Pierwszy winny w sprawie skandalu w HP

Dalszy ciąg afery szpiegowskiej związanej z działalnością koncernu HP (por. Przecieki i prywatność pracowników - ugoda HP). Po ugodzie samej spółki sprawy przeciwko kolejnym aktorom spektaklu toczą się nadal. Właśnie dwudziestodziewięcioletni Bryan Wagner, prywatny detektyw uwikłany w sprawę śledzenia wycieków z HP, został uznany winnym stawianych zarzutów federalnych.

Zarzuty federalne stawiane Wagnerowi dostępne są (co ciekawe) online (PDF). Postawiono mu zarzuty "Conspiracy to Commit Aggravated Identity Theft", "Unauthorized Computer Access to Information", "Falsely Represent An Assignet Social Security Account Number", "Disclose and Use a Social Security Number" - to z 18 U.S.C. § 371. Z 18 U.S.C. § 1028A: "Aggravated Identity Theft", z 18 U.S.C. § 2: "Aiding and Abetting". Czyli generalnie były to zarzuty związane z kradzieżą tożsamości. Wagner miał wykorzystywać numery ubezpieczenia społecznego by uzyskać bilingi dziennikarzy (by to mogło doprowadzić go do innych osób, które podejrzewał o niedyskrecję i przekazywanie dziennikarzom poufnych informacji pochodzących z Hewlett-Packard).

To na razie orzeczenie o winie, teraz kara. Wagnerowi grozi kara minimum 2 lat pozbawienia wolności (mandatory minimum) w związku z kradzieżą tożsamości oraz do pięciu lat za zmowę przestępczą (conspiracy). Do kary dochodzić będzie jeszcze grzywna. Wagner jednak starał się "dogadać" z oskarżycielem. Liczy, że w związku ze współpracą otrzyma niższą karę.

Bryan C. Wagner pracował na zlecenie HP, próbując dociec do źródeł przecieków poufnych danych, które od osób związanych z zarządem spółki trafiała do dziennikarzy. Jest pierwszą osobą uznaną winnym stawianych zarzutów w tej sprawie, stąd współpraca z oskarżycielem pozwoli temu ostatniemu na sprawniejsze prowadzenie oskarżenia przeciwko innym osobom.

To już drugi proces Wagnera. Wcześniej został uniewinniony w procesie stanowym

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>