Kusi mnie jakaś modernizacja

Screenshot serwisu w przeglądarce PDAW kalendarzu coraz więcej terminów połyskuje na czerwono. Przypomnienia atakują z różnych stron, a ja się zastanawiam nad zmianami w serwisie. Mam sporo obaw, ponieważ wiem, że jeśli się zacznę zajmować zmianą layoutu i ogólną reorganizacją serwisu, to zawalę kilka spraw, w szczególności tych, które przynoszą mi środki utrzymania. Jednocześnie doszedłem do wniosku (zresztą - widać to na ilustracji), że serwis jest niedostosowany do nowych wyzwań, w szczególności do współpracy z urządzeniami mobilnymi (również tym, które organizuje mi ostatnio prace).

Urządzenia mobilne chyba faktycznie zmienią świat. Gdy słyszałem (jeszcze niedawno wszak) tezę, że "ludzie przecież nie będą nosili w kieszeniach kilku urządzeń" - nie wiedziałem o co chodzi. Dziś mam w kaburze przy pasku urządzenie PDA (czyli Personal Digital Assistant), który jest zintegrowane z telefonem działającym w systemem GSM. "VaGla goes mobile" - jak napisałem w jednym z komentarzy, przy okazji testowania WiFi w Sejmie. Ale dopiero korzystając z tego urządzenia doszedłem do wniosku, że mój serwis jest zupełnie nie przystosowany do współpracy z takimi urządzeniami.

Muszę się przyznać do porażki, bo chociaż starałem się przestrzegać standardów tworzenia stron, czystości kodu i jego walidacji, to "myślenie webowe" wykorzystywane przy tworzeniu serwisu wcale nie przekłada się w moim przypadku (to podkreślam, bo może w przypadku innych nie stanowi to problemu) na poprawne funkcjonowanie serwisu na różnych platformach. Nie ma co czarować - korzystanie z tego serwisu za pomocą urządzeń takich jak PDA nie należy do przyjemnych. Dlatego zastanawiam się co z tym można zrobić. Liczę na sugestie czytelników.

Pierwsza rzecz, która mi przychodzi do głowy, to specjalny theme dla urządzeń mobilnych. Nie jest to wielki problem, aczkolwiek sprawdzając aktualny stan prac nad stylami dla urządzeń mobilnych zorientowałem się, że będzie kłopot z automatyczną detekcją medium. W każdym razie załamałem się przyglądając się zestawieniu Handheld media browser conformance. Najfajniej chyba byłoby, gdyby w nagłówku strony dało się zaznaczyć arkusz stylów przeznaczony dla urządzeń mobilnych... Będę musiał zastanowić się jak to zastosować w praktyce (chętnie też poznam zdanie czytelników, którzy mają już może jakieś przemyślenia/doświadczenia na temat dostosowania serwisów do potrzeb korzystania z takich urządzeń).

Poza tym, będąc świeżo upieczonym użytkownikiem PDA zacząłem snuć rozważania na temat możliwości, jakie dają takie urządzenia prawnikom. Agregatory RSS i zbieranie interesujących kanałów w kieszeni, notatki na mobilnym Wiki (takim jak np. bLADE Wiki - a taki "serwis w kieszeni" może pomóc w negocjacjach, pozwoli sięgnąć do notatek w czasie konsultacji, etc.), zarządzanie prowadzonymi projektami...

Poza możliwościami są też zagrożenia - potencjalnie cała tona prywatnych notatek, nie wiadomo kto czyta zgromadzone dane (zwłaszcza, gdy urządzenie obsługuje Bluetooth, WiFi, GPRS, etc.). Co się stanie, jak zgubimy takie urządzenie, albo - nie daj Boże - wpadniemy z nim do wody? Strach pomyśleć.

Za kilka lat takie urządzenia (jak PDA) będą pewnie totalnym anachronizmem, bo postęp w tej dziedzinie poraża i może się zrealizować wizja Jacka Dukaja ("Czarne oceany", superNOWA 2001) - będziemy sobie zmieniali theme postrzeganego świata (przyciemnione, zasnute chmurami niebo w przypadku depresji)...

Opcje przeglądania komentarzy

Wybierz sposób przeglądania komentarzy oraz kliknij "Zachowaj ustawienia", by aktywować zmiany.

Ale co testuje Handheld media conformance?

Czy ten raport przypadkiem nie stwierdza jedynie, że zwykłe (desktopowe) przeglądarki nie obsługują media="handheld"? Nie jest to chyba zbyt zaskakujące. A wydaje mi się, że tego właśnie dotyczy ten raport, bo nie ma tam żadnej z typowych przeglądarek na komputery naręczne, choćby MimiMo czy Mobile IE.

Accessibility na PDA i tymczasowe rozwiązanie dla Drupala

VaGla's picture

Zacząłem grzebać w Sieci w poszukiwaniu rozpoznanych problemów z dostępnością zasobów na urządzeniach typu PDA. Oto próbka różnych zasobów poświęconych tematowi:

No, a tu jest próba rozwiązania problemu dla Drupala: Strona w komórce. Tak właśnie myślałem. Chociaż w wyższych wersjach Drupala pojawiają się kolejne rozwiązania...
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Strona dla różnego sprzętu

Moim zdaniem i mojego doświadczenia wynika, że najlepiej nie "bawić się" w jakiekolwiek rozpoznawanie jaką przeglądarką posługuje się klient. Najprostszą, a zarazem najlepszą metodą, jest po prostu napisanie kilku arkuszy stylów. I tak, dla urządzeń typu PDA, komórka, itp. będzie to typ handheld. Dla drukarki print. Z resztą, cały opis jest tutaj: http://www.w3.org/TR/REC-CSS2/media.html#media-types

I problem z głowy. Bezpiecznie, prosto i bez zbędnego kodu, oprócz css.

Tak, tak :)

VaGla's picture

Tak, tak. Różne style dla różnych urządzeń. To wiem i dziś do 5 rano siedziałem i testowałem sobie arkusze. Na marginesie - aby css zadziałał, to serwis musi rozpoznać media (zaimportować odpowiedni css w odpowiedniej kolejności; tak wiem, że automatycznie rozpozna, chociaż nie zawsze), a że serwis oparty jest na Drupalu, to grzebanie w kodzie może rodzić nieoczekiwane efekty uboczne... Na marginesie - rozwiązanie z alternatywnym theme może mieć swoje plusy, np. związane z innym rozplanowaniem nawigacji po serwisie. Na razie tylko testuje rozwiązania i hmm.. zdobywam materiał do przemyśleń.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

To zależy...

[...]
uboczne... Na marginesie - rozwiązanie z alternatywnym theme może mieć swoje plusy, np. związane z innym rozplanowaniem nawigacji po serwisie. Na razie tylko testuje rozwiązania i hmm..
[...]

To zależy co mamy konkretnie na myśli. Jeśli myślimy o tej samej strukturze html, to układ np. nawigacji, opisujemy za pomocą css-a i to dla różnych urządzeń. A więc określamy jego wygląd, pozycje, itp. osobno dla każdego urządzenia. Jeśli myślimy o tym, że kod html się zmieni, bo jest taka potrzeba, to rzeczywiście alternatywny "theme" jest tu niezbędny.

Niemniej jednak nie sądzę, że zmiana kodu html będzie w tym przypadku potrzebna.

Ponadto, nawet, gdy urządzenie nie poradzi sobie z odczytem arkusza stylów typu handheld, to zostanie wyświetlony po prostu html w podstawowej strukturze. I tu jest właśnie szkopuł w tym, aby strona miała poprawną i semantyczną strukturę. Takie działanie nazywa się ładnie "graceful degradation". Więcej informacji np. pod adresem accessites.org

Jeszcze kilka przemyśleń nt PDA i www

VaGla's picture

Do semantycznej poprawności nie trzeba mnie przekonywać :) Podobnie jak do oddzielenia silnika, szablonu i warstwy prezentacyjnej (tej ostatniej opisywanej w css). Zastanawiam się jednak nad sensownością stosowania dedykowanego szkieletu dla urządzeń mobilnych z małym wyświetlaczem.

Dziś w nocy postawiłem sobie testowo - zgodnie z sugestiami społeczności Drupala - oddzielny theme dla mobilnych urządzeń. Dzięki takiemu rozwiązaniu można na przykład za pomocą dedykowanych dla tego themu modułów (chociaż takich samych jak dla innych wersji serwisu) przewidzieć inną wielkość obrazków dla handheldów, można wyciąć potężne partie serwisu (wiem, że alternatywą jest display="none" w css, jednak przewidzenie innego szkieletu dla urządzeń mobilnych daje więcej możliwości - np. nie tylko wycinanie, ale też poprzestawianie bloków z myślą o ekranie 320 x 240 pikseli).

Z tyłu głowy mam cały czas tę myśl, że semantycznie poprawny kod powinien być dobrze widziany przez różne urządzenia. Jeśli mam do dyspozycji 320 x 240 pikseli, to serwis powinien się po prostu rozwijać "w sznurek" - to da się zrobić dedykowanym css'em i konsekwentnym stosowaniem DIV'ów (jak w przypadku tego serwisu), ładowanym po spełnieniu warunku media="handheld".

Wersja dla PDA na przykład na jakiejś subdomenie powoduje też pewne problemy. "Świeży użytkownik" nie będzie wiedział gdzie ma wejść za pomocą urządzenia mobilnego, by wygodnie korzystać z serwisu dedykowanego urządzeniu, z którego korzysta. Oczywiście jest też aspekt merkantylny - udostępnianie "okrojonej" wersji serwisu z jednym tylko css'em dla handhaldów zmniejsza potencjał reklamowy witryny (mówiąc w sporym uproszczeniu). Ale chyba to jest temat (w czasach agregacji RSS, możliwości napisania własnych parserów, możliwości korzystania z własnych plików css na lokalnym dysku i wobec wyposażenia przeglądarek w adblockery), do którego należy podchodzić z rozsądnym dystansem.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

Czy mógłbyś poprzeć

Czy mógłbyś poprzeć jakimś komentarzem to: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,4138386.html
?

zgubione PDA?

Witam,
jako, że o prawie mam marne pojęcie w końcu jest wątek, w którym wniosę może coś nowego. Otóż jest już soft, którym możesz zaszyfrować PDA, więc jego zagubienie nie będzie szczególnym problemem. Oczywiście na kontakt z wodą wiele to nie da. Pewnie są też jakieś darmowe, ja osobiście znam ProtectDrive.

RSS-y do komentarzy

Piotrze, zainstaluj moduł Drupala do RSS-ów komentarzy, proszę. Albo nakieruj, gdzie subskrybować, jeśli to masz. Dzięki Twojej starannej moderacji komentarze są ciekawe i wartościowe, i chętnie bym je ściągał. :)

RSSy są fajne, ale..

VaGla's picture

RSSy są fajne, ale potrafią nieźle zabijać serwis. Zwłaszcza gdy użytkownicy ustawiają pobieranie nagłówków co np. pół godziny (zamiast np. co 6 godzin). Nie jestem pewny, czy istotnie chcę postawić RSSy dla komentarzy. Muszę się z tym problemem przespać. Pewnie nie raz.
--
[VaGla] Vigilant Android Generated for Logical Assassination

mobilne możliwości

Mimo że upłynęło trochę czasu od tego wpisu, przeglądanie serwisu w IE na Windows Mobile nie należy do najprzyjemniejszych ;) Rozwiązaniem jest używanie Opery mobilnej która renderuje sobie strony za pośrednictwem własnych serwerów które pośredniczą w komunikacji i czekanie na mobilną przeglądarkę ze stajni Mozilli...

Pozdrawiam i trzymam kciuki :)

ps.
Z problemami nie warto sypiać bo to ich nie rozwiązuje a głowa może rozboleć ;)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>