) – wszystkie szczegółowo wyliczone zgodnie z procedurami i pułapami stosowanymi przez Unię Europejską i wszystkie ZATWIERDZONE przez komisję konkursową instytucji wdrażającej program Phare.

Mamy przy okazji nowy argument w dyskusji o dostępności. Im mniej funkcjonalny serwis, tym lepiej. Wagla, pora zwijać te Twoje boksy i taksonomie!

Nawet linku do komentarza nie da się zrobić...

--
[S.A.P.E.R.] Synthetic Android Programmed for Exploration and Repair

Dziś, dziś, dziś...

Trafiłem tu przypadkiem dzisiaj i z rozpędu zajrzałem i na osławione forum. Najnowsze newsy z 2007 roku, dyskusje takoż. Lista tematów jakby okrojona.

No, ale i tak pikuś, do mojego ulubionego przykładu wydawania pieniędzy na informatyzację bardzo daleko. Mam na myśli karty chipowe, które dostali wszyscy pacjenci przychodni z warszawskiej Pragi Południa - gdzieś kole roku 2000 - i do których nigdy nie pojawiły się żadne urządzenia umiejące je czytać, podobny gambit niedawno powtórzył PZPN

to niebieskie - nawet nie wiedziałem, że uczestniczyłęm w takiej

awanturze.

Jak widzieliście pierwsza wersja powstałą na phpBB a ta niebieska to już druga wersja - zrobiła ją moja firma.
IBnGR zapłącił nam za zbudowanie - jak się okazuje - całego systemu od nowa mniej więcej od 7 do 12 tysięcy [wybaczcie nie pamiętam dokładnia - robiliśmy wtedy duże projekty dla TVN i to zrobiliśmy dwoma wolnymi programistami].

Teraz widzę, że serwis-protoplasta kosztował kilkadziesiąt razy więcej i poszedł do piachu????? Bardzo żałosne.

Żeby było ciekawe to jeszcze proponowałem, że zostanę za darmo administratorem tematów związnych z moją tematyką. Oczywiście jak inne porady i pomoce poszło ...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>