Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania i gry losowe

Wszystko co dotyczy podatków jest dla przeciętnego człowieka dość enigmatyczne. Jeśli dodamy do tego internet, to sytuacja się komplikuje. A jeśli do tego jeszcze dorzucimy gry losowe, to pułap abstrakcji sięga wyżyn. Rzepa publikuje dziś artykuł w którym stawia tezę: "Zwolnienia i ryczałt tylko dla uczestników krajowych gier losowych"

Rzeczpospolita: "Dochody w postaci nagród (wygranych) w grach losowych w Internecie są opodatkowane w Polsce na ogólnych zasadach, nawet jeśli organizator gry przysyła je z zagranicy. Trzeba się rozliczyć z nich z polskim fiskusem w zeznaniu podatkowym.

W świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania tego rodzaju wygrane jako tzw. inne dochody są z reguły opodatkowane tylko w kraju ich odbiorcy, jeśli więc trafią do szczęśliwców mających miejsce zamieszkania w Polsce - ucieszy się polski fiskus".

Nie można jednak bezrefleksyjnie stawiać znaku równości między grą losową i zakładem wzajemnym, warto też mieć gdzieś z tyłu głowy pojęcie hazardu, w szczególności warto pamiętać o polskich przepisach dotyczące możliwości udziału w zagranicznej grze losowej lub zakładzie wzajemnym. Ta problematyka gości w części hazard niniejszego serwisu. Doniesienia dotyczące podatków zaś gromadzę w części podatki...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>