W USA wraca projekt PERFORM

Jeszcze nie ma online tekstu propozycji zgłoszonej przez czterech senatorów, ale już wzbudza ona kontrowersje. Chodzi o "Platform Equality and Remedies for Rights Holders in Music (PERFORM) Act" (S.256), której tytuł odnosi się do analogicznego projektu, zgłoszonego już raz w roku 2006. Zgodnie z komentarzami chodzi o ograniczenie prawa do niekomercyjnego ("domowego") nagrywania muzyki (w rozumieniu Audio Home Recording Act of 1992). Organizacje nadawcze mają też wprowadzić takie środki techniczne, które takiemu nagrywaniu muzyki mają przeszkadzać ('use technology to prevent music theft'). Chodzi zatem o inne nazwanie DRM.

IDG pisze: "Pod obrady Senatu Stanów Zjednoczonych trafił projekt ustawy, która nakłada na nadawców radiowych korzystających z satelitów, przekazu cyfrowego oraz Internetu (ale nie na tych, którzy nadają naziemny sygnał analogowy) obowiązek zastosowania takich rozwiązań, które uniemożliwią nagrywanie przekazywanych treści. Ustawa o nazwie "Platform Equality and Remedies for Right Holders in Music Act" (PERFORM) została wniesiona przez dwoje senatorów z Partii Demokratycznej i dwoje z Partii Republikańskiej".

Projekt ustawy zgłosili senatorowie Dianne Feinstein (D-Calif.), Lindsey Graham (R-S.C.), Joseph Biden (D-Del.) i Lamar Alexander (R-Tenn.). Komentatorzy zauważają, że tekstu nowego projektu jeszcze nie ma online, ale za to wskazują na możliwość przyjrzenia się projektowi z zeszłego roku: S.2644 (A bill to harmonize rate setting standards for copyright licenses under sections 112 and 114 of title 17, United States Code, and for other purposes). Projekt z kwietnia zeszłego roku utknął w komisjach. Dziś jeden z senatorów wyraża nadzieję, iż komisja (Committee on the Judiciary) pod przewodnictwem senatora Patricka Leahy (D-Vt.) znajdzie czas ma to, by zająć się nowym projektem. Warto przypomnieć, że sytuacja polityczna w Kongresie USA zmieniła się nieco po ostatnich wyborach.

Propozycję senatorów wspiera organizacja The Recording Industry Association of America.

Jeśli ten sposób myślenia zostanie przeforsowany, to mniejsze znaczenie będą miały te propozycje, które postulują wprowadzenie flag nadawczych (broadcast flag). Zatem albo oznaczanie, albo blokowanie. Pytanie, czy jest jakaś inna drogą?

Projektu dotyczą też następujące źródła:

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

CC zdelegalizowane?

Jeżeli PERFORM narzuci obowiązek DRMowania wszystkich nadawanych utworów w sposób zapobiegający kopiowaniu, to co się stanie z utworami na licencji Creative Commons? Będzie ona jawnie sprzeczna z ustawą, a więc nielegalna. Czy to nie jest ograniczenie wolności autora do dysponowania swoimi prawami majątkowymi?

Do czasu ukazania się pełnego tekstu projektu PERFORM'a możemy sobie spekulować co będzie obowiązkowe, a co opcjonalne...

W najluźniejszej licencji CC (Attribution) możemy przeczytać:

V.Ograniczenia
1. ...
Licencjobiorca nie może rozpowszechniać, publicznie odtwarzać, publicznie wykonywać, publicznie odtwarzać drogą cyfrową Utworu przy użyciu środków technicznych pozwalających kontrolować dostęp lub użycie Utworu, w sposób sprzeczny z postanowieniami niniejszej licencji.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>