Światowy oddźwięk naszego stanowiska

Po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, podczas którego polski rząd zadeklarował, iż Polska nie może poprzeć brzmienia projektu dyrektywy patentowej, które zostało przyjęte w głosowaniu Rady 18 maja 2004 r, Fundacja na rzecz Wolnej Infrastruktury Informacyjnej (FFII), Internet Society Polska, oraz NoSoftwarePatents.com wydały oświadczenie (dostęne rónież w wersji angielskojęzycznej).

Kraje takie jak Luksemburg, Łotwa, Dania, Włochy które wnosiły o zmiany podobne do poprawek Parlamentu Europejskiego, ale zostały odrzucone przez wówczas Irlandzką prezydencję, teraz będą miały szansę zaproponować swoje poprawki ponownie, z poparciem Polski. Sytuacja w Polsce jest bacznie obserwowana na świecie.

Doniesienia z Polski znalazły się w takich serwisach jak: Slashdot, InfoWorld, ZDNet, EDRi, Heise, The Inquirer, The Sydney Morning Herald, News.com.

[News.Google]

Treść stanowiska Rady Ministrów dotyczącego projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego:

Rada Ministrów zajęła stanowisko dotyczące projektu dyrektywy Parlamentu Europejskiego oraz Rady w sprawie zdolności patentowej wynalazków realizowanych przy pomocy komputera.

Z uwagi na liczne niejasności i sprzeczności dotyczące obecnego projektu dyrektywy, Polska nie może poprzeć jego brzmienia, które zostało przyjęte w głosowaniu Rady 18 maja 2004 r.

Jednocześnie Polska zdecydowanie opowiada się za jednoznacznymi instrumentami prawnymi, gwarantującymi, że wynalazki realizowane przy pomocy komputera będą posiadały zdolność patentową. Jednak ponad wszelką wątpliwość program komputerowy lub jego fragment nie będą mogły być patentowane.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>