Microsoft wywalczył patent na FAT. Na razie.

Niedawno pisałem, że Microsoft zapowiadał walkę o patenty na FAT. No i - jak się wydaje - wywalczył je. Amerykański urząd patentowy potwierdził prawa firmy Microsoft do systemu plików...

Dwa patenty Microsoftu zostały jeszcze raz przeegzaminowane i w efekcie egzaminatorzy uznali, iż patenty są przyznane zgodnie z prawem oraz ważne. Dotyczą systemu plików, znanego jako File Allocation Table (FAT).

Tak piszą liczne serwisy (odnośniki do niektórych poniżej). Piszą również, że stanowiskiem US patent and Trademark Office niepokoi się środowisko wolnego oprogramowania, ponieważ na przykład system operacyjny Linux wykorzystuje (jako jeden z wielu systemów, obok takich jak ext2, ext3, reiserFS, XFS) rónież FAT. Tym razem zwolennicy Open Source zapowiadają, że to jeszcze nie koniec walki. A potem była zmiana i szpak dziobał bociana.

Przeciwnikami w tej batalii są takie organizacje jak Public Patent Foundation, która twierdzi, że Microsoft przekonał egzaminatorów patentowych (jak się po polsku nazywa ta funkcja?) ponieważ był jedyną stroną mogącą prezentować przed urzędem swoje racje.

Komentarze (jak zwykle ciekawe) w serwisie Slashdot

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

walka na patenty dotyczące FAT

W Unii przegrali podobny proces:

http://linuxnews.pl/patent-microsoft%E2%80%99u-na-system-fat-nie-wazny-w-niemczech/

a teraz atakują z innej strony:

http://linuxnews.pl/microsoft-wytoczyl-pozew-o-lamanie-patentow-firmie-tomtom-ktorej-produkty-wykorzystuja-linuksa/

pytanie czy jest możliwy taki scenariusz (cytat):
"Jeśli sprawa trafi do sądu, to pozwany może argumentować, że patenty na które powołuje się MSFT są nieważne na mocy decyzji sądu apelacyjnego w sprawie In re Bilski. Teoretycznie zatem jest możliwe, że MSFT wyjdzie z sądu przegrany i z unieważnionymi patentami. "

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>