Microsoft vs. Komisja

W 2004 r. Komisja Europejska orzekła, że Microsoft nadużywa dominującej pozycji rynkowej i nałożyła na koncern rekordowe 497 mln euro grzywny. Microsoft nie poddaje się, a gra toczy się o dużą stawkę i nie chodzi tu o wysokość grzywny, a o decyzję dotyczącą modelu biznesowego, jaki firma może obrać na globalnym rynku.

Gazeta.pl: "W poniedziałek przed unijnym trybunałem rusza rozprawa maraton, w trakcie której amerykański koncern Microsoft będzie walczył o anulowanie kar za rzekome nadużywanie pozycji rynkowej. To może być najważniejszy proces antymonopolowy w historii Unii Europejskiej. Największa firma informatyczna świata domaga się, by unijny Sąd Pierwszej Instancji anulował decyzję Brukseli sprzed dwóch lat."

Są już pierwsze relacje z rozpoczętego dziś postępowania. Reuters pisze na przykład, że MS powiedział sędziom, iż Komisja (regulator) całkowicie niezrozumiała zasad uczciwej konkurencji na rynku oprogramowania, wydając wcześniej swoją decyzję...

Czytaj również:

Relacji jest bardzo dużo, powyżej wskazałem jedynie kilka. Zapowiada się interesujący tydzień, a areną wydarzeń jest Wielka Izba Sądu Pierwszej Instancji (składająca się z 13 sędziów).

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>