Tak się tworzy historię
Pomyślałem, że napiszę i o tym, ze Chiny po raz trzeci zablokowały swoim obywatelom dostęp do Wikipedii. W globalnym świecie słychać głosy... Pomożecie? - pyta przywódca narodu. Pomożemy - odpowiadają prezesi firm zachodnich i obrońcy demokracji.
O sprawie pisze GlobeandMail: To już trzecia taka blokada Wikipedii (Wolnej encyklopedii) w przeciągu dwóch ostatnich lat. Trwa już przez 10 miesięcy, a władze nie ogłaszają jak długo jeszcze będzie trwała. Intelektualiści się wściekają na różnych stronach internetowych. Padają epitety.
Dlaczego się wściekacie? Władze w Pekinie przygotują może właśnie własny projekt "wolnej" encyklopedii, zagonią do jej tworzenia "ochotników", opracują oni nareszcie prawdziwą wersję różnych wydarzeń. To tylko z pożytkiem dla ogółu społeczeństwa będzie. Poza tym po co ludzie maja czytać te wszystkie niepotrzebne materiały? Ludziom trzeba wybrać to, co naprawdę jest dla nich dobre i jest im potrzebne. Partia się nimi zaopiekuje. Wskaże odpowiedni kierunek rozwoju społecznego i duchowego. Nie ma potrzeby mącić ludziom w głowach. Poza tym przecież jak skończą już swój własny projekt wszyscy dowiemy się, że tak naprawdę historia miała zupełnie inny przebieg niż nam się do tej pory wydawało. Przypuszczam, że władze nie zapomną o tych, którzy teraz się wściekają. No bo po co to komu potrzebne? Wściekają się, bo pewnie im się nudzi. Może warto im wreszcie znaleźć jakąś ciekawą robotę?
A jak trzeba, to i różne firmy zachodnie pomogą. Nie ma problemu, przecież też chcą jakoś ugryźć ten kuszący kawałek chińskiego tortu...
Komentarze w serwisie Slashdot
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>