Deklaracje po 16 sierpnia

Zegar tyka. Za osiem miesięcy, po 16 sieprnia 2006 roku wchodzą w życie przepisy ustawy o podpisie elektronicznym, dzięki którym obywatele będą mogli kontaktować się z urzędami drogą elektroniczną. Tylko czy urzędy zdążą?

Rzeczpospolita: "Podczas konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Instytut Rachunkowości i spółkę MDDP, poświęconej najnowszym zmianom w ordynacji podatkowej, adwokat Małgorzata Sobońska wyraziła poważne wątpliwości, czy urzędy skarbowe zdołają na czas przygotować się do tak poważnych zmian w sposobie przyjmowania deklaracji od przedsiębiorców".

Tak sobie myślę, że jak nie zdążą, to przecież można zawsze zmienić ustawę - tak jak to się właśnie próbuje zrobić w innych przypadkach. Przeczytaj również felieton: Czy będzie nowy cud nad Wisłą?

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>