O tym, jak Google będzie pomagał Europejskiemu Urzędowi Patentowemu

"Europejski Urząd Patentowy już prowadzi rozmowy na ten temat z przedstawicielami firmy Google INC. Jeszcze bardziej ułatwi to dostęp do informacji patentowej dla zainteresowanych"

- Curt Edfjäll, wiceprezes Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) w wypowiedzi cytowanej przez Rzeczpospolitą w tekście Patenty szybciej znajdzie się w Internecie. Powyższe stwierdzenie miało paść podczas Międzynarodowej Konferencji PATLIB 2008, która wczoraj rozpoczęła się w Warszawie, a chodzi o to, że - jak pisze Rzepa: "Dostęp poprzez wyszukiwarkę Google do informacji patentowej ma dotyczyć nie tylko patentów amerykańskich, ale także europejskich"...

Ja do Google nic nie mam. Korzystam i tyle. Mam wrażenie, że Google coraz bardziej "wsuwa się" między mnie, a internet (por. Ograniczanie i kontrola dostępu oraz kanałów dystrybucji). Może z czasem nie będzie już internetu, a wszyscy będą po prostu korzystali z google (wówczas z małej litery)? Na razie nie znajdują zrozumienia moje obiekcje, dotyczące umieszczenia mapy Google na stronie głównej Biuletynu Informacji Publicznej (por. Nowa odsłona Biuletynu Informacji "Publicznej"). Administracja publiczna nie widzi w tym niczego zdrożnego, że ona tam jest. Na stronie internetowej "urzędowego publikatora teleinformatycznego". Gdyby jakaś firma reklamowała się na papierowych stronach Dziennika Ustaw - pewnie ktoś zwróciłby uwagę, ale nie w BIP. A zresztą, o co tu się kłócić. Przecież to tylko Google. Wszyscy z niego korzystają. Co nie (chociaż pamiętam czasy przed Googlem, pamiętam też czasy, gdy najlepszą w globalnym internecie wyszukiwarką był Hotbot...)?

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Google - tak, prywatne reklamy - nie

Umieszczenie mapy Google na www.bip.gov.pl jest wg mnie pomyłką ale o tym już kiedyś pisałem. Odpowiednie przepisy jasno za to mówią o tym że nie wolno na stronach BIP umieszczać reklam i było z tym trochę zamieszania jak kilka urzędów połączyło strony BIP ze stronami swoimi (miast, gmin, wiosek itp.) bo na tych stronach były jakieś reklamy. Wychodzi na to że strona główna BIP spajająca wszyskie BIP'y nie jest sama w sobie BIP'em.

"wyraźnie"

VaGla's picture

Przepisy "wyraźnie" mówią o tym, że reklam nie można umieszczać na stronach podmiotowych BIP, nie wspominają "wyraźnie" o stronie głównej; inne przepisy zaś mówią, że państwo działa na podstawie i w granicach przepisów, inne zaś, że chronimy uczciwą konkurencję, etc...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Od jakiegoś czasu staram

Od jakiegoś czasu staram się unikać korzystania z Googla. Zauważyłem bowiem, że filtruje on wyszukiwane treści wbrew moim zapytaniom, próbując mnie wyręczyć wbrew mojej woli.
Aczkolwiek nie mam nic przeciwko temu by Google jako podmiot gospodarczy rozwijał się prężnie i bogacił ku chwale właścicieli. Skoro jednak mam wybór czy korzystać z usługi firmy A czy firmy B to świadomie wybieram. Czego i Wam życzę.

Możesz napisać coś

Możesz napisać coś więcej na temat tego filtrowania wbrew zapytaniom?

Pozdrawiam
Rafał

i firmy B, z której OP

i firmy B, z której OP korzysta?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>