Szajka młodych hakerów

Hmm... Dwóch 17-latków z Kostrzyna nad Odrą (Lubuskie), 20-latek z Zielonej Góry oraz chłopak w tym samym wieku z Warszawy mają kłopoty. "Lubuscy policjanci rozpracowali szajkę młodych hakerów". Dziennikarski opis ich przestępczych praktyk mnie jednak niepokoi...

Gazeta.pl za PAP przytacza różne ustalenia. Oto dowiadujemy się m.in., że "młodzi hakerzy założyli w sieci własny kanał komunikacyjny tzw. IRC, gdzie mogli już komunikować się pomiędzy sobą". Pewnie założyli kanał w ramach usługi IRC, czyli Internet Relay Chat... Też od czasu do czasu korzystam z IRC'a. Bywam na różnych kanałach... I zastanawiam się teraz czy może być w tym coś złego.

Czytam dalej doniesienie medialne, a w nim zacytowaną wypowiedź rzeczniczka Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. Agaty Sałatki: "technologia pozwala na to, aby na tym kanale uruchamiać pewne programy służące do przełamywania zabezpieczeń systemów. To wykorzystali hakerzy. Korzystając z nich, włamywali się do cudzych komputerów, uzyskując prawa administratora, co było jednoznaczne z dostępem do wszystkich danych".

Być może. Być może... Nie to, że to nie jest możliwe, tylko tak, jakoś... W każdym razie postawiono im zarzuty, a policja ustaliła, że "młodzi ludzie włamali się m.in. do komputerów prywatnych firm w całej Polsce, szpitala na Dolnym Śląsku, spółdzielni mieszkaniowej w Wielkopolsce, ZOZ-u na Mazowszu", a nawet: "mieli również dostęp do danych zawartych na twardych dyskach komputerów Polskiej Akademii Nauk".

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>